2 فروردین, 1400

روانشناسی عمومی

امروزه کمترکسی هست که با اهمیت و تاثیر علم روانشناسی بر خود، خانواده و جامعه آگاه نباشد.در تمامی جوانب زندگی از درمان بیخوابی، بیحوصلگی، احساس پوچی، استرس و وسواس گرفته تا سبک های فرزندپروری، روابط بین فردی، خانوادگی، ازدواج،طلاق و حتی سیاست و اقتصاد همه و همه از علوم روانشناسی بهره‌مند میگردند. در این مقاله به تعریف و بررسی تاریخچه علم روانشناسی عمومی پرداخته و اهمیت آن را مورد بررسی قرار می دهیم.

ریشه روانشناسی در یونان باستان

در گذشته های دور بیشتر از هزاران سال پیش روانشناسی با نام علم النفس یا اخلاق تحت عنوان زیر شاخه فلسفه شناخته می شد که دانشمندان بسیاری از جمله ارسطو، ابن سینا، رازی، ملاصدرا به آن پرداختند. روانشناسی اصطلاحی است که دارای ریشه یونانی بوده که از دو کلمه psyche به معنای ذهن و روح و logosبه معنای شناخت و مطالعه تشکیل می شود. این اصطلاح در سال ۱۴۹۷ توسط فیلیپ ملانشتون مطرح شد.

اگر علاقه مند به شناخت معروف ترین روانشناسان ایران و جهان هستید به صفحه بهترین روانشناس تهران مراجعه نمایید

تاریخچه روانشناسی

اما تاریخچه شروع روانشناسی به شکل علمی امروز، به زمان ویلهلم وونت در سال ۱۸۷۹ در کشور آلمان بر می گردد. وونت با تأسیس اولین آزمایشگاه سعی کرد که روان، رفتار و فرایندهای ذهنی انسان را در آن محیط مورد بررسی قرار دهد و این آغاز کار علمی روانشناسی بود.

اولین مکتب ها در علم روانشناسی عبارت است از :

  • ساخت گرایی که به تحلیل ساخت‌های ذهنی انسان می‌پرداخت.
  • کارکردگرایی که چگونگی عملکرد و کارکرد ذهنی را مورد بررسی قرار میداد.
  • رفتارگرایی که رفتار را ارزیابی می کرد.
  • روانکاوی، که به بررسی تاثیر فرآیندهای ناهوشیار ذهن بر شخصیت و انگیزش افراد می پرداخت.

روانشناسی عمومی چیست؟

تعریف روانشناسی عمومی چیست ؟

بر اساس تعریف ‏ APA( انجمن روانشناسی آمریکا)، روانشناسی عمومی به عنوان پایه و زیربنای علم روانشناسی به مطالعه و بررسی اصول، مشکلات و روشهای اساسی علوم روانشناسی مانند روان، رفتار، احساس، هیجان، هوش، انگیزه ،یادگیری، شخصیت، فرایندهای تفکر، اختلالات و مشکلات روانی-رفتاری و سلامت روان میپردازد.در تعریف روانشناسی عمومی آمده است که این شاخه به کل علم روانشناسی اشاره داشته و بدنبال مطالعه ذهن و رفتار انسان هاست.

روانشناسی عمومی به طور کلی بر روی رفتار ذهنی ، پاسخهای عاطفی و عملکردهای شناختی فوکوس کرده است.. آموزش و تمرین های این رشته وابسته به تحقیقات علمی از طریق تست و آزمایش است.

هدف از علم روانشناسی مشاهده و توصیف رفتار، جهت پیش بینی، تبیین و کنترل رفتار موجودات زنده به خصوص انسان می باشد. که برمبنای مطالعه و مصاحبه بالینی مشکلات عمده ایی که در رفتار و افکار افراد وجود دارد را شناسایی می کند و این مسائل را حل می نماید.

بررسی اصولی مشکلات رفتاری، اختلالات روانی و فرآیندهای شناختی، ذهنی، هیجانات، احساسات و ادراکات، تفکر و هوش از اهداف مهم این شاخه از روانشناسی است.

تعریف روانشناسی عمومی

روانشناسی عمومی به ما کمک می کند که بتوانیم مشکلات زندگی و بهداشت روان خود را به شکل مفیدتری ارزیابی کرده و از طرق مختلف ما را در درمان انواع اختلالات روانی و مشکلات ذهنی، رفتاری ، عاطفی و مسائل خانوادگی و زندگی زناشویی یاری می‌کند. در این روانشناسی با طیف گسترده ای از گروههای سنی از کودکان و نوجوانان گرفته تا جوانان و بزرگسالان در خانواده و جامعه، کار می شود و بسته به نوع مشکل و سن مراجع از رویکردها و تکنیک‌های مختلف استفاده می‌شود.

اگر بدنبال اطلاعات روانشناسی عمومی هستید باید بگوییم که روانشناسی عمومی یک رشته مهم است زیرا به درک ، تبیین و پیش بینی رفتار ، احساسات و فرایندهای ذهنی انسان کمک موثری میکند. طبق تعریف روانشناسی عمومی ، اصول این رشته بر روابط محیط کار و سایر محیط ها تاثیر گذار است.

روانشناسان عمومی به طور حرفه ای آموزش دیده اند تا دانش بالینی داشته باشند و به افراد کمک کنند تا با استرس های مختلف زندگی کنار بیایند. آنها از تکنیک های مختلفی که بر مبنای تحقیقات و نظریه ها آموخته اند استفاده می کنند تا ویژگی های منحصر به فرد ، ارزش ها ، شرایط و اهداف بیمار را مورد بررسی قرار دهند.

 

وظایف روانشناسی عمومی

زمانی که فرد به یک روانشناسی عمومی مراجعه می‌کند شاید نداند که علت مشکل و حتی نوع بیماری خود چه چیزی می باشد. روانشناس عمومی به مراجع کمک می کند تا بتواند به شناخت علت رفتارها و احساسات خود پی ببرد.

یک روانشناس عمومی میتواند با انجام تست های مختلف و مصاحبه های روانشناختی/بالینی به شناخت نوع شخصیت، توانمندی ها، استعدادها و میزان هوش شخص کمک کند. و با استفاده از رویکردهای درمانی همچون درمان شناختی رفتاری مشکل بیمار را حل نماید.

در درمان شناختی رفتاری به مراجع آموزش داده می شود که ابتدا رفتارها، احساسات، هیجانات و افکار خود را از هم تمیز دهد و به ریشه ی آنها پی ببرد تا بتواند آنرا کنترل کرده و به شیوه موثرتری با موقعیتهای مختلف زندگی خود روبرو شود.
گاهی یک متخصص روانشناسی عمومی برای درمان دو پلان درمانی دارد. دارودرمانی و روان‌درمانی را به طور همزمان تجویز می‌کند تا نتیجه بهتر و سریعتری حاصل شود.

وظایف روانشناسی عمومی

چرا روانشناسی عمومی مهم است؟

از آنجایی که انسان موجودی اجتماعی است و در هر جای این کره زمین که باشد باید بتواند با انسان های دیگر ارتباط برقرار کند، لازم است به منظور ایجاد ارتباط موثر با همنوعان خود شناخت کافی از ابعاد مختلف شخصیت همدیگر داشته باشیم تا در موقعیت های مختلف، بلد باشیم رفتار و عکس‌العمل درستی از خود بروز دهیم.

روانشناسی عمومی در این مسیر به ما کمک زیادی می کند و اهمیت آن از همین جا مشخص می شود.

رشته روانشناسی عمومی

رشته روانشناسی عمومی

تحصیل در رشته روانشناسی عمومی به شما این امکان را می دهد که نحوه واکنش انسان ها و حیوانات و نحوه تعامل آنها با شرایط محیطی را مورد بررسی قرار دهید.

روانشناسی عمومی مقدمه ای اساسی برای رشته روانشناسی است.یعنی این رشته موضوعات مختلفی را پوشش می دهد و دانشجویان یک دید کلی نسبت به تمام موضوعات پیدا می کنند اما در هیچ کدام از آنها بصورت عمیق و تخصصی وارد نمی شوند.در واقع کلاس رواشناسی عمومی یک آزمایش برای شماست تا ببینید آیا رشته روانشناسی را دوست دارید یا نه.غالبا افراد یا به روانشناسی عمومی علاقه دارند و می خواهند چیزهای بیشتری در مورد این رشته بدانند یا خیر.

مباحث روانشناسی عمومی بسیار متنوع است و رویکرد، ایدئولوژی و اهداف آن متفاوت است.هر کدام از مطالب روانشناسی عمومی کلاس جداگانه خود را دارد.هنگام مطالعه رشته روانشناسی عمومی ذهنی باز داشته باشید، مشارکت کنید و در نظر داشته باشید که روانشناسی همیشه در اطراف شماست.

مباحثی که در رشته روانشناسی عمومی فرا می گیرید شامل  روانشناسی نابهنجاری، احساسات و ادراک، روش تحقیق، شناخت، شخصیت، یادگیری، روانشناسی عمومی، روانشناسی شخصیت، روانشناسی رشد و علوم اعصاب می باشد.

برای خواندن رشته روانشناسی عمومی باید حفظیاتتان خوب باشد زیرا این رشته اصطلاحات و نظریه های متعددی دارد که باید یاد بگیرید.این رشته مستلزم کار گروهی زیاد و تعامل با افراد مختلف در زمینه های متفاوت است.حس کنجکاوی به شما کمک می کند تا رفتار و شخصیت آدمها را بررسی و درک کنید.

کسانی که می خواهند در این رشته تحصیل کنند باید به کار کردن با اعداد و ارقام و انجام آزمایش های علمی هم علاقه مند باشند و بتوانند اطلاعات مهم را سریع استخراج کنند.

روانشناسی عمومی پایه و اساس رشته روانشناسی است و همه ی دانشجویان باید مباحث این رشته را درک کنند.

مزایای رشته روانشناسی عمومی

روانشناسی عمومی یک گریزی به همه ی فیلدهای رشته روانشناسی میزند بنابراین اگر دوست دارید از تمام شاخه های روانشناسی اطلاعات محدودی داشته باشید این رشته بهترین انتخاب برای شماست

از آنجاییکه تحصیل در این رشته باعث می شود که شما اطلاعات مختلفی در حوزه روانشناسی داشته باشید می توانید از آن در زندگی شخصی تان استفاده کرده و ریشه بسیاری از مشکلات خودتان را  پیدا کنید.

روانشناسی
2 Comments
  1. ممنون از این مطلب مفید درباره روانشناسی عمومی

پاسخ دادن

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.