24 آذر, 1400

مشاوره آزمون دکتری

مشاوره آزمون دکتری برای آندسته از افرادیکه دارای مدرک کارشناسی ارشد هستند و میخواهند برای آزمون دکتری ثبت نام کنند لازم وضروری است.چراکه برای طی کردن فرآیند دکتری باید اطلاعات کافی داشته باشید.

ما در این مقاله هرآنچه باید در خصوص دکتری بدانید در اختیارتان گذاشته ایم اما در صورتیکه به صحبت با یک مشاور برجسته دکتری نیاز دارید می توانید با مراجعه به صفحه دکتر حمید آزادی وقت رزرو کنید.

 

مشاوره تلفنی دکتری

دکتری تخصصی چیست؟

مقطع تحصیلی دکتری تخصصی به عنوان بالاترین و عالی¬ترین سطح تحصیلی و علمی شناخته می¬شود و معادل مدرکPHD در دانشگاه‌های آمریکا و اروپا است. برای به دست آوردن این مدرک داشتن مدرک دکتری حرفه‌ای و یا کارشناسی ارشد الزامی است.

پس از پایان این دوره دانشجو موظف به ارائه پایان‌نامه‌ می باشد که بمنظور سهولت در نوشتن پایان نامه می تواند برای مشاوره پایان نامه دکتری اقدام نماید.

پایان نامه فعالیت پژوهشی – تحقیقاتی است كه در زمینه رشته تحصیلی مربوطه و تحت راهنمایی و مشاوره استادان انجام میشود.

مشاوره دکتری

مشاوره دکتری

در جهت ارائه اطلاعات در خصوص مشاوره دکتری باید بگوییم که دوره دکتری تخصصی به دو شکل برگزار می‌شود:

۱- دکتری آموزشی – پژوهشی
۲- دکتری پژوهش‌محور

دکتری آموزشی – پژوهشی:

این دوره شامل واحدهای درسی، كارهای پژوهشی و پایان‌نامه است. بیشترین رقابت در بین دانشجویان در این دوره صورت می‌گیرد. نحوه امتیازدهی در این دوره به صورت ۵۰ درصد آزمون متمرکز، ۲۰ درصد سوابق آموزشی و پژوهشی و۳۰ درصد مصاحبه و سنجش علمی می باشد.

دکتری پژوهش‌محور:

این دوره محوریت پژوهشی دارد و با گذراندن واحدهای آموزشی محدود و ارائه پایان¬نامه برگزار می‌شود و دانشجو باید دارای طرح پژوهشی باشد.
نتیجه این فرایند موجب ارائه نظریه و ایده جدید، تولید دانش فنی و ثبت اختراع و … می‌شود.نحوه امتیازدهی این دوره به صورت ۳۰ درصد آزمون متمرکز، ۲۰ درصد سوابق آموزشی و پژوهشی، ۳۰ درصد مصاحبه و سنجش علمی و۲۰ درصد تهیه طرح می¬باشد.

با توجه به سهم قابل توجه آزمون متمرکز در هر دو دوره دکتری، داوطبان باید برای مطالعه منابع و کسب رتبه و تراز مطلوب برنامه ریزی کنند.

مشاوره آزمون دکتری

مشاوره آزمون دکتری

خیلی از موسسات برای ارائه مشاوره آزمون دکتری هزینه دریافت می کنند اما ما هرآنچه که لازم است در مورد آزمون دکتری بدانید را در اینجا بیان کرده ایم. اما درصورت اینکه سوالی داشتید که در اینجا پاسخ داده نشده است می توانید از طریق مشاوره تلفنی دکتری وقت گرفته و سوالات خود را مطرح کنید.

آزمون دکتری تخصصی توسط سازمان سنجش آموزش کشور ، مصاحبه علمی و بررسی سوابق تحصیلی دانشجو انجام خواهد شد. افرادی که می‌خواهند در آزمون دکتری شرکت کنند باید واجد شرایط اختصاصی و عمومی باشند. مهم‌ترین شرط شرکت در این آزمون، فارغ‌التحصیلی از مقطع کارشناسی ارشد یا دکتری حرفه‌ای است.

آزمون دکتری دارای دو مرحله است: مرحله‌ اول آزمون کتبی و مرحله‌ دوم آزمون مصاحبه.

داوطلبان مقطع دکتری ابتدا باید در آزمون کتبی شرکت کنند و پس از آنکه کارنامه‌ی نتایج اولیه‌ی منتشر شد، در صورت مجاز بودن به انتخاب رشته، نسبت به تکمیل فرم انتخاب رشته‌ خود اقدام نمایند.

با توجه به ادغام آزمون دکتری دانشگاه‌های آزاد و سراسری ، داوطلبان باید برای انتخاب رشته در دانشگاه آزاد، به سامانه‌ی مختص این دانشگاه مراجعه کنند.

بعد از انتخاب رشته، داوطلبان یک کد رهگیری دریافت می¬کنند که باید برای ادامه‌ مراحل و اعلام نتایج بعدی نگهداری و ثبت شود.

در اعلام نتایج مرحله‌ی دوم با توجه به لیست انتخاب رشته‌ها و تراز آزمون داوطلب (از حدنصاب قبولی بالاتر باشد) پذیرش انجام شده و دانشگاه‌ها داوطلبان را در یک زمان مشخص به مصاحبه‌ دکتری و آزمون (احتمالی) دعوت می‌نمایند.

 

دروس مورد ارزیابی در آزمون دکتری تخصصی

دروس مورد ارزیابی در آزمون دکتری تخصصی شامل دروس عمومی و دروس اختصاصی است.

دروس عمومی شامل زبان و استعداد تحصیلی با ضریب یک و دروس تخصصی شامل دروس کارشناسی و کارشناسی ارشد است که با توجه به رشته و گرایش داوطلبان متفاوت است.

 

مشاوره دکتری

 

طول دوره دکتری

مدت مجاز تحصیل در مقطع دکتری در هر دو دانشگاه سراسری و آزاد حداقل شش و حداکثر هشت نیم سال تحصیلی است. مدت این دوره بسته به نوع رشته، ۳ الی ۴ سال بصورت تمام وقتو ۶ الی ۷ سال بهش کل نیمه وقت به طول می‌انجامد. چنانچه دانشجویی نتواند در مدت زمان مقرر دوره تحصیلی خود را به پایان رسانده و فارغ¬التحصیل شود، دانشگاه می¬تواند مدت دوره را تا دو نیم سال دیگر افزایش دهد.

 

تعداد واحدهای دکتری

مجموع تعداد واحدهایی که هر دانشجو باید در مقطع تحصیلی دکتری هم در دانشگاه سراسری و هم در دانشگاه آزاد سپری کند، ۳۶ واحد است. از مجموع ۳۶ واحد درسی ۱۵ الی ۱۸ واحد مربوط به واحدهای آموزشی و تئوری و ۱۸ الی ۲۱ واحد آن مربوط به آماده¬سازی پایان‌نامه است.

 

دکتری رایگان و شهریه پرداز

دوره دکتری تخصصی به دو شکل رایگان و شهریه‌پرداز برگزار می‌شود. پذیرش در مقطع دکتری دانشگاه‌های سراسری به سه صورت روزانه، شبانه و پردیس¬خودگردان صورت می‌گیرد. تنها تفاوت دوره روزانه با شبانه و پردیس¬خودگردان در پرداخت شهریه است.

دوره دکتری روزانه بدون پرداخت شهریه است. فارغ‌التحصیلان دوره دکتری روزانه متعهد هستند که معادل مدت زمان تحصیل در کشور خدمت کنند. پذیرش در این دوره از طریق آزمون صورت می‌گیرد، اما دانشگاه‌ها براساس آیین‌نامه دکتری استعداد درخشان مجاز به پذیرش بدون آزمون دانشجویان هم هستند.

دانشگاه‌هایی که دارای پذیرش در یک رشته در دوره روزانه هستند، می‌توانند نسبت به پذیرش دانشجو در دوره شبانه (نوبت دوم) نیز اقدام کنند. تحصیل در این دوره مستلزم پرداخت شهریه است.

دوره پردیس خودگردان مستلزم پرداخت شهریه است. در ابتدا پذیرش در پردیس خودگردان به صورت مستقل و از طریق آزمون اختصاصی صورت می‌گرفت، اما از سال‌ ۹۴ به تصمیم وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، پذیرش پردیس‌های دانشگاهی نیز از طریق آزمون دکتری صورت می‌گیرد. البته پذیرش دانشجو در پردیس بین‌الملل همچنان خارج از آزمون سراسری انجام می‎شود.

دانشگاه‌های پیام نور و دانشگاه‌های غیرانتفاعی نیز در دوره دکتری دارای پذیرش هستند که تحصیل در این دانشگاه‌ها نیز با پرداخت شهریه صورت می‌گیرد.

دانشگاه آزاد اسلامی نیز هر ساله در مقطع دکتری پذیرش دارد و تحصیل در این دانشگاه نیز با پرداخت شهریه همراه است.

شهریه دکتری

شرایط شرکت در آزمون دکتری

آزمون دکتری تخصصی در دو مرحله آزمون کتبی و مصاحبه و بررسی سوابق تحصیلی انجام میگیرد. تمامی دانشجویان و فارغ التحضیلان  مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری می­توانند در صورت واجد شرایط بودن در این آزمون شرکت کنند. برای شرکت در آزمون دکتری تخصصی لازم است تا داوطلبان واجد شرایط عمومی و اختصاصی باشند.

شرایط عمومی

  1.  اعتقاد به اسلام یا یکی از ادیان مورد تایید نظام جمهوری اسلامی.
  2.  عدم داشتن فساد اخلاقی و اعتیاد به مواد مخدر.
  3.  تعهد و تعلق به نظام جمهوری اسلامی ایران.
  4. عدم ارتکاب به اعمال خلاف شئون شغلی و تحصیلی در طول تحصیل یا زمان اشتغال.
  5. داشتن توانایی جسمی لازم با رشته مورد نظر.

شرایط اختصاصی

  1.  داشتن مدرک کارشناسی ارشد و یا دکتری حرفه ­ای و یا اشتغال به تحصیل در سال آخر دوره کارشناسی ارشد یا دکتری حرفه­ ای ضروری است که باید مورد تایید سازمان های مربوطه باشد.
  2. رشته امتحانی انتخابی داوطلبان در دوره دكتری باید با رشته مقطع ارشد یا دکترای عمومی تناسب داشته باشد ضمن اینکه معدل داوطلب می بایست بالای ۱۴ باشد.
  3. پذیرفته‌شدگان نهایی دوره‌های روزانـه در آزمون دكتری ‌متمركز هر سالنباید بمدت یکسال در آزمون دکتری شرکت کنند.
  4. داوطلبان برای ثبت نام در دانشگاه باید تا آخر شهریور ماه سال جاری فارغ التحصیل گردند.
  5. از آنجاییکه ادامه تحصیل در مقطع دکترا تمام وقت است چنانچه شاغل در سازمان های دولتی هستید باید نامه موافقت محل کار خود را پیش از ثبت نام ببرید.ب

در صورتی که در آزمون پذیرفته شدید باید مدارک معتبر خود را به دانشگاه و مراکز مربوطه ارائه کنید اگر معدل درج شده در مدرک با معدلی که هنگام ثبتنام وارد کردید مغایرت داشته باشد قبولی شما لغو خواهد شد و داوطلب حق اعتراض ندارد.

دانشگاه های دارای دکتری مشاوره

دانشگاه های دارای دکتری مشاوره

خیلی از داوطلبان دوست دارند از قبل بدانند کدام دانشگاه ها برای رشته مورد نظرشان پذیرش دارد مثلا دانشگاه های دارای دکتری مشاوره کدامند؟دانشگاه اصفهان، الزهرا، شهید چمران و… در مقطع دکتری مشاوره دانشجو می پذیرند.

اطلاعات کامل در خصوص دانشگاه هایی که دانشجوی دکترا می پذیرند داخل دفترچه راهنمای انتخاب رشته وجود دارد.

این دفترچه بعد از اعلام نتایج ابتدایی آزمون دکترا در سایت سازمان سنجش در دسترس داوطلبان قرار می گیرد و افرادیکه متقاضی پذیرش در دکتری مشاوره هستند می توانند به قسمت مخصوص مشاوره رفته و واحد هایی که اعلام پذیرش دانشجو برای دکترای مشاوره کرده اند را ملاحظه کنند.

در نظر داشته باشید اگر از سوی دانشگاه مورد نظر برای مصاحبه دعوت شده اید به معنای قبولی و پذیرش شما در آن دانشگاه نیست.نمراتی که در طی مصاحبه دریافت می کنید بعلاوه نمرات کتبی آزمون و سوابق پژوهشی تان در پذیرش شما نقش دارند.

مشاوره تحصیلی

پاسخ دادن

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.