29 اردیبهشت, 1400

مشاوره زناشویی

سالم و شاد نگه داشتن یه رابطه زناشویی اونقدرا هم کار آسونی نیست.تازه وقتی دو نفر میرن زیر یه سقف و مدتی از ازدواجشون میگذره میفهمن که برای حفظ و بقای یه رابطه خوب باید وقت بزارن.اینکه زن و شوهر بتونن مسائل زناشویی خودشون و خوب تشخیص بدن و اختلافاتشون و حل کنن خیلی خوبه اما بعض وقتا وضعیت آشفته تر از اونی هست که طرفین بتونن خودشون از پس اون مشکل بربیان. اینجاست که مراجعه برای مشاوره زناشویی لازم و ضروری میشه.

مشاوره زناشویی

مشاوره زناشویی چیست؟

وقتی به زوجین توصیه می کنیم مشاوره زناشویی بگیرید میپرسند مشاوره زناشویی چیست؟ بدون شک اولین جوابی که به ذهن شما می رسد این است که یک نوع مشاوره برای حل مسائل جنسی است اما در واقع، فرآیندی است که در آن یک مشاور آموزش دیده به زوجین کمک می کند تا مشکلاتی که برایشان در زمینه های مختلف از جمله اختلاف نظر ، امور مالی ، بیماری های ژنتیکی ، برنامه ها ، رابطه جنسی، نحوه کنترل اعتیاد و … بوجود آمده را حل کنند تا از بروز مشکلات جدی تر و سرد شدن رابطه شان جلوگیری شود.بنابراین مشکلات جنسی یکی از مواردی است که در مشاوره زناشویی به آن پرداخته می شود.

 

اگر به دنبال رضایت بیشتر از رابطه جنسی خود هستید مقاله روانشناسی زناشویی را مطالعه فرمایید

مشاوره روابط زناشویی

طول دوره مشاوره روابط زناشویی چقدر است؟

تعداد جلسات مشاوره روابط زناشویی معمولا هر هفته یک بار بین ۶۰ تا ۹۰ دقیقه انجام می شود. تعداد جلسات درمانی با توجه به شدت مشکلات زوجین ، آموزش و تکنیک درمانگر و میزان توانایی زوجین در پرداخت هزینه خدمات، متفاوت خواهد بود.

در طول زناشویی درمانی ، درمانگران به زوجین کمک می کنند تا مشکلات خود را که ممکن است شامل از دست دادن احساسات عاشقانه ، مشکلات ارتباطی ، انتظارات ناسازگار و کشمکش های رقابتی و … را از بین ببرند.

زوج هایی بیشترین شانس بهبودی را دارند که دوست داشته باشند ازدواج شان را حفظ کنند.

مشاور زناشویی چگونه مشکلات زوجین را حل می کند؟

یک مشاور زناشویی ماهر با دانش کافی خود در روابط زوجین مداخله کرده و راهکارهایی ارائه می دهد که با از بین بردن حس بی اعتمادی زوجین، به آنها کمک میکند تا با خیال راحت مسائل خود را برطرف کرده و روند حل مساله را آغاز کنند:

محیط

اول و مهمترین چیز در جلسات روانشناسی زناشویی این است که درمانگر یک محیط مطمئن و امن را برای مراجعین فراهم کند تا بتواند از عصبانیت ، حس ناامیدی، تحقیر و اهانت زوجین نسبت به یکدیگر بخوبی پیشگیری کند.

درمانگران بی طرف هستند، رازدار بوده و حریم خصوصی مراجعین خود را حفظ می کنند. آنها کاملا به محیط آگاه هستند و اجازه نمی دهند هیچکدام از طرفین از حد و حدودشان خارج شده، عصبانی شوند یا نقش بازی کنند. مشاور روابط زناشویی زوجین را تشویق می کند که مسائل را در کمال آرامش حل کنند. به طور کلی ، آنها فضایی را فراهم می کنند که زوجین از حالت دفاعی خارج شوند و با روشی منطقی روی مشکلات کار کنند.

آزمایش واقعیت

مسلما درمانگران باتجربه با زوجین متعددی کار کرده اند و به تمام مسائل زناشویی واقف هستند.آنها می توانند زوجین را راهنمایی کنند تا بفهمند چه موقع خواسته ها ، انتظارات، بی ملاحظگی ها، واکنش ها و …آنها طبیعی و چه زمانی غیر طبیعی است و جنبه سوء استفاده از شخص مقابل را دارد؟

کنترل صحبت

برای زن و شوهری که با هم مشکل دارند سخت است که به حرفهای یکدیگر گوش بدهند.طرفین حالت دفاعی دارند و بین حرفهای هم میپرند تا مبادا همه چیز گردن خودشان بیفتد و محکوم شوند.

درمانگر در اینجا وظیفه یک پلیس را دارد و باید جلسه را طوری مدیریت کند که زوجین در نوبت خودشان صحبت کرده، و شخص مقابل هم به حرفهای همسرش خوب گوش دهد .

مشاوره اختلافات زناشویی

آموزش مهارت ها

مشاور زناشویی، مهارت های حل مسئله را به زوجین آموزش می دهد تا آنها بتوانند مسائل و تعارضات خود را بهتر حل و فصل و مدیریت کنند. مهارت های ارتباطی به زوجین کمک می کند تا بدانند چطور با همسر خود بهتر صحبت کرده و به یکدیگر گوش دهند؟ یادگیری تکنیک های آرام کننده به زوج ها این امکان را می دهد تا زمانی که در حالت دفاعی هستند ، خودشان را آرام کنند و شرایط یک گفتگوی اثرگذار و منطقی را برای خود و شریکشان فراهم نمایند.

 

زوجین در جلسات مشاوره اختلافات زناشویی چه می آموزند؟

چنانچه مشکل زوجین، ناشی از عدم درک یکدیگر باشد ، درمانگران تلاش خواهند کرد تا ارتباطات آنها را ارتقا دهند.

در جلسات مشاوره اختلافات زناشویی، زن و شوهر مهارت گوش دادن را می آموزند. زوج ها یاد می گیرند که احساسات و خواسته های خود را هرچقدر هم که به زبان آوردنش مشکل باشد، آزادانه بیان کنند. همچنین به آنها آموزش داده می شود که صادقانه در مورد نیازهایشان با هم صحبت کرده و یکدیگر را تشویق کنند که در خصوص هرآنچه آزارشان می دهد حرف بزنند.

در صورت لزوم ، زوجین مجددا معانی شریک زندگی را بررسی می کنند تا بهتر بتوانند انتظارات همدیگر را درک کنند.
درمانگران همچنین ممکن است به الگوهای رابطه ای اشاره کنند که شرکا ممکن است از آنها آگاهی نداشته باشند (به عنوان مثال ، اگر یکی از شریک ها سعی کند با دیگری به عنوان یک کودک یا به عنوان یک والد رفتار کند) که این می تواند رابطه زناشویی را دچار اختلال کند.

مسائل زناشویی

۴ تا از رایج ترین مسائل زناشویی که منجر به طلاق می شود

زوجین در زندگی مشترک، با مسائل زناشویی متعددی روبرو می شوند که بخشی از آنها بخاطر عدم شناخت کافی قبل از ازدواج بوده و یکسری هم در طول زندگی بنابر تفاوت های شخصیتی، انتظارات و … مشخص می شوند.اما بیشتر آنها با کمک مشاوره زناشویی قابل اصلاح است.در ادامه به ۵ تا از رایج ترین مسائل زناشویی که زوجین از آن مینالند اشاره می کنیم:

 1. هیچ شور و شوق و عشقی در زندگی ما نیست
  قبل از اینکه به طلاق فکر کنید و نامید شوید باید بدانید محققان دریافته اند که عشق آتشین و دیوانه وار حداکثر تا دو سال می تواند ادامه داشته باشد. مسلما، نوع احساسات شما نسبت به یکدیگر در طی سالها تغییر خواهد کرد. گاهی احساسات شما کمرنگ و گاهی مثل همان عشق روزهای اول، شعله ور می شود. نگران این نباشید که چرا مثل اوایل ازدواج عشق سوزان ندارید و دیگر آن حس را تجربه نخواهید کرد. یا اینکه فکر کنید با شخص اشتباهی ازدواج کرده اید.
 2. دیگه به او اعتماد ندارم
  اساس یک رابطه سالم، ارتباط صادقانه بین زوجین است. وقتی دروغ وارد زندگی شود، صمیمیت عاطفی بین زن و شوهر کمرنگ میشود.دروغ های کوچک می تواند زمینه را برای دروغ های بزرگ و مهم دیگری مانند امور مالی ، روابط های غیر مجاز و … باز کند.
  خیانت های جنسی و عاطفی جزء موارد رایجی است که در جلسات مشاوره مسائل زناشویی مطرح می شود که فرد را به جایی می رساند که دیگر به همسرش اعتماد نداشته باشد.
 3. انتظاراتم را برآورده نمی کند
  همه ما یکسری انتظارات و خواسته هایی از همسر خود داریم. بیشتر اوقات ،ازدواج ما آنطوری که انتظار داشتیم پیش نمیرود. زوجین پس از برآورده نشدن این انتظارات عاشقانه ناامید میشوند و انگیزه ادامه دادن را از دست می دهند.
 4. از سکس با همسرم لذت نمیبرم
  هرفردی نیازهای جنسی متفاوتی دارد. بعضی از افراد عاشق رابطه جنسی هفته ای چندبار هستند ، در حالی که دیگری می تواند بقیه عمر خود را بدون سکس زندگی کند. میزان رضایت برخی افراد از سکس به چیزهای زیادی گره خورده است.صرف نظر از آنچه شما می خواهید ، اکثر زوجین در سازگاری جنسی خود مشکل دارند که این موارد با رهنمودهای روانشناسی زندگی زناشویی تا حد زیادی قابل حل است.خیلی از افراد دنبال آموزش حرفه ای زناشویی یا سکس عاشقانه هستند چراکه می خواهند یک رابطه جنسی لذت بخش را با همسرشان تجربه کنند.منظور ما از یک سکس خوب لزوما رسیدن به ارگاسم نیست گاهی وقت ها، هدف ما از سکس باید عمیق کردن رابطه احساسی باشد.رابطه جنسی عاشقانه فوق العاده ست و ما با آموزش راهکارهای خوب کمکتان می کنیم تا این تجربه شیرین را با همسرتان داشته باشید.این راهکارها شامل موارد زیر است:

ارتباط عاطفی:

هرچقدر رابطه جنسی بهتر و عاشقانه تری با همسر خود داشته باشید صمیمیت عاطفی تان هم بیشتر می شود و بالعکس آن هم صادق است هرچه رابطه احساسی خوبتری داشته باشید سکس عاشقانه تری را هم خواهید داشت .

حال خوب:

اگر می خواهید یک رابطه جنسی عاشقانه داشته باشید باید حس و حالتان را خوب کنید.برای اینکه عمیقا عشق بورزید باید اول خودتان با خودتان در صلح باشید و حس خوب داشته باشید.اگر ذهنتان ارام نباشد، درگیر کار و تلویزیون و تلفن جواب دادن و … باشید رسیدن به چنین خواسته ای تقریبا غیر ممکن است.

ایجاد فضای رمانتیک:

فضا را به نحوی برای برقراری رابطه آماده کنید که حستان را بهتر کند.نور را کم کنید.موسیقی ملایم و عاشقانه بگذارید.شمع یا عود خوشبویی روشن کنید.عشق بازی را هم فراموش نکنید.در نظر داشته باشید که خانم ها نیاز به معاشقه قبل از سکس دارند.

مهمترین مساله اینکه در برقراری رابطه جنسی عجله نکنید.

      ۵.پول

یکی از رایج ترین مشکلات زناشویی که بین زوجین وجود دارد بحث پول است. همه ی ما می دانیم که داشتن پول کافی برای یک زندگی آرام، بی دغدغه و خوب لازم و ضروری است.زمانیکه زوجین برای تامین مایحتاج زندگی، مخارج فرزندان، سفر و … با محدودیت مالی مواجه می شوند استرس زیادی به اعضای خانواده وارد می گردد.و اینجاست که درگیری های مالی بین زن و شوهر بوجود می آید بطوریکه آنها همدیگر را برای خرج کردن پول بازخواست می کنند.اگر زوجین با همدیگر صادق نباشند، مسائل مالی را بهمراه هم مدیریت نکنند، انتظارات بی جا از یکدیگر داشته باشند، هدفشان از ازدواج صرفا بحث مالی باشد و … اختلاف نظرها پررنگ تر شده و نکات منفی همدیگر در نظرشان بزرگ جلوه می کند.

مشاوره تلفنی و آنلاین زناشویی

مشاوره تلفنی یا آنلاین زناشویی

خیلی وقت ها یکی از زوجین تمایلی به رفتن پیش مشاور و حل مشکلات خود را ندارد.حالا یا معتقدند مسائل زناشویی باید بین زن و شوهر حل شود یا اینکه از مطرح کردن آنها خجالت می کشند.

مشاوره تلفنی زناشویی و مشاوره زناشویی آنلاین برای چنین افرادی تعبیه شده است تا مشاور بتواند از این طریق زوج ها را از مشکلات و پیامدهای عدم مراجعه و پیگیری مسائل زناشویی آگاه کرده و فرد را مجاب کند که نسبت به حل و فصل مشکلات پیرامون زندگی خود اقدام کنند.

البته این نوع مشاوره برای افرادی که در شهرهای دیگر و یا فواصل دور از مرکز مشاوره زندگی می کنند هم مناسب است.

سکس تراپی, مشاوره آنلاین

پاسخ دادن

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.