20 مرداد, 1400

اختلاف سنی در ازدواج

وقتی با شخص جدیدی برای ازدواج آشنا میشیم موارد زیادی رو بررسی می کنیم تا ببینیم چقدر به همدیگه میخوریم و با هم سازگاری داریم مثل جذابیت، شخصیت، علائق، ارزش ها و … اما چیزی که شاید کمتر بهش توجه می کنیم اختلاف سنی در ازدواج است.

درسته که اختلاف سنی ۱۰ سال یا بیشتر در ازدواج میتونه احتمال بروز مشکلات زناشویی رو افزایش بده اما از طرف دیگه از نظر علمی ثابت شده که تفاوت سنی ایده آل در ازدواج یا رابطه میتونه شانس شما رو برای داشتن یه عشق پایدار و عالی افزایش بده.در نظر داشته باشین که دستورالعمل دقیقی برای یک رابطه موفق وجود نداره و برای داشتن یه ازدواج سالم و شاد عوامل زیادی دخیل هستن. حالا بنظرتون اختلاف سنی مناسب برای ازدواج چقدره؟

اختلاف سنی درازدواج

اختلاف سنی در ازدواج

اختلاف سنی در ازدواج با میزان رضایت زناشویی زوجین ارتباط دارد.بر اساس مطالعات انجام شده رضایت زناشویی در زوج هایی که فاصله سنی زیادی با هم دارند نسبت به آنهایی که تفاوت سنی شان کمتر است، به میزان قابل توجهی کاهش می یابد.

اگر بدنبال حل مشکلات اختلاف سنی در ازدواج هستید حتما به صفحه روانشناس فرزانه محمدی از بهترین مشاوران این حوزه سر بزنید و نوبت رزرو نمایید.

زن و شوهر هایی که اختلاف سنی ۰ تا۳ سال دارند، رضایت بیشتری در مقایسه با زوج هایی که فاصله سنی شان ۴ تا ۶ سال است، داشته اند.

به همین ترتیب زوجین با اختلاف سنی ۴ تا ۶ سال به نسبت آنهایی که تفاوت سنی ۷ سال به بالا دارند از ازدواجشان راضی تر هستند.

بطور کلی رضایت زناشویی با افزایش اختلاف سنی در ازدواج کاهش می یابد.

یکی از نظریه هایی که نتیجه این مطالعات را اثبات می کند، معتقد است که زوج هایی که اختلاف سنی بالا دارند در مقابل شوک های منفی رابطه مثل مشکلات اقتصادی، بیماری و … مقاومت و تحمل کمتری دارند.

اگر در آستانه ازدواج با اختلاف سنی زیاد هستید به این سوالات پاسخ دهید:

 • چه هدف هایی برای آینده دارید؟
 • چه علایق مشترکی با طرف مقابل دارید؟
 • آیا ارزش ها و اخلاقیات شما با هم مطابقت دارد؟
 • آیا انعطاف پذیرید و حاضرید با طرف سازش داشته باشید؟
 • آیا دربرابر نظرات دیگران مقاوم هستید و به آنها اهمیت نمی دهید؟

 

تفاوت سنی در ازدواج

تفاوت سنی در ازدواج

تفاوت سنی در ازدواج می تواند منجر به تفاوت های زیادی در علایق، شیوه زندگی، اهداف بلند مدت، سرگرمی ها، و …بین شرکا بشود.در طی این سالها روی میزان شادی زوج ها با تفاوت سنی مختلف بررسی هایی انجام شده و نتایج بدست آمده بسته به عوامل بیرونی بسیار متفاوت است.

برای مشاهده چهارتا از رایج ترین مسائل زناشویی که منجر به طلاق می شود به صفحه مشاوره زناشویی سر بزنید

برای داشتن یک ازدواج با دوام و شاد باید با همسرتان اشتراکات کافی داشته باشید.البته این بمعنای این نیست که باید ارتباطتان را با شخصی که ۴-۷ یا ۱۰ سال از شما بزرگتر است قطع کنید اما اگر در مورد علایق مشترک در روابط تان مشکل دارید و فاصله سنی قابل توجهی هم بین شما وجود دارد بهتر است با کمک مشاور بررسی کنید که این عوامل چقدر در بلند مدت روی شما و ازدواجتان اثر می گذارد.

اگر نیاز به یک روانشناس در حوزه ازدواج دارید به صفحه مشاوره ازدواج سر بزنید

اختلاف سنی ۱۰ سال در ازدواج

اختلاف سنی ۱۰ سال در ازدواج به این معناست که هر دونفر در دوره های مختلفی رشد کرده اند و ممکن است انتظارات متفاوتی از همدیگر داشته باشند.به دلیل تنوع شخصیت، شرایط و سطح بلوغ افراد، نمیتوان یک فاصله سنی خاص را بعنوان خط قرمز در ازدواج بیان کرد.

اما اختلاف سنی ۱۰ سال یعنی دو نسل متفاوت که به موسیقی های مختلفی گوش میدادند، در جامعه زمان خودشان بزرگ شده اند، سرگرمی ها، شوخی ها، و … آنها با هم فرق دارد.شاید اینها درابتدا جالب بنظر برسد اما در بلند مدت باعث می شود هردونفر حس کنند که تفاهم و نقطه مشترکی با یکدیگر ندارند و به همین خاطر خیلی زود احساس تنهایی و انزوا کنند.

اختلاف سنی 12 سال در ازدواج

اختلاف سنی ۱۲ سال در ازدواج

برخی از زوجینی که برای مشاوره می آیند می خواهند بدانند که اختلاف سنی ۱۲ سال در ازدواج به رابطه آنها آسیب می زند یا نه؟ وقتی با شخصی آشنا می شویم و رابطه برقرار می کنیم قطعا یکسری ویژگی های مشترک و پسندیده را در فرد مقابل دیده ایم که تمایل داریم رابطه را جدی کنیم.اما باید دید که این موارد چقدر برای پایداری یک ازدواج اساسی هستند.
شاید بگویید از نظر ظاهر فرد مقابل را دوست دارم، رفتارهایش مناسب است، اخلاق خوش دارد، از نظر اقتصادی موفق است و … و با در نظر گرفتن این موارد اختلاف سنی ۱۲ سال را نادیده بگیرید اما دوست عزیز برای داشتن یک ازدواج با دوام و موفق باید موارد مختلفی را مدنظر داشته باشید.با مشاوره قبل از ازدواج می توانید تا حد زیادی بفهمید که آیا این فرد برای ازدواج با شما مناسب است یا نه.

اختلاف سنی ۱۳ سال در ازدواج

اختلاف سنی ۱۳ سال در ازدواج کمی زیاد به نظر می رسد و شاید در کشور ما از سوی خانواده ها قابل پذیرش نباشد.بدون شک قضاوت های دوست و آشنا روی زندگی دو نفر با اختلاف سنی زیاد اثر میگذارد.چیزی که توسط بزرگتر ها بیان می شود این است که زن نباید بزرگتر از مرد باشد چرا که زودتر شکسته می شود و ممکن است به دلایل مختلف رابطه انها دوام نیاورد.

در جامعه ما این باور که عشق چشم دو طرف را کور می کند و باعث می شود که اختلاف سنی زیاد را نادیده بگیرند و بعد از ازدواج پشیمان بشوند هنوز هم هست.

اما همه ی اینها را هم که کنار بگذاریم باز هم برمی گردیم به اینکه آن دونفر از ازدواج با یکدیگر چه می خواهند؟ آیا چیزهایی که در طرف مقابل دیده اند به قدری جذاب هست که سالهای سال آن را بپذیرند و حتی از ویژگی های همسرشان لذت ببرند یا اینکه نه این موارد فقط برای مدت کوتاهی جالب بنظر میرسد؟

اختلاف سنی 15 سال برای ازدواج

اختلاف سنی ۱۵ سال برای ازدواج

شاید شما هم موافق باشید که نادیده گرفتن اختلاف سنی ۱۵ سال برای ازدواج نیاز به دلایل منطقی و محکمی دارد.روی صحبت ما با افرادی نیست که بنابر دلایل خاص تن به ازدواج با افراد خیلی بزرگتر از خودشان را می دهند.یا مردانی که با زنان ۱۵ سال کوچکتر از خودشان ازدواج می کنند تا بتوانند فرزندان بیشتری داشته باشند، یا بخاطر فرهنگ و آداب و رسوم مجبور به ازدواج با افراد سن بالا می شوند.

ما در اینجا روی صحبتمان با افرادی است که بدون هیچ اجبار و فشاری با یک شخصی آشنا شده اند که بیشتر معیارهایی که می خواستند دارد اما فاصله سنی زیادی بین آنهاست.در مورد چنین کیس هایی باید بگوییم که دختر و پسر هنگام تصمیم گیری برای ازدواج باید الان خودشان را ارزیابی کنند و ببینند در همین سالهای اولیه به چه اندازه در برقراری رابطه موفق بوده اند و تا چه اندازه با طرف مقابل تفاهم دارند.

برای اطلاع از دلایل مشکلات جنسی در ازدواج با اختلاف سنی بالا به صفحه مشاوره جنسی سر بزنید

در نظر داشته باشید که فردی که روبروی شماست ممکن است در ۵ سال آینده دیگر حوصله تفریج کردن با شما را نداشته باشد و ترجیح دهد بیشتر وقت خود را در خانه یا محل کار بگذراند.شاید کارهایی که شما میکنید به نظر او احمقانه باشد و … چرا که شما از دو نسل مختلف هستید.

همه ی مواردی که ممکن است در آینده با آنها روبرو شوید را قبل از ازدواج در نظر بگیرید و ببینید آیا می توانید سال های سال در کنار این فرد زندگی کنید؟ ارزش های زندگی شما چیست؟ شاید مجبور شوید یکسری از علایقتان را تا ابد کنار بگذارید.هیچ چیز قابل پیش بینی نیست.شاید ازدواج شما بسیار موفق باشد که زبانزد دیگران شود و شاید هم به شکست منجر شود.

اختلاف سنی 20 سال در ازدواج

اختلاف سنی ۲۰ سال در ازدواج

بنظر می رسد که ازدواج با فاصله سنی زیاد در کوتاه مدت بهتر از ازدواج های معمولی عمل می کند.زوج هایی با اختلاف سنی ۲۰ سال در ازدواج بخاطر اینکه برخلاف هنجارهای اجتماعی عمل کرده اند بیشتر بدنبال خوشبختی هستند.در ابتدا همه چیز برایشان تازگی دارد.اما با بالا رفتن سن و افزایش مشکلات، این زوج ها ممکن است خسته شوند و حمایت خانواده و دوستان را نیز از دست بدهند.و کار به جایی برسد که دو نفر نتوانند یکدیگر را تحمل کنند چرا که فاصله ی دیدگاه ها بشدت زیاد است.ان وقت است که متوجه می شوند زندگی مشترک با فردی که ۲۰ سال بزرگتر است خیلی ایده ال نیست.

ممکن است همه ی زوجین در ازدواج به مشکل بخورند اما اگر زوجینی که اختلاف سنی بالا دارند دچار مساله بشوند اطرافیان این تفاوت سنی زیاد را علت مشکل میدانند و انقدر این را به شما گوشزد می کنند که شما و همسرتان هم این را باور می کنید.

در ازدواج های این چنینی زن و شوهر روی چیزهایی که نیاز دارند، خرید و … توافق ندارند.در مورد بچه دار شدن و زمان آن ممکن است اختلاف داشته باشید.سطح انرژی تان با هم فرق می کند.یکی سرشار از انرژی مثبت و شور زندگی اما دیگری همیشه خسته و نیازمند استراحت.یکی عاشق گشت و گذار و سفر و معاشرت و دیگری عاشق تنهایی و لم دادن روی کاناپه و تلویزیون دیدن.اینها تنها مسائل ریزی بود که بیان کردیم. سوای مسائل ظاهری و حرفهایی که اطرافیان میزنند مثل اینکه با بابابزرگش یا با مامان بزرگش ازدواج کرده که شاید به مزاق شما خوش نیاید شما باید گسترده تر فکر کنید و تمام ابعاد ازدواج با اختلاف سنی زیاد را در نظر بگیرید.

فرمول اختلاف سنی در ازدواج

فرمول اختلاف سنی قابل قبول در ازدواج در گذشته به این صورت بود که برای تعیین حداقل سن شریک زندگی نصف سن تان را با هفت جمع کنید(مثلا برای سن ۴۰ سال نصف آن ۲۰ که با هفت می شود۲۷ ) و برای تعیین حداکثر سن همسر آینده تان سن شما منهای هفت ضربدر ۲ (مثلا برای سن ۴۰ سال منهای ۷ ضربدر ۲ می شود ۶۰).

اگر تعداد ازدواج های موفق با اختلاف سنی زیاد افزایش پیدا کند قطعا تابوی تفاوت سنی بالا در ازدواج از بین خواهد رفت.و این جمله که سن فقط یک عدد است مورد تایید خیلی ها قرار می گیرد.

اما نتایج نشان میدهد که اختلاف سنی تا ۱۰ سال از نظر استاندارهای جامعه ما مناسب است.

بهترین اختلاف سنی برای ازدواج

بهترین اختلاف سنی برای ازدواج

آمار دقیقی برای سنجش بهترین اختلاف سنی برای ازدواج بیان نشده است و افراد در سنین مختلف و با اختلاف سنی متفاوت می توانند ازدواج موفقی داشته باشند به شرط اینکه در درجه اول با یکدیگر سازگار بوده و سطح درک مشترک بالایی داشته باشند.

البته در فرهنگ هاو جوامع مختلف، ممکن است اختلاف سنی کم یا زیاد ایده آل تلقی شود.امارها نشان می دهد که اگر از ازدواج زوجین صرف نظر از فاصله سنی که دارند، ۲ سال بگذرد احتمال جدا شدن انها تقریبا ۴۳ درصد کمتر از دیگران است.

چرا فاصله سنی در ازدواج مهم است؟

از نظر بیولوژیکی، جنسی و سلامت باروری، ۴ تا ۵ سال فاصله سنی در ازدواج به شرطی که خانم از آقا کوچکتر باشد خوب است.البته اگر عشق و محبت و تفاهم بین دو نفر باشد سن ممکن است از اهمیت چندانی برخوردار نباشد و در نهایت خود فرد است که تصمیم می گیرد و عواقب آنرا هم میپذیرد.

خواسته ها و نیازهای جنسی یک زن بین ۲۰ تا ۳۵ سالگی به اوج خودش میرسد در حالیکه برای مردان در ۳۵ سالگی به بعد است.به همین خاطر فاصله سنی مناسب اهمیت دارد.

از آنجاییکه زنان دو تا سه سال زودتر از مردان بالغ می شوند و زودتر به یائسگی می رسند انتظار می رود که پسر از دختر بزرگتر باشد و این امر از نظر سنت و علم تا حدی قابل پذیرش است.

در کل نمی توانیم بگوییم این قانون برای همه یکسان عمل می کند اما نتایج تحقیقات نشان می دهد که ازدواج های با فاصله سنی زیاد سریعتر به جدایی ختم می شوند چراکه آن عشق و هیجان اولیه زود کمرنگ می شود و طرفین ضربه می خورند.

 

بیشترین اختلاف سنی ازدواج در ایران

 

 

بیشترین اختلاف سنی ازدواج در ایران

بر اساس آمار سازمان ثبت احوال در سال ۹۴ بیشترین اختلاف سنی ازدواج در ایران ۲۳ سال بوده است.طبق امار ۹ ازدواج انجام شده که در آن خانم ۲۳ سال از آقا بزرگتر بوده است.

اما بیشترین اختلاف سنی ازدواج در ایران ۴۳ سال هم بوده است که مربوط به بازیگران سینما و تلویزیون است.

 

اختلاف سنی در ازدواج اگر زن بزرگتر باشد

اختلاف سنی در ازدواج اگر زن بزرگتر باشد

بنظر شما اختلاف سنی در ازدواج اگر زن بزرگتر باشد چه مزایا و معایبی دارد؟

مزایای ازدواج با دختر بزرگتر

 • هورمون های مردان در ۱۸ سالگی و زنان در اوایل ۳۰ سالگی به اوج خود می رسد و در نتیجه مردان با ازدواج با زنان مسن تر شانس خود را برای سازگاری جنسی افزایش می دهند.
 • خانم های بزرگتر پیشرفت مالی بیشتری داشته اند بنابراین می توانند از نظر مالی به خانواده کمک کنند و تجربیاتشان را در اختیار شوهر خود قرار دهند.
 • از آنجاییکه همیشه میگویند پشت سر هر مرد موفقی یک زن قوی و آگاه وجود دارد زنانی که از همسرشان بزرگتر هستند می توانند مشاور خوبی برای او باشند.
 • زنان بیشتر از مردان عمر میکنند.پس مردی که مثلا با زنی ۵ سال بزرگتر از خود ازدواج می کند در حقیقت با همتای فیزیولوژیکی خود ازدواج کرده است.
 • زنانی که بزرگتر هستند مهارت بهتری در فرزند پروری دارند.

معایب ازدواج با دختر بزرگتر

 • وقتی سن دختر بالاتر باشد احتمال باروری اش کمتر می شود.البته امروزه به لطف غربالگری اکثر زنان شانس بالایی برای داشتن فرزند دارند.
 • وقتی زن بزرگتر از مرد باشد باید با مشکلات بیشتری روبرو شود
 • زنان بزرگتر همیشه ترس این را دارند که همسرشان آنها را بخاطر زن جوانتر ترک کند.
 • وقتی دختر از پسر بزرگتر باشد خطوط ارتباطی واضح تر است.زیرا دختری که بزرگتر است همیشه در مورد مسائل به گفتگو میپردازد و مانند دختر های کم سن و سال ، مرد را درگیر بازی فکری نمی کند.
 • سطح انرژی و تکنیک های تربیت فرزند ممکن است متفاوت باشد
 • رضایت از رابطه به دلیل اختلاف در بچه دار شدن بعد از ۶ تا ۱۰ سال کاهش می یابد زیرا زن در سالهای اخر باروری است اما مرد احساس تشکیل خانواده دارد.

 

 

مشاوره ازدواج
115 Comments
 1. اگه یه دختر ۲۴ ساله باشه که از نظر قیافه کوچکتر نشون بده با یه پسر ۲۲ ساله ازدواج کنه با مشکل مواجه میشه؟با اختلاف سنی فقط ۲ سال؟

  • مشاور سایت روان آگاه 11 آذر, 1400 در 10:39 ق.ظ پاسخ

   درود بر شما دوست عزیز.
   سن به تنهایی نمی‌تواند عامل موفقیت یا شکست در ازدواج باشد .برای ازدواج عوامل مختلفی باید بررسی شود.بنابراین حتما برای مشاوره قبل ازدواج اقدام کنید.موفق باشید

  • سلام.
   به روحیات پسر و خانواده او بستگی دارد.

  • سلام میشه لطفا راهنمایی کنید دختری هست ۱۸ سالشه و من ۱۷ سالمع من خیلی عاشقشم میگه اختلاف سنی داریم نمیتونم با کوچیک تر از خودم زندگی کنم چیکار کنم نمیخام از دستش بدم

 2. سلام وقت بخیر .اگ فاصله سنی یه پسر و دختر ۱۲سال باشه پسر بزرگتر باشه ولی خب خیلی همدیگرو دوس داشته باشن .ازدواج کار اشتباهیه؟

  • مشاور سایت روان آگاه 13 آذر, 1400 در 5:56 ق.ظ پاسخ

   درود بر شما دوست عزیز.
   اختلاف سنی مناسب ۳ تا ۵ سال است
   اما با این حال اختلاف سنی ۱۲ سال به تنهایی نمیتو اند باعث مشکل در ازدواج بشه بهتره از یک متخصص کمک بگیرید

 3. سلام خسته نباشید مطالبتون واقعا جالب و به دردبخور بود.بخاطر ۱۷سال اختلاف سنی نامزدم قبول نکرد که ازدواج کنیم با اینکه خیلی عاشق هم هستیم اون ۳۷سال و من ۲۰ سال دارم تو خیلی چیزا تفاهم داشتیم و رابطمون خیلی خوب بود ولی بخاطر اون ۱۷سال لعنتی مجبور به جدایی شدیم واقعا خیلی برام دردناکه چند ماه از این جدایی میگذره اما هنوز هم نتونستیم همدیگرو فراموش کنیم چه فرقی میکرد ۱۰سال یا ۱۷،۱۵مهم اخلاق و شعوره دوست داشتنه مهم تفاهم و وفاداریه که باعث پایداری زندگی و عشق میشه اگه یکیو بخوایم واقعا حتی موقع پیریش هم همونقدر دوسدش داریم چون عشقه هوس نیست.تو زندگی عاشقانه هوس وجود نداره بنظر من این یه نیازه و بازه زمانی خودشو داره کاش این حرفامو میفهمید و قبول میکرد کاش یکی بهش میگفت که میشه با ۱۷سال اختلاف هم میشه زندگی کرد نامرد

  • مشاور سایت روان آگاه 14 آذر, 1400 در 1:30 ب.ظ پاسخ

   درود بر شما دوست عزیزسپاس از نگاه شما.
   عشق به تنهایی برای ازدواج کافی نیست.
   ازدواج یک موضوع چند بعدی است که نیاز به تأمل و بررسی تمام ابعاد رشدی و اجتماعی و اقتصادی و فرهنگی و … برای انتخاب آگاهانه داره
   به نظر می رسد که آقا با توجه به سن بالاتری که داره و تجربه بیشتری که داره تصمیم منطقی توی زندگیش میگیره اما نگاه خانم صرفاً یک نگاه احساسی و تک بعدی به ازدواج و رابطه هست که قطعاً نمی تونه به یک ازدواج موفق بینجامد.
   بهتره که برای یک تصمیم گیری درست از یک متخصص مشاوره ازدواج کمک بگیرید و در صورت تایید عدم مناسب بودن این ازدواج با این سوگ پس از جدایی با کمک یک روانشناس کنار بیایید و سریع تر به پذیرش برسید. موفق باشید

 4. ۱۶ سال فاصله سنی که پسر بزرگ تر از دختر باشه چطوره؟

  • مشاور سایت روان آگاه 17 آذر, 1400 در 10:30 ق.ظ پاسخ

   درود بر شما دوست عزیز.
   سن یکی از عواملی است که باید در مشاوره قبل از ازدواج مورد بررسی قرار بگیرد.فقط با در نظر گرفتن این فاکتور نمی توان گفت که 16 سال اختلاف خوب است یا نه.بنابراین قبل از اینکه تصمیم جدی بر ازدواج بگیرید برای مشاوره اقدام کنید.موفق باشید

 5. سلام خسته نباشید اگر ۲۰سال تفاوت سنی داشته باشیم بده؟ولی همو کامل دوس داشته باشیم

  • مشاور سایت روان آگاه 17 آذر, 1400 در 10:26 ق.ظ پاسخ

   درود بر شما دوست عزیز.
   شما حتما باید برای مشاوره پیش از ازدواج اقدام کنید.

 6. سلام.
  اگرهر دوطرف دقیقاً هم سن باشن و اختلافشون فقط چند روز پسر از دختر بزرگ باشه مشکلی پیش می یاد؟

  • مشاور سایت روان آگاه 20 آذر, 1400 در 7:16 ق.ظ پاسخ

   درود بر شما دوست عزیز.
   برای بررسی اینکه ازدواج شما به مشکل میخورد یا نه باید عوامل مختلفی بررسی شود.فقط سن مطرح نیست.مشاوره قبل ازدواج حتما توصیه می شود

 7. سلام خسته نباشید
  من پسرداییم خواستگارمه ۱۲سال ازم بزرگتره‌ اون۳۲سالشه من ۲۰ راستش هیچ احساسی ام بهش ندارم ولی خوانوادم چون میگن میشناسیمش از این حرفای زمونه خرابه نمیشه به کسی اعتماد کرد میزنن خیلی تو فشارم سعی دارن که من ازدواج کنم از یطرف جوابم منفیه از یطرف میگم شاید خوب شد دو دلم از نظر اینکه آیا تصمیمم درسته یانه بگم نه خوبه یا بگم بله

  • مشاور سایت روان آگاه 22 آذر, 1400 در 6:36 ق.ظ پاسخ

   درود بر شما دوست عزیز.
   اگر از عدم علاقه خود نسبت به ایشان مطمئن هستید بهتر است که منطقی با پدر و مادر خود صحبت کنید و پاسخ منفی بدهید
   زیرا بحث یک عمر زندگی هست و اختلاف سنی بدون علاقه مشکل ساز خواهد شد.

 8. سلام ببخشید اختلاف سنی ۱۲روز برای ازدواج مناسبه ؟

 9. سلام.من دقیقا ۵ سال و ۲۶ روز از پسرعموم بزرگترم.این اختلاف سنی بعدا مشکل ساز نمیشه؟؟ممنونم.🙏🏻

  • سلام چراباعث یک سری مقایسه هاوسوتفاهم ها بین اون وشماپیش میادکرد باعث‌ سردی توی زندگی شما وپسرعمویتان رخ بده…بنده تجربه شو دارم

 10. سلام منو یه اقایی باهم ۲۰سال تفاوت سنی داریم و اون اقا خیلی خوب میتونه آدمو درک کنه و تمام تلاششو میکنه که بتونه مثل من فکر کنه و با شناختی که ازش داریم خونواده ام اولش کاملا راضی بودن ولی یهویی همه چیز تغییر کردوخونوادم مخالفت کردن به نظر شما بااین ویژگی ها میشه با یه نفر که درکت میکنه و کمکت میکنه ولی ۲۰سال بزرگتره کنار اومد؟

 11. سلام خسته نباشید. من ۳۴ سالمه و با دختری آشنا شدم که ۲۲ سالشه و ۱۲ سال اختلاف سنی داشتیم. دختر بسیار فهمیده و پخته ای بود و از لحاظ عقلی مثل یه فرد ۳۰ ساله و بیشتر بود. از لحاظ فکری و دیدگاه هم مثل هم بودیم. و من خیلی بهش علاقه مند شدم. ولی وقتی فهمیدم اختلاف سنی زیاد خوب نیست و ممکنه بعدا مشکل ساز بشه. علی رغم میل باطنی ام، باهاش قطع رابطه کردم. و حتی چند مدت ناراحت و افسرده شدم.
  به نظر شما کار درستی انجام دادم؟

  • مشاور سایت روان آگاه 27 آذر, 1400 در 5:00 ق.ظ پاسخ

   درود بر شما دوست عزیز.شما قبل از انجام هرکاری باید مشاوره قبل از ازدواج میگرفتین.تا یک متخصص برای تصمیم گیری به شما کمک کنه.

 12. دختر سی سال از مرد کوچیک تر باشه
  ولی شدت عشق زیاد باشه ، نه لحظه ای
  سالهای زیادی صبر کردن و وقت ازدواج رسیده
  سی سال فاصله سنی
  ولی از نظر عقلی به بلوغ کامل رسیدن
  و علایق و اهداف مشترکی دارن
  رابطه زناشویی هم زیاد مد نظر نباشه
  بد هست؟

 13. منم یکی میخوام ۱۲سال بزرگترم ترم ازش سپردم ب خدا رفته فکراشو بکنه

 14. سلام
  اگه دختری ۱۵ سالش باشه و یه آقا با تحصیلات بالا و شغل و درآمد مناسب که ۳۰ سالش باشه بیاد خواستگاریش
  اون دختر باید چیکار کنه؟

 15. سلام وقت بخیر…
  آیا اختلاف سنی 8 سال معقول است؟

 16. سلام وقتتون بخیر
  خواستم بدونم اگه دختری ۲۰ سال کوچکتر از یه پسر باشه ولی عاشق همدیگه باشن ازدواجشون به مشکل بر میخوره؟؟

  • مشاور سایت روان آگاه 15 دی, 1400 در 6:16 ق.ظ پاسخ

   سلام
   ۲۰ سال اختلاف سنی یعنی دو دهه تفاوت نیاز ، تفاوت شرایط جسمی و روحی ، تفاوت نگاه و سلیقه
   پر حرارت ترین عشق ها هم بعد از چند سال به سمت سردی و عادی شدن میگراید و اینجاست که این اختلافات خودش رو بروز میده و به آسیب و شاید جدایی دامن بزنه
   در عین حال حتما به یه متخصص روانشناسی جهت مشاوره ازدواج مراجعه کنید.

 17. سلام من یک دختر19ساله هستم با آقای39ساله ای آشنا شدم و از لحاظ اخلاقی شباهت داریم با هم کنارمیاییم ایشون حرف ازدواج پیس کشیده میخاستم نظرتونو بدونم

 18. سلام اختلاف سنی 16 سال برای ازدواج خیلی زیاده مناسب نیست ؟

  • سلام وقت بخیر خوبین پسری هستم ۳۶ سال دارم باختری آشناشدم که ازبکستان هستش با۲۲ سال سن دارد آیاته نظرتون عاقلانه هست ازدواج کنیم خیلی باتفاهم داریم ازنظر علایق وچیزهای دیگر به نظرتون باهم ازدواج کنیم شناخت ازخانواده ها داریم

   • مشاور سایت روان آگاه 20 فروردین, 1401 در 5:35 ب.ظ پاسخ

    سلام قطعا اختلاف فرهنگی یکی از علتهای اختلافات بین زوجین میباشد
    شما از دو کشور مختلف با دو پیشینه فرهنگی متفاوت و آداب ‌و رسوم و فرهنگهای متفاوت هستید
    به اضافه اینکه شما یه اختلاف سنی ۱۴ ساله با این خانوم ازبکی دارید که شرایط بروز اختلافات و مشکلات را بیشتر می‌کند
    به هر صورت اگر بر سر تصمیم تان مسر هستید حتما مشاوره پیش از ازدواج داشته باشید

 19. سلام وقت بخیر
  اگر پسر ۷سال از دختر بزرگتر باشه میتونه
  در آینده مشکلاتی رو در پی داشته باشه؟
  ممنون میشم پاسخ بدین 🙏

 20. سلام
  من ۱۸ سالمه و با یه آقایی آشنا شدم ۱۵ سال اختلاف سنی داریم
  ولی اون انقدر پر انرژی و شوخ طبع هست و بسیار آدم منطقی و با درک و فهم هست و خیلی بهم محبت میکنه و دوسم داره
  و همه رفتاراش اخلاقیاتش ویژگی هاش
  از همه نظر مث همیم منم واقعا دوسش دارم
  ولی اختلاف سنی همش منو دو دل میکنه .
  ولی اون میگه ربطی ندارع یکی هست بیست سالشه سرده ولی یکی. مث من پر انرژی و شاد
  خیلی هم به خودش میرسه و تقویت میکنه خودشو.
  میگه سن ربطی نداره
  مهم اینه سرحال باشی و شخص در کنارت ازت انرژی بگیره و بتونی نیاز هاش برطرف کنی
  ولی هرکی گفتم بهش میگه نه در آینده اون حوصلت و ندارع وقت نمیزاره برات و انرژیش کم میشه و تو هنوز جونی😔
  نمیدونم چیکار کنم
  واقعا دوسش دارم
  حتی از منم پر انرژی تره و فعال تر

  • مشاور سایت روان آگاه 28 دی, 1400 در 8:46 ق.ظ پاسخ

   با سلام دوست عزیز.حتما باید مشاوره قبل ازدواج بگیرید.با بررسی عوامل مختلف به شما گفته میشه که آیا ازدواج با این شخص درست هست یا نه.موفق باشید

 21. سلام
  من۳۲ سالمه یک بار عقد کردم و جدا شدم یک خواستگار دارم ۲۹ سالشه عروسی کرده جدا شده، ۳ سال کوچکتر از منه
  بنظر شما اصلا جلو برم یا نه؟

  • مشاور سایت روان آگاه 28 دی, 1400 در 8:50 ق.ظ پاسخ

   درود بر شما دوست عزیز.
   شدیدا تاکید میکنم که مشاوره قبل ازدواج بگیرید با توجه به اینکه هردو ازدواج دومتون هست.

 22. من ۲۶ساله بودم که با شوهرم محمدرضا که ۱۶ سالش بود ازدواج کردم با وجود مخالفتهای زیاد خانواده هامون ما ازدواج کردیم حالا که ۲۱سال از زندگی مشترکمون میگذره دو دختر ۱۹ و ۱۶ ساله داریم ما خیلی به هم وابسته هستیم به طوری که اگه چند روز همدیگه رو نبینیم دیونه میشیم ما هردومون کارمند هستیم همین امسال شوهرم از طرف کارش به ماموریت رفته بود سه روز بیشتر طول نکشید ولی داشتیم دیونه میشدیم طوریکه وقتی شوهرم به خونه اومد چنان همدیگه رو در آغوش گرفتیم انگار سالها همدیگه ندیده بودیم طوری بود که دخترامون تعجب کرده بودند

 23. ببخشید اختلاف سنی ۷ سال در چه سطحیه؟ عالی خوب متوسط یا ضعیف؟

 24. سلام
  ببخشید یک سوال دارم ولی یکم خجالت میکشم، ممنون میشم پاسخ بدین.
  من پسری ۱۸ ساله هستم و حدود ۷ ماهه که از دختری یازده ساله خوشم اومده و چون از نزدیکانمون هستن دو دفعه توی این مدت همدیگه رو دیدیدم اما نمی دونم که اونم از من خوشش میاد یانه و اینکه روابط خانوادگیمون گرم نیست و خانوادم خیلی کم با اونا در ارتباطن، بنظرتون کار درستی میکنم که رابطه برقرار کنم البته اگر موفق بشم؟
  ممنونم

 25. سلام خسته نباشید اختلاف سنی ۶سال مناسب می‌باشد و فرد مورده نظر هم دختر خالم میباشد

  • مشاور سایت روان آگاه 12 بهمن, 1400 در 4:23 ق.ظ پاسخ

   با سلام با توجه به اینکه نسبت فامیلی نزدیک وجود دارد مشاوره بگیرید.موفق باشید

   • سلام خسته نباشید.
    مطالبتون خیلی به جا و کاربردی بودن خیلی ممنونم ازتون.
    می خواستم بگم من یک دختر ۱۷ ساله هستم که عاشق یک پسر ۳۹ ساله شدم اما هنوز اون نمیدونه که من عاشقشم یعنی این اجازه رو هنوز بعد از ۷ سال به خودم ندادم که بهش بگم عاشقشم چون
    من ترس روبرو شدن با نه گفتنش رو دارم
    یعنی هنوز حس می کنم باید خیلی چیزارو یاد بگیرم
    بعد وارد یک رابطه و ازدواج بشم
    و اینکه من از ۱۰ ، ۱۱ سالگی عاشقشون شدم و به مدت ۲ سال فراموششون کردم و دوباره اتفاقی با دیدنشون اون حسی رو که بهشون قبلاً داشتم شدت گرفت و خیلی بیشتر شد به طوری که الان ۳ ساله
    درگیر این عشق شدم و دارم میجنگم تا به درجات بالاتری برسم تا بتونم سطح درک و فهممون کاملا مثل هم باشه.
    ممنون میشم راهنماییم کنین که ببینمشون یا نه و اینکه چجوری این درخواستم رو بهشون بگم
    ممنون

 26. سلام اگه یه دختر ۱۸سالش باشه ولی یه مردی را دوست داشته باشه که از اون ۱۵سال بزرگتره مشکلی براشون پیش میاد ؟؟

 27. سلام خسته نباشید آیا اختلاف سنی ۱۱سال برای زندگی مناسبه یا مشکل ساز میشه؟

 28. سلام من ۸ ماه است که نامزدی هستم ما ۱۷ سال اختلاف سنی داریم من ۱۶ سالمه و همسرم ۳۲سالش هست و واقعا هم دیگر رو خیلی دوس داریم نامزدم میگه که تو خیلی انرژی داری و من مثه تو زیاد پر انرژی نیستم از این میترسم که مثلا فردا تو ازم خسته شی و دیگه حوصله مو نداشته باشی

 29. سلام
  من 31 سالمه و دوس دخترم که قرار بود ازدواج کنیم 26
  4 سال اختلاف سنی
  ولی پدر بزرگش بخاطر پسر عموهاش دختره رو به من نمیده هر دو موندیم دختره هم افسرده شده امکان فرار برا دختر هم نیس چون بابا و مامانش فوت کردن و تک فرزنده و تو خونه ی پدربزرگشه
  دعا کنین

 30. سلام
  من دختری 22 ساله هستم و می خوام با پسرم که 38 سال داره ازدواج کنم. آیا این اختلاف سنی 16 سال برای ما مشکل ساز نمی شه؟

  • مشاور سایت روان آگاه 23 بهمن, 1400 در 9:09 ق.ظ پاسخ

   با سلام
   این میزان اختلالف سنی میتواند مشکل ساز باشد لطفا مشاوره بگیرید

 31. سلام وقت بخیر
  دختری هستم 17 ساله که یک ساله با پسری رابطه مخفیانه دارم و با هم چت داریم و چند بارم دیدمش
  آدم خیلی با شخصیت و منطقی و خوبیه ولی 15 سال اختلاف سنی داریم و دو تا ازدواج نا موفق هم داشته
  خیلی ادم خوبیه خیلی دوستم داره اما میدونم در اینده میاد خواستگاریم و خانوادم به هیچ وجه نمیپذیرن
  شرایط مالی و خانوادگیشم اون طوری نیست که واقعا قابل پذیرش باشه ،خانواده خوبی داره ولی خب خانوده من همه تحصیلکرده و دکتر مهندسن ولی اونا نه اصلا اینطور نیستن
  واقعا نمیدونم باید چکار کنم از طرفی هم بشدت دوسم داره و درکم میکنه و ادم واقعا منطقیه و میدونم میتونه واقعا تکیه گاه زندگی باشه چون خودم در اینده شاغل میشم و وضعیت مالیش چه بد باشه چه خوب کاری باهاش ندارم و دستم تو جیب خودم میره،ولی خانودادم این وسط خیلی مشکلن، به خودشم روم نمیشه که بگم نمیتونیم ازدواج کنیم به خاطر شرایطت چون میدونم ناراحت میشه
  واقعا نمیدونم چکار کنم ممنون میشم راهنمایی کنید

  • مشاور سایت روان آگاه 20 بهمن, 1400 در 8:03 ق.ظ پاسخ

   با سلام
   با توجه به اینکه این آقا 2 بار ازدواج ناموفق داشته آیا علت آنرا بررسی کرده اید؟
   نکته دوم با توجه به اختلافات سن، فرهنگ، جایگاه اجتماعی اقتصادی و … بنظر میرسه که این کار عاقلانه نیست لطفا به این رابطه پایان دهید.هرچقدر دیرتر این رابطه را تمام کنید بیشتر آسیب می بینید.
   ضمن اینکه شما در تمام قسمت کامنتتان اشاره کردید ایشون شما را دوست دارد.بنظر میرسد که فرد وابسته و مهر طلبی هستید.بهتر است جهت درمان مشکلات زمینه ای شخصیتی تون به یک روانشناس متخصص مراجعه کنید تا انتخاب های غلط و آسیب زننده نداشته باشید.

   • علت ازدواجش رو میدونم و مقصر جدایی اون نبوده…
    و اینکه یه بار سعی کردم جدا شیم ولی واقعا اذیت شد و نمیتونم ببینم برای ارامش داشتن خودم بقیه رو اذیت کنم
    و واقعا کارایی در حقم کرده که نمیتونم اینجوری جوابش رو بدم
    از طرفی هم فشار خانواده در اینده قطعا روم زیاد میشه
    به هر حال
    ممنون از لطفتونون راهنماییتون

    • مشاور سایت روان آگاه 23 بهمن, 1400 در 9:13 ق.ظ پاسخ

     به نظر میرسه که شما دچار شخصیت وابسته هستید بهتر است با کمک یک متخصص روانشناسی و مشاوره تصمیم گیری منطقی و درست داشته باشید

 32. سلام وقت بخیر
  دختری ۱۷ ساله هستم،اولین بارمه با پسر حرف میزنم.هیچ موقع اینکار رو نکرده بودم.از توی یه بازی با پسره دوست شدم.اولاش فقط گفتم برای بازی،امروز ۴ روزه که باهاش دوست شدم.دیگه رفتیم تو واتساپ
  همه چیشو بهم گفت،یه بار طلاق گرفته،دلیل طلاقش هم بهم گفت که هر کاری براش می‌کرده خانومش می‌گفته کمه و میگفته وظیفته که این کارا رو برام کنی،خیلی پسر عاطفی هست،احساس داره.دلیل طلاقش رو کاامل با همه جزئیات برام توضیح داد.چن روز دیگه میشه ۵۰ سالش،من برام اختلاف سنی خیلی زیاد مهم بود،دیگران رو که می‌دیدم دلم میخواست اختلاف سنیم با همسر آیندم خیلی زیاد نباشه،ولی کم هم دوست ندارم
  تا ۱۳ سال رو میتونستم،ولی خیلی اختلاف سنیمون زیاده،نمیدونم چیکار کنم،خانوادم هم فک میکنم تا این حد رو دیگه اصلا راضی نشن،ولی خیلی درست صحبت میکنه،میگه راضیشون میکنم،میگه اگه تو بخوای راضیشون میکنم
  خیلی تو دلم رفته،منی که هیچ وقت با پسر نه رابطه داشتم نه حرف زدم ولی ایشون برام خوبن،احساس میکنم دوتامون مثه همیم
  با خودم میگم تمومش کنم،من یه نوجوان هستم اول زندگیمه و ….
  ولی ایشون خیلی بعداز طلاقش ضربه دیده،باباش مرده،مامانش مرده،بین اینا طلاق گرفته،توی مشکل مالی هم یه ورشکستگی خورده بود
  بعد از اون هم گفت خیلی بهم معرفی کردن،دختر باباش پولدار،اینقد خونه و زمین زده بنامش،خیلی قشنگه…میگه برام این چیزا تو اولویت نیس،میگه بیشتر برام مهمه که احساس داشته باشه،محبت داشته باشه،منو بپرسته منم اون رو بپرسم
  نمیدونم چیکار کنم🥺
  لطفاً راهنماییم کنید🙏🙏🥺هر موقع دیدین بهم جواب بدین لطفاً🙏🙏🙏😓

  • مشاور سایت روان آگاه 23 بهمن, 1400 در 9:27 ق.ظ پاسخ

   با سلام دوست گرامی
   33 سال اختلاف سنی اصلا محلی از تامل نداره
   با توجه به اینکه شما اولین تجربه تون هست و در سن نوجوانی هستین به نظر میرسه که تحت تاثیر هیجانات زودگذر هستین
   حتما از یک روانشناس متخصص کمک بگیرید تا تصمیم هیجانی و غیر معقول نگیرید

 33. سلام وقتتون بخیر
  ممنون از پاسخ گوییتون،خیلی لطف کردید
  من با اینکه ۱۷ سالمه،ولی از نظر عقلی یکم بزرگترم،اینو همه بهم میگن
  تو اقوام کلا میگن….،با سنم با من صحبت نمیکنن،همیشه منو با هم سن و سالهای خودم خیلی بالاتر میبینن و صحبت های فراتر باهام میکنن،واقعا درکم خیلی بالاتر از همسنای خودم هست،اینو خودم هم متوجه میشم
  الان که بیشتر گذشته ،یکم بیشتر باهاش آشنا شدم،و اینکه واقعنی متوجه شدم که چقد دوستم داره،میگه من بعد از ازدواجِ اولم،اصلا تصمیم به ازدواج بعد نگرفتم(تو تماس تصویری اینو گفت)،و اینکه میخواد بیاد اپل به خواهرم بگه و بعد…
  من با خودم میگفتم ایشون وقتی ۵۰ سالشون بشه،اون شور و ذوق منو درک نمیکنه،تو یه حال و هوای دیگه هست و ….هزااااارتا کارهای دیگه که یه نوجوون دوست داره
  من همه رو بهش گفتم،بعد تو فامیلشون از انرژی و شادی معروفه،میگه همه میان پیشم،میگه نوه خواهرم،با من راحت تر از داییشه،این میشه هان داییش،خیلی شوخ و پرانرژی هست،من همین نوعی رو میخوام
  و اینکه این که میگه من عشقی رو میخوام که روز به روز عشقمون بیشتر بشه و زندگی عادی نداشته باشیم.زندگی روزمره نداشته باشیم،زندگیمون در از عشق باشه،همه چیزا رو برام میگه
  میگه همسر قبلی زندگی روزمره و عادی رو داشت،مثه بقیه،ولی من اینو نمی‌خواستم…میگه زندگیم تک تک لحظه هاشو در از عشق باشه.عشق و هیجان و شور و احساس و ….
  به نظرتون چیکار کنم.؟

  • مشاور سایت روان آگاه 25 بهمن, 1400 در 11:54 ق.ظ پاسخ

   همین که میگن هیجان طلب هستن و زندگی عادی نمیخوان خودش سوال برانگیزه اونم در سن ۵۰ سالگی
   همونطور که قبلا گفتیم به یک متخصص روانشناسی مراجعه کنید تا بتونید کمک و راهنمایی تخصصی بگیرید

  • ایشون جای پدر بزرگ شما هستن شما سنتون برسه به ۳۰ سال ایشون دار فانی رو وداع گفتن در حالت طبیعی

 34. اگه دختر از پسر یک الی دو نیم سال بزرگتر باشه و در چهره هم این رو نشون بده، ولی از نظر اعتقادی و تحصیلاتی در یک سطح باشند، چطوره؟

 35. اگراختلاف ۸،۹سال باشه ،نظرتون چیه ؟

 36. سلام من پسری 19 ساله هستم که از دختری خیلی خوشم میاد و اون هم خیلی منو دوست داره و مشکل اینجاست که دختره 5 سال از من بزرگتر هست و لیسانس هم داره.. . ولی خیلی با همه دیگه خوبیم خیلی هم از من خوشش میاد و قد هر دو ما هم هم اندازه هست . و واقعا همه دیگه رو دوست داریم و فکر نمیکنم مشکلی باشه چون من زیاد سخت گیر نیستم و اگر مثلا درباره نظری با من مخالف باشه میتونم به نظرش احترام بزارم.. و خودش هم موافقه .
  ولی میخواستم بدونم آیا این اختلاف سن باعث جدایی میشود؟؟
  منتظر پاسخگویی هستم.
  باتشکر

 37. سلام من متولد سال ۸۶ هستم ولی خیلی به فکره آینده هستم به همین دلیل مادربزرگم برای اطمینان بخشیدن به من گفت که دختره یکی آشنایان را برای من نشون کرده.بنده متولد ۸۶ و دختر خانوم متولد ۸۵ هستیم.البته ما از ۴ سالگی با هم بزرگ شدیم و بسیار با هم راحت هستیم.میخواستم بدونم درآینده این چند ماه اختلاف سنی مشکلی به وجود نماره؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 38. سلام وقت بخیر .دختری ۳۰ ساله هستم که ۵ ماهه با پسری اشنا شدم .من در شرایطی با ایشون اشنا شدم که بخاطر مسائلی افسردگی شدیدی داشتم .تو اولین قراری که داشتیم باهم من حال روحی خوبی نداشتم و همون اول بهم گفت که هدفش خوب کردن وضعیت روحی منه .تو این ۵ ماه خیلی کمکم کرد که خوب شه حالم .الان حال خوش این روز هارو مدیون این آقام .یه هفته ای میشه که ایشون ازم خواستگاری کردن و ازم جواب خواستن

 39. سلام خسته نباشید من 25 سالمه و پسره 19 سالشه از من خواستگاری کرده و منو میخواد خانوادش هم که راضی ان
  بنظرتون این سنی اصلا مشکلی نیست؟؟ یا هست؟؟ ولی اونا گفتن مخالف نیستیم و راضی هستیم
  بنظرتون این سن مشکلی هست یا ن؟

  • مشاور سایت روان آگاه 1 فروردین, 1401 در 2:35 ب.ظ پاسخ

   سلام مقدمه ازدواج و شروع رابطه بلوغ فکری عاطفی اقتصادی داشتن شغل و استقلال و …
   است که در سن ۱۹ سالگی امکان تحقق این موارد در شرایط فعلا به نظر بعید است
   به علاوه اختلاف سنی هم که هست مزید بر علت است هر چند که خانواده ها راضی باشند ملاک ها و معیارهای انتخاب را فراهم نمی‌کند و مجوز موثقی برای شروع و تداوم این رابطه نمی‌باشد

 40. اگر مرد دوازده سال از دختر کوچک تر باشه چطوره تفاهم هم داشته باشند ؟

 41. اگر مرد دوازده سال کوچک تر از خانمش باشه چی؟

 42. سلام من 22سالمه و دوست پسرم 33 ما دوازده سال اختلاف سنی داریم و الان پنج ساله که باهم هستیم و اون قبلا ازدواج کرده و فرزند هم داره من واقعا دوسش دارم و به این که یه پدره افتخار میکنم توی این پنج سال تا حالا باهم قهر نکردیم علایق مشترک زیادی باهم داریم و به همدیگه و خانواده هامون احترام میزاریم من اون و همینطور که هست دوست دارم و اونم من و با داشته ها و نداشته هام دوست داره و خیلی کنار هم بهمون خوش میگذره ولی برای ازدواج میترسم اونم بیشتر بخاطر حرف مردم و فامیل هست نمیدونم چطور برخورد کنم با حرفاشون درباره بچه هامون و اختلاف سنمون

  • سلام و وقت بخیر خدمت شما. ببخشید یه سوال داشتم شما به چه طریقی با هم آشنا شدین مگه؟
   با سپاس و تشکر فراوان 🙏

 43. اگر خانم در ۳۷ سالگی تمایل بسیار به فرزندآوری داشته باشند و آقای ۳۶ ساله تمایل بسیار کمی، آیا این چالش قابل تعدیل و تعامل هست یا مشکلات فراتر هست.
  البته این مشکلات در گفتگوی قبل ازدواج هست.

  • مشاور سایت روان آگاه 3 فروردین, 1401 در 4:55 ق.ظ پاسخ

   با سلام
   مشاوره قبل ازازدواج داشتین؟

  • مشاور سایت روان آگاه 4 فروردین, 1401 در 5:27 ب.ظ پاسخ

   سلام باید تمام دلایل رد و قبول هر دو طرف بیان شود و در ضمن به بررسی معایب و محاسن فرزندآوری و عدم آن پرداخته و در نهایت به یه نتیجه گیری نهایی برسید و در صورت نیاز حتما از یک مشاور متخصص کمک بگیرید

 44. سلام خسته نباشید.
  من دختری ۱۷ساله هستم.
  یه بار ازدواج کردم که بعد عقد طلاق گرفتم و الان یه پسر ۳۲ ساله که اونم مثل خودم ازدواج کرده بعد عقد طلاق گرفته خواستگاریم اومده اخلاقش خیلی خوبه،شوخ طبع هم هست خلاصه آدم خیلی خوبیه وضعیت مالیش هم خوبه
  به نظرتون ازدواج باهاش کار درستیه؟

  • مشاور سایت روان آگاه 4 فروردین, 1401 در 5:26 ب.ظ پاسخ

   سلام
   صرفا این وجه اشتراک که هر دو طلاق گرفتید مجوزی جهت نادیده گرفته اختلاف سنی ۱۵ ساله نمیباشد
   اگر چه صرفا تنها اختلاف سنی بالا نمی‌تواند علت طلاق و جدایی و شکست در رابطه باشد
   بهترین پیشنهاد برای شما مشاوره پیش از ازدواج است تا از تمام جوانب این موضوع بررسی شود

   • سلام و خسته نباشید
    پسری 27 ساله هستم که عاشق دختر داییم شدم که 15 سالشه خودم کارمندم و خونه هم دارم از طرفی هم علاقه زیادی به دختر داییم دارم ولی به دلیل شرایط سنی که 12 سال ازش بزرگترم جرأت بیان این مسئله رو نداشتم به نظرتون این مسئله رو مطرح کنم یا نه؟ و آیا تفاوت سنی ما به توجه به اینکه اقوام نزدیک هستیم در آینده مشکلی ایجاد میکنه یا خیر
    تشکر

 45. سلام‌
  من دختری ۳۵ ساله هستم که ۷ سال پیش یک عقد ناموفق داشتم که با یکی از خویشان هم سن و سال خودم بوده . من شاغل هستم و خواستگاران زیادی دارم که برخی هم سن یا ۲ سال ازمن کوچکتر هستن که برایم قابل قبول نیست . و در این ۳ سال اخیر با همکاری آشنا شدم که هفته ای یک بار در محیط کار ودر حد سلام وعلیک هم رو میدیدیم و ۱ سال است که با تغییر محل کارم با ایشون بیشتر از طریق چت و..‌ با رعایت احترام و شئونات در ارتباطم . چند بار می خواهندغیر مستقیم ابراز علاقه کنن که من بسیار جدی هستم و گویا از این واهمه دارند .ولی اختلاف سنی ۱۳ سال که بین ما هست باعث تردیدم شده و اینکه چرا فردی با شرایط ظاهری و شغلی ایشون تاحالا مجرد مانده . لطفا راهنمایی بفرمایید از چه طریق باید به حل مساله کمک کنم

  • مشاور سایت روان آگاه 5 فروردین, 1401 در 2:17 ب.ظ پاسخ

   سلام . دلایل مختلفی می‌تواند سبب مجرد بودن ایشان باشد
   از جمله کمال‌گرایی در انتخاب و ابعاد مختلف زندگی یا مسئولیت پذیری در برابر والدین مسن و یا تجربه رابطه ناموفق قبلی و …
   برای پاسخ به این سوال نیازمند شناخت بیشتر از ایشان هستید پس بهتر است کمی جدی تر به این رابطه و شرایط آن نگاه کنید و از طریق گفتگو و تحقیق و با مشاوره و کمک از یک متخصص روانشناسی بتوانید با شناخت بیشتر تصمیم گیری منطقی و درست داشته باشید

 46. تشکر بابت پاسخگوییتان. در پناه حق تندرست و شاد باشید و برای این مشاوره هایی که به هموطنان خود ارائه میدهید خیر هر دو سرا بببینید🙏

 47. من 16سالمه با پسری که ازم 12سال بزرگتره و سن او 28سال هستش بنظرتون به مشکل بر میخوریم؟

 48. سلام.مورد من کمی فرق داره و هنوز به جواب قطعی از این مقالات نرسیدم.دختر داییم ۶ یا ۷ ماه از من بزرگتره.نظرتون چیه؟

 49. سلام، من ۳۶ ساله هستم و با آقایی اشنا شدم که ۴۷ سالشون هست و ۱۱ سال دقیقا اختلاف سنی داریم اما از نظر فرهنگی و علایق و خانواده تقریبا در یک سطح هستیم و بهم علاقه مندیم میخواستم بدونم این ازدواج مشکلی ایجاد میکنه یا نه؟

 50. اختلاف سنی خوب نیست زیاد باشه ولی اصلن حساب و کتابی توش نیست اینکه ود نسل متفاوت و موزیک متفاوت خوب او برای یک جایی باشه که موزیک آزاد باشه نه اینجا که … و ازدواج زیر بیست و حتی بیست پنج مشکل ایجاد میکنه الان من دو زوج را می‌شناسم اولی تقریبن هم سن زوج اولی شوهرش فقط پای منقل و زور گفتن و … و زوج دومی دقیقن ده سال یا بیشتر با هم اختلاف سن دارن پسره بالای چهل ازدواج کرد و دختر هم سی یک یا بیشتر داشت همچین شاد زندگی میکنن و زن هم که دستش تو جیب خودش هست و مرده هم همینطور یه زندگی خیلی شادی دارن از لحاظ روابط عاطفی و … هیچ مشکلی ندارن نشستن دارن زندگیشونو میکنن شاید وقتی جا افتادن ازدواج کردن

  • سلام دوستان.امیدوارم این مسئله سن توجامعه ماکمرنگ بشه وانقدربه خانم هاظلم نشه.چطوریه آقا۱۵-۱۰سال بزرگترباشه طوری نیست ولی خانم بزرگ ترباشه اشکال داره.مهم تفاهم وعلایق مشترک هست.امیدوارم جامعه به این درک برسه

 51. سلام ممنون از پاسخ های خوبتون اگر پسری ۱۴ ساله باشد و دختری تقریبا۱۹ ساله در اینده میتونن باهم ازدواج کنن

 52. سلام ممنون از سایت خوبتون یک پسره ۱۴ ساله با یک دختر تقریبا ۱۸ ساله میتونن در اینده باهم ازدواج کنن

 53. سلام من با دختری اشنا شدم که میتونیم همو بفهمیم اختلافی سنی هم من ۹ماه از اون خانم بزرگ ترم هردو ۲۴سالمونه.
  به نظرتون این اختلاف سنی کم میتونه مشکل ساز بشه؟

 54. سلام يه مسئله اي برام پيش اومد خيلي درگيرم
  هميشه باور داشتم كه مرد حتما بايد چند سال بزرگتر باشه ولي خودم الان در ٤٦ سالگي دارم درگيره رابطه اي ميشم كه ١/٥ سال خانم از من بزرگتر هست ميشه لطفا كمك بفرمايين

 55. سلام خوبین من عاشق دختری هستم که ۱۸ سالشه من ۱۷ سال فقط یه سال تفاوته میگه نمیتونم با کوچیک تر از خودم زندگی کنم من چیکار کنم خیلی دوستش دارم لطفا راهنمایی کنید

  • مشاور سایت روان آگاه 30 فروردین, 1401 در 6:41 ق.ظ پاسخ

   با سلام قابل توجه شما و طرف مقابل:
   با توجه به محدوده سنی که دارید شما تحت تاثیر هیجانات و احساسات قرار دارید و الان زمان مناسبی برای تصمیم گیری در مورد ازدواج برای شما و ایشان نمی باشد.پس بهتر است هردو نفر تجربه های خود را منطقی و عاقلانه مدیریت نمایید.

 56. سلام روز بخیر ببخشید اگه دختر حدود ۳۶ سال وپسر ۲۹ سال داشته باشه مشکلی برای ازدواج پیش میاد.ممنون میشم پاسخ بدید.

  • مشاور سایت روان آگاه 31 فروردین, 1401 در 6:31 ق.ظ پاسخ

   با سلام در تمام کامنت های مشابه با شما به این مبحث اشاره شده که سن یکی از ملاکهای مشاوره ازدواج میباشد و معیار و به تنهایی معیارو ملاک مطلقی برای موفقیت یا شکست در ازدواج نیست
   بهتر است حتما از یک متخصص مشاوره ازدواج بگیرید

 57. سلام من ۱۵سالمه اگ کسی ک دوسش دارم و فامیل باشیم دقیق ازم یک سال بزرگتر باشه واسه ازدواج خوبه؟

 58. سلام وقت بخیر من با پسر های زیادی درسن های مختلف آشنا شدم ولی الان با فردی آشنا شدم که ۴۸سالشونه بشدت موفق از لحاظ جایگاه اجتماعی و پر انرژی هستن و منم ۲۳سالمه .این اختلاف سنی باعث مشکل میشه یا نه باوجود نقطه نظرات مثبتی که باهم داریم

  • مشاور سایت روان آگاه 5 اردیبهشت, 1401 در 4:38 ب.ظ پاسخ

   سلام . ۲۵ سال اختلاف سنی یعنی سه دهه تفاوت در رشد در تمام ابعادها و نیازها
   علارغم اینکه سن یکی از ملاک‌های موثر در ازدواج است
   ممکن است در ابتدای رابطه این موضوع خود را نشان ندهد اما برای رابطه طولانی مدت مطمئنا خود را بروز می‌دهد
   بهتر است برای بررسی تمام ابعاد این رابطه حتما از متخصص کمک بگیرید

   • سلام ببخشید اگر دختروپسر هم سن باشن ولی دختره ۳ماه بزرگ تر از پسره باشه مشکلی داره اگه میشه لطفا جواب بدید 💐

    • مشاور سایت روان آگاه 14 اردیبهشت, 1401 در 12:32 ب.ظ پاسخ

     با سلام کامنت های مشابه را مطالعه کنید.سن تنها یک عاملی است که برای ازدواج باید بررسی شود

 59. سلام، من خانمی ۴۰ ساله هستم و دارای یه فرزند، و چند ساله طلاق گرفتم، و در حال حاضر با یه مرد ۵۹ ساله که اصالتا اهل آمریکاست و ساکن همونجاست در ارتباطم، که ایشون از همسرشون جدا شدن و هیچ فرزندی هم ندارن. آیا ازدواج ما دو تا بخاطر تفاوت سنی مساله ساز هست؟ با توجه به اینکه من از لحاظ هیکلی از سن خودم خیلی جوونتر دیده میشم، از لحاظ زبان هم هیچ مشکلی ندارم با ایشون. ولی تا الان همیشه پسرهای خیلی سن پایینتر جذب من میشدن، اما من با ایشون که اولین باره با یه سن بالا در ارتباطم، هیچ مساله ی آسیب زایی تا الان ندیدم، هر دو بهم توجه خوبی داریم. ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.🙏

 60. سلام ممنون از سایت خوبتون من ۱۴ سالمه عاشق دختری کهد۱۹ سالشه شدم حتا نمیتونم یه لحظه ام بهش فکر نکنم به نظر شما میتونم در اینده باهاش ازدواج کنم خوانواده ها مونم به هم میخوره اگه میشه کمکم کنید

 61. با سلام
  من ۳۸ سالمه و با پسری آشنا شدم که ۳۲ سالشه. ایشون قبلا یک بار ازدواج کردن و جدا شدن ولی من تا حالا ازدواج نکرده ام. به نظر شما ازدواج مون مشکل ساز می شه؟ سپاس

 62. با سلام و وقت بخیر
  دختری ۲۱ ساله هستم و خواستگارای زیادی هم دارم که اکثرا بین ۸ تا ۱۴ سال از من بزرگترن و چندتایی هم ۲ یا ۳ سال بزرگتر هستن
  و اینکه من به خاطر اینطور اختلاف سنی ها پاسخ منفی میدم اما مدام شک دارم که نکنه سنم که بالاتر بره خواستگارایی داشته باشم که ملاک های مورد نظرم رو نداشته باشن
  چون الان خیلیاشون از نظر اقتصادی ، تحصیل و خانوادگی خوب بودن اما بخاطر سن قبول نکردم البته اونایی که اختلاف سنیشون مناسب بود ملاک های دیگه من رو نداشتن .
  حالا نمیدونم این طرز فکر تا چه حد درسته و باید تا کی ادامه دار باشه.
  ممنون میشم راهنمایی کنید.

  • مشاور سایت روان آگاه 19 اردیبهشت, 1401 در 8:18 ق.ظ پاسخ

   با سلام
   شما ابتدا برای خودتون بنویسید که معیار ملاکهای مرد ایده آل تون چه چیزهایی است
   و کیس و خواستگاران خود رو با معیارها و ملاک های خود مورد بررسی قرار دهید و نزدیک ترین افراد را با معیارهای خود با کمک خانواده و یک مشاور ازدواج جدی تر مورد بررسی قرار بدید تا به انتخاب درست برسید و فرصت های خود را به راحتی و با ایده ال گرایی غیر منطقی از دست ندهید

 63. باسلام من جوانی 30ساله هستم یه بار ازدواج کردم و تفاوت سنی من با خانمم 8سال از من کوچکتر بود و به هر دلایلی از هم جدا شدیم و صاحب دو فرزند هستم الان با یه خانمی آشنا شدم 15سال از خودم بزرگترها وخیلی هر دو به هم وابسته شدیم ایشون از نظر احترام و صداقت واخلاقی و رفتاری خیلی مهربان و صبور و از همه نظر پر سخاوت هستن و آدم پر توقعی نیستن این رفتارشون منو جذب خودشون کردن با این تفاوت همسر قبلیم با این همه اهمیت و امکانات و عاطفه و محبت که بهش داشتم برعکس ایشون بود حالا نظر شما مشاوره میخوام بدونم که من این راهی که پیش میرم درسته دوباره نمی‌خوام مثل گذشته به بن بست بخورم در آینده این خانم می‌تونه با من زندگی کنه

  • مشاور سایت روان آگاه 19 اردیبهشت, 1401 در 8:20 ق.ظ پاسخ

   با سلام
   مسلما یک خانم ۴۵ ساله پختگی بیشتری دارد و بهتر میتونه مدیریت رابطه و هیجانات داشته باشه
   اما نکته مهم اینه که اختلاف سنی ۱۵ سال ایشون باشما و تمامی شرایط تون باید توسط یک متخصص مشاوره ازدواج بررسی شود تا از آسیب های احتمالی آینده پیشگیری بشه

 64. سلام من ۱۹ سالمه و طرف مقابلم ۱۸ سالشه و خیلی دوسم داره به نظرتون این رابطه درسته؟؟

 65. شخصی فکر روز و شب من شده و این درحالی هست که ایشون حتی خبر هم نداره.من بیست سالمه و ایشون سی و یک سالشه.تا حدی شناختمشون و اون آیتم ها و چارچوب های من با ایشون تکمیل میشه و در سازگار هست.اما متاسفانه تا دو ماه دیگر ارتباط ما قطع میشود به دلیلی و من نمیدونم چه اقدامی انجام بدم که از دستش ندم چون این فکر منو داره نابود میکنه

پاسخ دادن

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.