12 اردیبهشت, 1401

مهاجرت و دلتنگی

چند سالی است که شاهد مهاجرت دوستان و آشنایان و عزیزانمان به خارج از کشور هستیم و گاهی خودمان هم به سرمان می زند که از ایران برویم اما آیا می دانید که اغلب این افراد با اثرات منفی مهاجرت و دلتنگی سرو کله می زنند.چقدر در مورد افسردگی بعد از مهاجرت اطلاعات دارید؟

 

 

در این مقاله به مباحثی پیرامون مهاجرت و دلتنگی پرداخته ایم که خواندنش خالی از لطف نیست.

 مهاجرت و دلتنگی

مهاجرت و دلتنگی

مهاجرت و دلتنگی این روزها گلوی همه ی کسانی که نه از سر اختیار بلکه از سر اجبار آنرا انتخاب کرده اند را فشرده است. بسیاری از افراد به امید ساختن زندگی بهتر به جایی آن طرف تر از جغرافیای مادری کوچ می‌کنند.

اما مهاجرت همه ماجرا نیست، دلتنگی مهاجرت، افسردگی بعد از مهاجرت و از همه سخت‌تر دوری از خانواده، بهای سخت و سنگینی است که این افراد باید بپردازند.

اگر شما هم به تازگی مهاجرت کرده‌اید و یا قصدش را دارید باید بدانید که افسردگی بعد از مهاجرت از موارد رایجی است که ممکن است با آن دست به گریبان شوید.

فرقی ندارد که از شهری به شهر دیگر و یا از کشوری به کشور دیگر کوچ کنید به هر حال تجربه زندگی در یک جای جدید با مردمان و فرهنگ نو معضلاتی را به همراه خواهد داشت که خوشبختانه قابل کنترل و درمان هستند.

مهاجرت و دلتنگی طبیعی است. فکر نکنید که به یک بیماری لاعلاج مبتلا شده‌اید. اصطلاح homesick را بخاطر بسپارید تقریباً تمام کسانی که مهاجرت را تجربه می‌کنند به این حالت دچار می‌شوند.

 •  افسردگی مهاجرت و دلتنگی خیلی پایدار نیست و معمولاً پس از ۶ ماه تا یکسال برطرف می‌شود. اما راه‌هایی برای کاهش و غلبه سریع‌تر بر آن وجود دارد.
 • درک این واقعیت که شما وارد مرحله جدیدی از زندگی شده‌اید و توانایی کنترل اوضاع را دارید به شما کمک می کند تا از این مرحله زندگی تان بسلامت عبور کنید
 • دلتنگی تان را ابراز کنید زیرا پنهان کردن آن انرژی مضاعفی از شما می‌گیرد. سعی کنید در موردش صحبت کنید و حتی از کمک‌های یک مشاور بهره ببرید.بسیاری از روانشناسان داخل ایران هستند که می توانند شرایط مشاوره تلفنی را برایتان محیا کنند و در طول مرحله دلتنگی و افسردگی شما را راهنمایی کنند.

خیلی ها برای رفع دلتنگی از قرص های شادی می کنند که عوارض زیادی دارد برای آشنایی بیشتر به مقاله تاثیر سرترالین بر مغز مراجعه نمایید.

دلتنگی مهاجرت

دلتنگی مهاجرت

دلتنگی مهاجرت اغلب برای کسانی اتفاق می افتد که در یک محیط جدید شروع به کار یا زندگی می‌کنند. در چنین شرایطی فرد حس سردر گمی پیدا کرده و از آن رنج می‌برد.

آمارها نشان می دهد که حدود یک چهارم بزرگسالان جهان (۱.۱ میلیارد نفر) تمایل دارند به صورت موقت برای پیدا کردن کار پرسودتر به کشور دیگری مهاجرت کنند و حدود ۶۳۰ میلیون نفر هم ترجیح می‌دهند برای همیشه خاک خودشان را ترک کرده و به محل بهتری مهاجرت نمایند. این جابجاشدن باعث بروز یک عارضه ی عاطفی ور وانی می گردد که روانشناسان آنرا دلتنگی می نامند.

معمولاً افراد مخصوصا آنهایی که برای مهاجرت خیلی پافشاری می کردند سعی می‌کنند که این دلتنگی را پنهان کنند زیرا فکر می‌کنند اقرار به دلتنگی مانعی برای رفاه و پیشرفت فردی بوده و آن‌ها را ضعیف نشان می‌دهد.

پیشرفت تکنولوژی و برقراری تماس تصویری رایگان باعث شده کمتر احساس دلتنگی داشته باشید و حس کنید که همه جا و همیشه در وطن خود و پیش عزیزانتان حضور دارید.

اما واقعیت کمی با این اظهارات  خوش بینانه متفاوت است و مهاجران زیادی هستند که با وجود برقراری ارتباط مداوم با خانواده هایشان باز هم اظهار دلتنگی می کنند. برخی از محققان معتقدند که این ابزار ارتباطی دلتنگی را افزایش می‌دهد زیرا فرد با تماس مکرر با اعضای خانواده به این حس می‌رسد که در کنار آن‌ها نیست و کوچکترین چیزها مثل یک وعده غذایی ساده که باقی خانواده دور هم جمع هستند را هم نمی تواند تجربه کند.

شاید این ایده که جهان خانه همه ماست کمی مدرن و روشنفکرانه می‌باشد و خیلی با احساسات ما جور در نیاید زیرا پیوندهای خانوادگی ما عمیق‌تر از این حرف‌ها است.

اما واقعیت این است که خیلی از مهاجران پس از مدت کوتاهی با شرایط کنار می آیند و یک زندگی جدید و بهتری برای خود درست می کنند.البته استثناء هم وجود دارد.

افسردگی بعد از مهاجرت

افسردگی بعد از مهاجرت

افسردگی بعد از مهاجرت چقدر جدی است؟ نتایج تحقیقاتی که بر روی مهاجرین در کشور آمریکا انجام شده حاکی از آن است که مهاجران معمولا به اختلال اضطراب فراگیر و هراس اجتماعی دچار می‌شوند.

مسلماً یک مقدار استرس برای پیشرفت و بقای انسان بسیار مفید بوده و طبیعی هم شناخته می‌شود اما زمانیکه این استرس از حد نرمال خود تجاوز کند در زندگی روزمره و فعالیت های فرد اختلال ایجاد می شود.

خیلی از ما در مواجهه با افراد جدید و محیط‌های ناشناخته دچار اضطراب می‌شویم حالا تصور کنید وقتی از یک کشوری به کشور دیگر برویم که حتی آب و هوایش هم برایمان غریب است چه اتفاقی میفتد؟

سطح استرسی که مهاجرین تجربه می‌کنند بسیار بالاست. این استرس و از طرف دیگر مهاجرت و دوری از خانواده اوضاع را وخیم‌تر کرده و موجب بروز افسردگی می‌شود.

خیلی ها برای فرار از تنهایی به گوشی روی می آورند اما مراقب باشید که به آن وابسته نشوید برای اطلاعات بیشتر به صفحه اعتیاد به فضای مجازی مراجعه نمایید.

از کجا بفهمیم افسردگی مهاجرت داریم؟

از کجا بفهمیم افسردگی مهاجرت داریم؟

افسردگی مهاجرت نتیجه زندگی در محیط جدیدی است که مهاجر با آن آشناییتی ندارد.این افسردگی معمولا با علائم ذهنی و جسمی زیر همراه است:

 • دچار مشکلات تمرکز و فراموشی می شوند
 • ترجیح می دهند تنها باشند
 • راحت عصبانی می شوند
 • زیاد می خوابند یا بر عکس میزان خوابشان کم شده و کیفیت خواب خوبی ندارند
 • زیاد غذا می خورند یا اشتهایشان را از دست می دهند
 • اغلب خسته هستند
 • انرژی آنها پایین است
 • غمگین هستند
 • علاقه ای به دنبال کردن اهداف و کارهایشان ندارند
 • افکار منفی در سر می پرورانند

مهاجرت و دوری از خانواده

مهاجرت و دوری از خانواده

شاید سخت‌ترین بخش، همین مهاجرت و دوری از خانواده باشد. به ویژه در فرهنگ ما که پیوندهای خانوادگی بسیار محکم و نزدیکی بین اعضای خانواده وجود دارد. مهاجرین بیشتر از اینکه بخاطر ترک وطنشان ناراحت باشند برای اینکه از عزیزان خود دور می شوند ناراحت هستند.

این فکر که الان در کشور غریب چکار کنم؟ هیچ دوست و آشنایی ندارم؟ خانواده ام از من دور هستند و هزاران فکر و خیال دیگر فشار ذهنی فرد را افزایش می دهد.

اما نگران نباشید شما تازه اول راه هستید.مسلما فردیکه مهاجرت می کند انقدر جسور و قوی بوده که بتواند از این مرحله براحتی عبور کند.پس خیلی به این مسائل فکر نکنید.شما می توانید در تعطیلات مختلف شرایطی را فراهم کنید که با خانواده خود دیدار کنید.

کسی که فکر مهاجرت می کند قطعا به همه چیز خوب فکر کرده است و حاضر است بهای استقلال و زندگی در شرایط بهتر را پرداخت کند.

افسردگی مهاجرت

افسردگی مهاجرت

افسردگی مهاجرت قرار نیست مهاجر را از پای دربیاورد. ما مهاجرت می‌کنیم برای زندگی بهتر نه روبه رو شدن با معضلات شدیدتر و بدتر.

بنابراین راهکارهایی وجود دارد که می توانید با به کار بردن آن‌ها سریع‌تر با محیط جدید منطبق شده و اثرات منفی مهاجرت را از بین ببرید.

 • با وارد شدن به کشور و محیط تازه به دنبال کشف ناشناخته ها و آشنایی با چیزهای جدید باشید.
 • سعی کنید دوستان هم زبان و فرهنگ پیدا کنید و با معاشرت با آن‌ها احساس بد و غریبگی در آن کشور را کاهش دهید.
 • ارتباط با خانواده‌تان را قطع نکنید. تماس تصویری و صوتی را ادامه دهید و سعی کنید از دلتنگی و دوری کمتر صحبت کرده و حتی خانواده را با محیط و محل زندگی جدیدتان آشنا کنید.
 • هرچیزی که آزارتان می‌دهد و باعث دلتنگی و غم در وجودتان می‌شود را یادداشت کنید.نوشتن احساسات بد باعث ایجاد حس رهایی و آرامش می شود و به بهبود حال شما کمک می کند.

پس از مدتی متوجه خواهید شد که محیط جدید آنقدرها هم که فکر می کردید بد نیست.به مروز در محل زندگی نو بیشتر جا می افتید و از شدت افسردگی و دلتنگی تان کاسته می‌شود.

در پایان بیاد داشته باشید که افسردگی مهاجرت و دلتنگی شاید در ابتدا آزار دهنده باشد اما با گذر زمان و با کمک مشاور بسرعت درمان می شود .فراموش نکنید که خودتان بیشتر از هر شخص دیگری می توانید در تسریع روند بهبودی افسردگی نقش داشته باشید.

روانشناسی

پاسخ دادن

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.