14 فروردین, 1401

شجاعت چیست

همه ی ما بارها و بارها دوست داشتیم کاری را انجام دهیم، حرفی بزنیم، جایی برویم و … اما ترس جلوی مان را گرفته و باعث شده در همان منطقه امن خودمان باقی بمانیم و درجا بزنیم در حالیکه اگر یه کم شجاع می بودیم می توانستیم به خواسته هایمان دست پیدا کنیم.برای اینکه بتوانیم شجاع باشیم باید ببینیم اصلا شجاعت چیست؟ ما در این مقاله کاری میکنیم تا شما بعد از خواندن آن دست به کارهایی بزنید که همیشه از انجامش ترس داشته اید.

شجاعت چیست؟

چگونه نترس و شجاع باشیم؟

شجاعت در زندگی

شجاعت چیست؟

شجاعت چیست؟

شجاعت چیست؟ تعریف شجاعت در روانشناسی معیاری است که مشخص می کند یک فرد چقدر توانایی مقابله با چالش های جسمی یا روانی را دارد. خیلی شنیده ایم که می گویند فلانی نترس است دل شیر دارد اهل ریسک است و … که اینها اصطلاحی برای نشان دادن شجاعت افراد می باشد. اما شجاعت به اینجا ختم نمی شود و در مواردی استفاده می شود که یک فرد با وجودیکه ترس دارد اما قدرت انجام کارهای ترسناک، خطرناک یا پر ریسک را داراست.

شجاعت یک ویژگی خوب است که همه دوست دارند آنرا در وجودشان پرورش دهند.اما در نظر داشته باشید که شجاعت فقط فیزیکی نیست.چراکه داستان های رنگارنگی را در طول تاریخ در مورد شجاعت افراد مختلف شنیده ایم از فعالان اجتماعی مثل نلسون ماندلا که علیه بی عدالتی صحبت کرده اند تا کارآفرینانی مثل استیو جابز که برای دنبال کردن رویای خود ریسک های مالی را به جان خریدند.

بنابراین شجاعت انواع مختلفی دارد، از قدرت بدنی و استقامت گرفته تا استقامت ذهنی و نوآوری.

افرادیکه اضطراب بالایی دارند اغلب شجاعت کمتری دارند که این با یادگیری راه های کنترل اضطراب تا حد زیادی بهبود می یابد و کمک می کند فرد به شیوه شجاعانه تری رفتار نماید.

چگونه شجاع باشیم؟

چگونه شجاع باشیم؟

اگر می پرسید چگونه شجاع باشیم باید بدانید که شجاعت چیزی نیست که با آن متولد شده باشید.شجاعت با گذشت زمان و کسب تجربیات زندگی و با کار کردن روی خودمان بدست می آید.باید شجاع بودن را تمرین کرد.شاید کمی زمان ببرد اما در نهایت شما نسبت به قبل پیشرفت می کنید و خودتان را با تجربیات جدید به چالش می کشید.

در ادامه یاد می گیریم که چگونه نترس باشیم؟

  • بپذیرید که می ترسید: شجاعت به این معنا نیست که شما هرگز نمی ترسید بلکه یعنی شما با وجود اینکه ترس دارید اما جلو میروید.وقتی سعی می کنید احساس ترس را از خود دور کنید این حس قوی تر می شود چراکه به هرچیزی توجه کنید به آن قدرت می بخشید. پس در مورد احساسات خود صادق باشید آنرا بپذیرید اما به آن بها ندهید.بد نیست که در یک جای تنها با خودتان بلند بگویید که من فلان چیز می ترسم اینطوری آنرا عادی و معمولی جلوه می دهید.یا اینکه یک دفتر بردارید و در مورد احساستان بنویسید.خودتان را قضاوت نکنید و از جملاتی مثل من خیلی ترسو هستم استفاده نکنید.فقط بنویسید چه احساسی دارید و در حال حاضر از چه چیزی ترس دارید مثلا من از امتحان فردا می ترسم، من از تنها خوابیدن می ترسم و ….
  • داستان های افراد شجاع را بخوانید:باید درک کنید که احساس شما طبیعی است.ترس از آمیگدال منطقه ای در مغز که به آنlizard brain می گویند سرچشمه می گیرد و همه آنرا تجربه می کنند اما شما می توانید با خواندن داستان افراد شجاع که بر ترسشان غلبه کرده اند یا با تماشای فیلم های انگیزشی با ترستان روبرو شوید.احساس کنید تنها نیستید و اینطوری به پذیرش برسید.
  • ببینید علت ترس شما چیست:گاهی ما حتی نمی دانیم از چه چیزی می ترسیم که این به خودی خود باعث اضطراب می شود.زمان بگذارید و بررسی کنید که چه چیزهای باعث ترس شما می شود.مثلا من اگر اینکار را شروع کنم تمام پس اندازم را باید بدهم و از اینکه بی پول شوم ترس دارم، برای اینکه شاید این کار بصرفه نباشد میترسم، اگر فروش نداشته باشم نمی توانم اجاره مغازه را بدهم پس می ترسم و ….

گاهی اوقات علت ترس ، خجالت است برای شناخت بهتر این موضوع به مقاله چگونه پرو باشیم مراجعه نمایید.

  • بررسی کنید ترس شما مفید است یا مضر:بعضی وقتها ما در شرایطی قرار می گیریم که واقعا باید بترسیم چون ترس ما منطقی است.خوب است که ایندو را از هم تفکیک کنیم .مثلا من ترس از چتربازی دارم چون هیچوقت دوره آن را نرفته ام و آموزش ندیده ام خب مسلما این ترس منطقی است و اصلا نباید در چنین زمانی شجاعت به خرج بدهیم و جان خودمان را به خطر بیندازیم.اما در مقابل فردی می گوید من از تنها سفر کردن می ترسم.وقتی رسیدم کجا بروم، چطور از خودم در شرایط خطرناک دفاع کنم و … اینها ترس های غیر منطقی است و شما باید روی شجاعت خود برای تنها سفر کردن کار کنید.
  • یاد بگیرید اهل ریسک باشید:خیلی وقتها ما بخاطر اینکه ممکن است در طی انجام کاری آسیب ببینیم از آن کناره گیری می کنیم اما یکی از راه های شجاع بودن این اس که بپذیریم همه چیز ریسک دارد.ترس از شکست یا آسیب مانع پیشرفت میشود.سعی کنید برچسب موفقیت یا شکست به چیزی نزنید.زیرا شکست معنا ندارد و در پی آن تجربه و آگاهی بدست می آید.
  • الگوبرداری کنید:اگر میخواهید دست به کاری بزنید اما ترس اجازه شروع را نمی دهد دنبال الگویی بگردید که اینکار را کرده است.ببینید چطور شروع کرده، چطور با شرایط روبرو شده و … این باعث می شود انگیزه بگیرید تا شجاعانه تر عمل کنید.
  • از منطقه امن خود خارج شوید:برای اینکه چیزهای جدید را امتحان کنید و بر ترستان غلبه کنید باید از منطقه امن خود خارج شوید.پرورش شجاعت مستلزم این است که کارهای تکراری را کنار بگذارید و اقدامی کنید که تابحال نکرده اید.

شجاعت در زندگی

شجاعت در زندگی

برای کسب شجاعت در زندگی چکار کنیم؟ ما هرورز با ترس های زیادی در زندگی دست و پنجه نرم می کنیم.ممکن است مجبور به تغییر شغل شویم، بی عدالتی ببینیم و بترسیم حرف بزنیم، علاقه مان را ابراز نکنیم و ….

اما یک چیزی در درون ما می گوید که اینطوری نمی توانی زندگی کنی باید شجاع باشی و برای خواسته هایت تلاش کنی.

ما در زندگی به دنبال رشد شخصی هستیم.رشد شخصی معنای زیادی دارد:تعیین هدف و تلاش برای رسیدن به آن، افزایش عزت نفس، پیدا کردن رسالت یا هدف، و …بزرگترین رشد ما از غلبه بر مشکلات و روبرو شدن با چالش ها بوجود می آید.دقیقا همانجایی که ترس از شکست، ترس از ناشناخته ها و … باعث می شود از حرکت کردن خودداری کنیم.وقتی اجازه می دهیم این ترسها مثل یک سد در مسیر زندگی قرار بگیرند رشد شخصی مان را با دستان خودمان متوقف می کنیم.بجای اینکه شجاعانه در دل ترسهایمان برویم خود را در پوسته تکراری حبس کرده و عقب نشینی می کنیم.

ترس همچنین می تواند بر جنبه های مختلف رشد حرفه ای ما تأثیر بگذارد. یکی از چیزهایی که ما را از موفقیت باز می دارد ترس از شکست است.مثلا شما میدانید که باید شغلتان را تغییر دهید اما فکر شکست شما را منصرف می کند یا باعث می شود برای خود بهانه بیاورید.بعضی وقتها هم ترس از شکست با ترس از اینکه به اندازه کافی خوب نباشیم گره می خورد که این هم مانع رشد حرفه ای می گردد.

بحث دیگر رشد عاطفی است که اگر نداشته باشیم نمی توانیم با موقعیت های استرس زا و غیر منتظره روبرو شویم.مهارت های عاطفی مثل تاب آوری، نظم عاطفی، بهبود هوش هیجانی و گسترس خود آگاهی باعث می شود تا در موقعیت های چالش برانگیز زندگی شخصی و حرفه ای بهتر عمل کنید.

چگونه نترس باشیم

حال که با جنبه های رشد یک انسان آشنا شدیم باید یاد بگیریم چطور شجاع باشیم:

مثبت فکر کنید:

بجای اینکه افکار و باورهای منفی در مورد خود داشته باشید سعی کنید اندیشه مثبت را جایگزین کنید.مثلا من مطمئنم فردا در جلسه دسته گل به آب میدم را با من مطئنم فردا خیلی خوب در جلسه صحبت می کنم جایگزین کنید.

تو دل ترس بروید:

دیل کارنگی نویسنده امریکایی می گوید کاری را که میترسید انجام دهید را انجام دهید زیرا این سریعترین و مطمئن ترین راه برای غلبه بر ترس است.خود را در موقعیت هایی قرار دهید که شما را می ترساند.وقتی انجامش دادید میبینید که اونقدرها هم سخت نبوده و اینگونه شجاع تر خواهید شد.

شجاع بودن را تبدیل به عادت کنید:

اگر یکبار بر ترس خود غلبه کردید باز هم ادامه دهید.با مواجه منظم با ترسها به یک آدم جسور، بی باک و شجاع تبدیل می شوید.فهرستی از کارهایی تهیه کنید که اگر نمیترسیدید آنرا انجام میدادید.بعد از ساده ترین آنها شروع کنید.

 

روانشناسی

پاسخ دادن

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.