20 فروردین, 1400

عکس روانشناسی

شما هم شنیدین که میگن عکس ها با آدم حرف می زنن؟ برای همه مون پیش اومده که یه وقتایی نتونستیم حرفمون و راحت بزنیم و آنچه در دل داریم و بیان کنیم به همین خاطر دست به دامن تصاویر شدیم.کلی تو نت گشتیم تا یه عکس روانشناسی پیدا کنیم که بتونه حس و حال ما رو به طرف نشون بده.اینجوری هم هیچی نگفتیم هم همه ی چیزی که تو گلومون مونده بود و غیر مستقیم با زبان تصویر گفتیم.

بعضی موقع ها هم یه عکس روانشناسی برای پروفایل مون میزاریم که حال و هوای درونی خودمون و به مخاطب نشون بدیم.پس عکسا خیلی جاها می تونن به دردمون بخورن.اصلا عکس یعنی تجدید خاطره. الانم که ماشالا هرجا بریم و هرکاری بخوایم بکنیم گوشی بدستیم تا اون لحظه رو ثبت کنیم.ما توی این مقاله یه تست شخصیت از روی عکس گذاشتیم که خیلی جالبه.در آینده هم کلی عکس میزاریم که میتونین از روی اونا بعضی از ویژگی های شخصیتی خودتون و پیدا کنین.

نه تنها عکس ها بلکه رنگ ها هم دارای مفهوم خاص هستند برای مطالعه بیشتر به صفحه روانشناسی رنگ ها چیست؟ مراجعه نمایید.

روانشناسی عکس چیست؟

روانشناسی عکس یک تخصص در روانشناسی است که به شناسایی و تجزیه تحلیل روابط بین روان شناسی و عکاسی می پردازد. تصاویر، ابزاری برای نمایش های ذهنی و غیر کلامی یکسری تجارب حسی است که بر تفکر و یادگیری ما اثر می گذارند بویژه وقتی که با مهارت های فیزیکی و برخی چیزهای غیر کلامی مثل فرمول ریاضی برخورد میکنیم.برای نمونه، تصویری که از استوک های فوق العاده یک قهرمان گلف داریم ممکنه ما را تحریک کند که آن مهارت را یاد بگیریم.

فوتوروانشناسی چندین نقطه اتصال بین عکاسی و روانشناسی ایجاد می کند.در نتیجه ما با آن می توانیم به درک تازه ای از ریشه روانشناختی و درمانی عکس دست پیدا کنیم.

اشکال مختلفی از عکاسی در روانشناسی استفاده شده است از جمله: عکس های پرتره بیمار، عکس های خانوادگی، عکس مبهم و …مدل های تمرینی روانشناختی با استفاده از عکس شامل موارد زیر می باشد:

فوتوآنالیزیست:
به مطالعه تصاویر برای بدست آوردن انواع داده های مختلف فوتو آنالیزیست یا تجزیه تحلیل عکس می گویند.

فتو تراپی:
فوتوتراپی شیوه های درمانی است که از عکس های فوری و شخصی افراد، آلبوم های خانوادگی و عکس هایی که دیگران گرفته اند استفاده میکند تا با تکیه بر احساسات، افکار، خاطرات و اعتقاداتی که از این عکسها بدست می آید مشاوران ارتباط بهتری را در طول جلسات درمانی یا مشاوره با بیمار برقرار کنند.

واکر ویژوال:
واکر ویژوال مجموعه ای از چهار رنگ از تصاویر مبهم، انتزاعی، رویایی و برانگیزاننده با تظاهر از واقعیت گرفته شده است.

خواندن تصاویر:
فرایندی است که در طی آن عکس هایی را مورد مطالعه قرار می دهند که فقط بوسیله عکاسان گرفته شده و حاوی همه نوع محتوایی می باشد.این عکسها برای رشد هنری و شخصی استفاده می شوند.

چه حیوانی را در این عکس روانشناسی بیشتر می بینید؟

برای مثال اگر اسب را بیش از هر حیوانی می بینید در ادامه تفسیر عکس اسب را بخوانید.

تفسیر عکس روانشناسی

این روزا خیلی تو گروه های مختلف واتساپ و تلگرام و …باب شده که یه عکس میفرستن و میگن اولین شکل، حیوان، و … که تو تصویر دیدی چیه یا کدوم یکی از این تصاویر و بیشتر دوست داری و …و بعد بر اساس اون یسری چیزا در مورد خصوصیات شخصیتیت بهت میگن.

ویژگی های شخصیتی ما همزمان می تواند ساده و پیچیده، ثابت و متغیر، کلی و خاص باشد.خیلی از ماها علاقه داریم که از روی عکس روانشناسی شخصیت به برخی از این خصوصیات شخصیتی پی ببریم.
تصویری که در زیر میبینید جنبه های اصلیه آنکسی که هستید را آشکار می سازد.بیاین با هم نگاهی به این عکس روانشناسی جالب بیندازیم و ببینیم اولین چیزی که در تصویر پیدا می کنیم چیه؟

 

عکس روانشناسی شخصیت شناسی

اسب نر:
کلا اسب ها و بخصوص اسب نر نشون دهنده یک نیروی حیاتی محرکه که شما را ترغیب می کنه تا چیزی که به آن علاقه دارید و دنبال کنید.همچنین اسب نشونه شخصی است ،که علاوه بر حفظ تعادل ماهیت غریزی ش، رفتار اجتماعی مناسبی هم داره.بعلاوه اینکه، شخصی که اسب نر را ابتدا در تصویر دیده باشد انرژی جنسی قوی ای را با هیجان مجسم می کند.

 

عکس روانشناسی شخصیت

خروس:
اگر اولین بار خروس دیدید یعنی کسی هستید که اشتیاق داره عظمت و شکوه خودش را به نشانه برتری به دیگران نشون بده.

 

عکس روانشناسی جالب

خرچنگ:
دیدن خرچنگ چیزای زیادی را نشون میده.یکی اینکه ما همیشه نمی تونیم برای رسیدن به هدفهامون مسیر مستقیم و انتخاب کنیم اما باید یه قدمی برداریم تا با یه منظره جدیدی روبرو بشیم.ما باید بدانیم چه زمانی حرکت و چه موقع عقب نشینی کنیم.
خرچنگ نشان دهنده اینه که شما فردی خجالتی و حساس هستید اما با این حال دوست دارید دست به اکتشافات جالب بزنید. و از زمانتون بشکل عاقلانه برای نفع خود و دیگران استفاده می کنید.

 

عکس روانشناسی شخصیت از روی حیوان

آخوندک:
اونهایی که در نگاه اول آخوندک رو دیدن به سکوت و آرامش نیاز دارن.اینها افرادی هستند که چنان در آشفتگی و سر و صدای بیرون غرق شدند که چاره ای ندارن جز اینکه یاد بگیرن که چطور خودشون را با بیرون وفق بدن تا بتونن به حقیقت خردمندانه درونیشون برگردن.شما کسی هستید که قدرت و انگیزه لازم را دارید تا یاد بگیرید چطور زمانتون رو برای رسیدن به زندگی ای که دوس دارید صرف کنید.همچنین اونقدر زیرک هستید که بتونید در جاهای حساس بسرعت تصمیم بگیرید.

 

عکس روانشناسی شخصیت گرگ

گرگ:
اگر گرگ توجه تون و جلب کرد یعنی شما فردی کاملا سازمان یافته هستین که تعادل را بین هماهنگی و نظم خوب درک میکنه.شما در بهترین حالت به دلیل اعتماد به بینش دقیقتون شما قادرید دلبستگی های سریع و شدیدی نسبت به دیگران ایجاد کنید.شما بشدت باهوش بوده و به دوستان و خانواده خود وفادار هستیدو در بدترین حالت بدلیل منظم و اهل ساختار بودنتون ممکنه سفت و سخت و رقابت طلب بشوید.

 

تفسیر عکس روانشناسی سگ

سگ:
شما نسبت به خودتون مهربان، وفادار و صادق هستین. شما روح و ظرفیت عظیمی برای عشق دارید به همین دلیل خیلی سخته براتون که دل کسی رو بشکنید.بعلاوه اینکه شما عاشق خدمت به دیگران هستین و با اینکار شاد میشین.

 

تست عکس روانشناسی عقاب

عقاب:
کسی که در عکس روانشناسی بالا اول عقاب را ببینه نیاز داره که با مسیر معنوی خودش دوباره ارتباط برقرار کنه.شما باید به آنچیزی که به قلبتون میرسه عمل کنین تا بتونین برای رسیدن به هدف هاتون درهای بسته رو باز کنین.شما در زندگی فردی محکم ودارای قدرت درونی بالا هستید.

 

 تست عکس روانشناسی شخصیت

پروانه:
اگر پروانه را در نگاه اول دیدید شما فردی هستید که از تغییر با آغوش باز استقبال میکنید و حاضرید هرچیزی را تحمل کنید تا بهتر شوید.شما بسیار حساسید با بوجود آمدن کوچکترین تغییری در محیط ناراحت می شوید.شما با زیبایی تان در هرلحظه می درخشید و آدمهای خوش شانسی که کنارتان هستند را شاد می کنید.

 

تست عکس روانشناسی شخصیت شناسی

کبوتر:
کبوتر نماد جاودانه صلح است بنابراین اگر در عکس، اول از همه کبوترتوجه تون رو جلب کرد، بخوبی می دونید که بعضی وقتا بهترین راه برای رسیدن به چیزی که می خواهین اینه که بالهاتون و باز کنین و تسلیم این دانش بشین که تا زمانیکه شجاعت برداشتن قدم اول رو داشته باشین، باد شما رو به خونه می بره.

افرادی که ابتدا کبوتر را میبینن از مهربون ترین و بخشنده ترین آدمای دنیان.به همین خاطر باید مراقب باشن که کسی از آنها سوء استفاده نکند.

چرا خیلی ها دنبال عکس روانشناسی برای پروفایل میگردن؟

خیلی ها دوس ندارن عکس خودشون و روی پروفایل شبکه های اجتماعی بزارن.حالا یا محدودیت دارن یا خانواده هاشون اجازه نمیدن یا شایدم خودشون و اونقدر زیبا نمی بینن که بخوان عکسشون و بزارن روی پروفایل شخصیشون.برای همین دنبال عکس روانشناسی برای پروفایل می گردن. از عکس نوشته های عاشقانه گرفته تا ادبی و …. که نمونه هاش و در اینجا می بینید.

عکس روانشناسی برای پروفایل

عکس روانشناسی پروفایل

البته یسری ها هم برای تحقیقاتشون یا صفحه های اینستاگرامشون دنبال عکس های روانشناسی کودک، عکس های روانشناسی جالب که میشه تا حدودی شخصیت آدما رو از روش فهمید و … میگردن.

میدونین تصاویری که ما روی صفحات خصوصی مون میزاریم خیلی چیزا رو در مورد ما و علایقمون بازگو می کنه.بعضیا میگن حتی میشه شخصیت آدما رو هم از روی عکسایی که برای پروفایلشون میزارن تشخیص داد.یک عالمه عکس های روانشناسی شخصیت توی اینترنت هست که میتونه براساس یسری معیارها ویژگی های درونی ما رو پیش بینی کنه.فک می کنین چقدر این چیزایی که از روی عکس تفسیر می کنن درسته؟

 

تصاویر مبهم روانشناسی

حتما تا بحال تصاویر مبهم روانشناسی رو در شبکه های اجتماعی و گروه های مختلف دیدین.منظور همان تصاویری است که می تواند به بیش از یک روش تفسیر شود.به عکس توجه کنید:

تصاویر مبهم روانشناسی

این یک مثال معروف از تصویر دختر جوان و پیرزن است که در این نقاشی سیاه سفید گاهی دختر و گاهی هم یک خانم مسن به نظر می رسد.

مطالعات نشان داده که خاطرات شما بر نحوه تفسیر تصاویر مبهم اثر می گذارد.این پاسخ به سوال آن دسته از افرادی است که می پرسند چرا افراد مختلف شکل های متفاوت را در این تصاویر می بینند.مواردی مثل سن، تحصیلات و تجربیات زندگی نحوه تفکر مغز شما را تحت تاثیر قرار می دهد.

دوباره به عکس توجه کنید.ببینید مغز شما با چه سرعتی می تواند هر دو تصویر دختر و پیرزن را تشخیص دهد؟

عکس توجه

حالا به این تصویر نگاه کنید.در دید اول خرگوش می بینید یا اردک؟ چقدر زمان می برد که هر دو را بتوانید از هم تفکیک کنید؟

عکس روانشناسی شخصیت

عکس روانشناسی شخصیت

عکس های روانشناسی شخصیت معمولا عکسهایی هستند که با هدف تست شخصیت افراد تولید می شوند.منظور همان تصاویری است که هر فردی یک برداشت متفاوت از آن دارد.وقتی فرد به این عکس نگاه میکند یک چیزی در آن تصویر نظرش را جلب مینماید که نشان دهنده یکی از ویژگی های شخصیتی فرد می باشد.

یک عده از افراد هم برای مقالات و پژوهش هایشان به دنبال عکس روانشناسی شخصیت میگردند تا بواسطه آنها درک مطلب را برای خواننده راحت تر کنند و بتوانند مفاهیم عمیق شخصیتی را در آن عکسها به تصویر کشیده و به بیننده منتقل کنند.

عکس پروفایل روانشناسی بالینی

از آنجاییکه عکس ها زبان دارند و می توانند حامل پیغام های مهمی برای مشاهده کننده داشته باشند یکسری از متخصصان برای نشان دادن حوزه کاری شان از عکسهای مرتبط با فعالیت خود استفاده می کنند مثل عکس پروفایل روانشناسی بالینی تا بیننده با دیدن پروفایل متوجه زمینه کاری و تخصص آنها بشود.

 

روانشناسی عکس گرفتن

چرا عکاسی روانشناسی است؟ زیرا درک تصویر بصری، درک چیزی است که روان عکاس و بیننده را با هم در می آمیزد. اصول روانشناختی در مورد ادراک، احساسات، خلاقیت، هویت شخصی، ارتباطات بین فردی و روابط انسانی به توضیح چگونگی ایجاد تصاویر بصری، نحوه به اشتراک گذاری آنها و واکنش مردم به آنچه می بینند کمک می کند. روانشناسی همچنین می تواند به روشن شدن عوامل شخصیتی و اجتماعی که به حرفه و علاقه عکاسی شکل می دهد کمک کند.

از عکاسی می توانیم برای تحریک، برانگیختن، شوکه کردن، غمگین کردن یا اضافه کردن شادی به زندگی انسان دیگر استفاده کنیم.

دلایل متعددی وجود دارد که مردم تصاویر را در صفحات شخصی خود به اشتراک می گذارند، از احساس کانکت شدن با دنیای بزرگ و جهانی گرفته تا سرپوش گذاشتن بر عدم اطمینان و امنیت در مورد یک رویداد زندگی، یک تغییر عمده در زندگی شخصی ، یا حتی یک فرد تأثیرگذار و… یک عکس می تواند راه خوبی برای محو کردن جنبه های منفی یا احساسات در مورد یک تجربه خاص باشد، اما این نوع سانسور می تواند تأثیرات نامطلوبی بر واقعیت های ما داشته باشد.

 

روانشناسی
One Comment
  1. سلام من درتصویراول دخترجوان رودیدم وزمان تقریبازیادی حدودپنج یاشش ثانیه دنبال عکس پیره زن میگشتم تاپیداکردم ودرتصویربعداول خرگوش ودریک ثانیه بعداردک که البته این عکس راقبلا دیده بودم

پاسخ دادن

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.