17 تیر, 1400

مشاوره قبل از ازدواج

اگر مدتی هست که در یک رابطه اید و قصد ازدواج و تشکیل خانواده دارین، یا اینکه طرفدار ازدواج سنتی هستین و می خواهین بفهمین این آقا یا خانم برای ازدواج با شما گزینه مناسبی هست یا نه مشاوره قبل از ازدواج بشدت توصیه میشه.

جهت انتخاب مشاور پیش از ازدواج به صفحه مشاوره انلاین مراجعه نمایید

برخی از افراد هنوز هم مشاوره رو لازم و ضروری نمی دونن و در این مورد مقاومت دارن اما اگر خیلی از ماها قبل از ازدواج پیش یه مشاور میرفتیم شاهد این آمار بالای طلاق تو جامعه مون نبودیم.جالبه که بعضی از زوجین از ترس اینکه یسری مسائل و ایراداتشون توی مشاوره پیش از ازدواج معلوم بشه تمایلی به اینکار نشون نمیدن و باعث بوجود آمدن مشکلات جدی در رابطه شون میشن.

پس تردیدها و ترس هاتون و کنار بزارین و حتما از یه مرکز مشاوره قبل ازدواج وقت بگیرید.

مشاوره قبل از ازدواج چیست؟

مشاوره قبل از ازدواج یک نوع روش درمانی است که توسط درمانگران خانواده و مشاوران ازدواج به زوجینی که قصد دارند یک پیمان یا تعهد طولانی مدت با هم ببندند ارائه می شود. این مشاوره به پارتنرها کمک میکند تا بهتر با هم ارتباط برقرار کنند، انتظارات واقع بینانه خود از ازدواج را شفاف بیان کرده و مهارت های مواجه شدن با تضادها را یاد بگیرند.

مشاوره پیش از ازدواج

هدف مشاوره پیش از ازدواج چیست؟

هدف مشاوره پیش از ازدواج این است که هر مساله کوچک ، نقاط ضعف یا زمینه هایی که ممکن است در آینده مشکل ساز شود را بررسی کرده و به افراد آگاهی های لازم را در خصوص فردی که انتخاب کرده است بدهیم تا زوجین با اطمینان خاطر به داشتن یک زندگی مشترک سالم و شاد قدم در این سنت زیبا بگذارند.

مشاوره پیش از ازدواج همچنین به افراد کمک می کند تا انتظارات خود از ازدواج را مشخص کرده و در صورت وجود اختلافات آنها را برطرف کنند.

سه عامل مهم در ازدواج موفق بین تمامی زوجین چیست؟ جهت مطالعه به صفحه روانشناسی ازدواج موفق مراجعه نمایید

در ادامه به بررسی چند مورد از اهداف مشاوره می پردازیم:

تغییر دید نسبت به رابطه

در مشاوره ی قبل از ازدواج، درمانگر به هر دوی شما کمک می کند تا هدفتان از رابطه را بصورت هدفدارتری بررسی کنید و به شما آموزش می دهد که با دیدگاه مثبت تری به تعاملات بین خود و طرف مقابل نگاه کنید.

مسائل فرهنگی چطور روی رابطه تاثیر می گذارد

اصل و نصب و باورهای فرهنگی بر روی نحوه درک زوجین از تمامی روابطی که در زندگی دارند تاثیر می گذارد.این باورها روی رفتارهای روزمره مثل غذا خوردن، کار کردن و حتی مدیریت پول و سرمایه در زندگی موثر است.

تفاوت های فرهنگی می تواند باعث ایجاد مشکلات ریز و درشتی در روابط شود.اگر این مسائل در مراحل مشاوره شناسایی و مدیریت شود و زن و مرد از عواقب و جوانب مختلف این عامل بر زندگی شان مطلع باشند، بهتر می توانند این مساله را حل و فصل کنند.

یک مشاور پیش از ازدواج خوب می تواند مشکلات احتمالی در این زمینه را برای افراد بخوبی آشکار کند و به زوجین یاد دهد که چطور در اینگونه موارد از هنر سازش استفاده کنند.

از بین بردن رفتارهای ناکارآمد

مشاور با رویکردهای مشاوره پیش از ازدواج به زوجین یاد می دهد که رفتارهای ناکارآمد مثل سلطه جویی، کنترل و عادت های غلط خود را شناسایی و اصلاح کنند.

بهبود ارتباطات

ارتباط موثر یکی از مهمترین فاکتورها در برقراری رابطه سالم است. در مشاوره زوجین می آموزند که با هم صادقانه و شفاف صحبت کرده و افکار و احساسات خودشان را آزادانه و به شیوه ای درست بیان کنند.

شناسایی نقاط قوت

زوجین با کمک مشاور، نقاط قوت فردی خودشان را که می تواند روی کل رابطه اثرگذار باشد پیدا می کنند و متوجه می شوند که این جنبه های مثبت چقدر می تواند برای داشتن یک ازدواج محکم و رابطه سالم و پایدار مفید باشد.

کاهش کناره گیری های عاطفی

خیلی از افراد نمی توانند احساسات خود را براحتی بیان کنند به همین دلیل از حرف زدن اجتناب می کنند.این کناره گیری ها باعث بروز مشکلات جدی در روابط می شود.درمانگر پیش از ازدواج به زوجین یاد می دهد که احساسات خودشان را طوری بیان کنند که به هم نزدیکتر شوند نه اینکه آنها را از هم دور کند.

مشاوره قبل ازدواج برای همه ضروری است؟

آیا مشاوره قبل ازدواج ضروری است؟

مشاوره قبل ازدواج می تواند برای برخی از افراد چالش برانگیز باشد زیرا ممکن است زوجین از موضوعاتی که در جلسه مشاوره مطرح می شود ترس داشته باشند.

در اینگونه جلسات مسائلی آشکار می شود که شاید به مزاق برخی افراد خوش نیاید. به همین دلیل است که یکسری افراد به بهانه های مختلف از رفتن پیش مشاور ازدواج خودداری می کنند یا با بیان اینکه مشاوره برای همه ضروری نیست و …طرف مقابل را هم از اینکار پشیمان کنند.

جهت آشنایی با انواع عشق ها به صفحه روانشناسی عشق مراجعه نمایید

موضوعات ارزشمند و قابل توجهی در جلسات مشاوره مطرح می شود که در بالارفتن آگاهی های قبل ازدواج زوجین نقش عمده ای دارد .

برخی از پارتنرها ممکن است برای اولین بار درباره ارزشها و باورهای فردی خود صحبت کنند. مطرح کردن اینگونه مسائل هم می تواند باعث حل اختلاف نظردر برخی زوجین شود و هم منجر به جدایی دونفری که نمی توانند با هم سازش داشته باشند.

در این مشاوره فضای امنی برای زوجین فراهم شده است تا بدون هیچگونه نگرانی اهداف، انتظارات، تردیدها و …خود را بیان کنند و با کمک مشاور یک پایه ی قوی برای ارتباط خود بسازند.

سوالات مشاوره قبل از ازدواج چیست؟

برخی از سوالات مشاوره قبل از ازدواج در زیر آمده است که برای آنها باید پاسخ های شفافی داشته باشید و نظر طرف مقابلتان را هم در این موارد بدانید.

چه چیزهایی را در مورد شریک زندگی و رابطه تان می دانید؟

دانستن علایق و آزوهای یکدیگر، اینکه دوست دارید چه کارهایی را با هم انجام دهید.چه چیزی را در طرف مقابلتان بیشتر دوست دارید.آیا به هم اعتماد دارید و پاسخ دادن به خیلی از سوالات دیگر می تواند شما را در انتخابتان راهنمایی کند.

 • شما بعنوان زن و شوهر از زندگی چه می خواهید؟
 • آیا فکر می کنید رابطه شما بعد از ازدواج تغییر می کند؟
 • خودتان و طرف مقابل را چطور می بینید؟

سوالات مشاوره قبل از ازدواج و بچه دار شدن

نظر شما در مورد بچه دار شدن چیست؟

اینکه هردونفر شما می خواهد در آینده بچه داشته باشد وتوافق در مورد زمان فرزند دار شدن یکی دیگر از سوالاتی است که در مشاوره های قبل ازدواج بررسی می شود.

فکر کنید که اگر ناخواسته بچه دار شوید چکار می کنید؟ چه رفتاری از خود نشان می دهید؟ در مورد نحوه مراقبت از فرزندان چه نظراتی دارید و آیا با طرف مقابل به تفاهم رسیده اید؟

چطور می خواهید روابط خود را با خانواده تان مدیریت کنید؟

زوجین ممکن است دلبستگی های عاطفی شدیدی با اعضای خانواده خود داشته باشند.باید در نظر داشته باشید که می خواهید یک خانواده جدید تشکیل دهید و مسلما رابطه شما با خانواده خودتان تغییر خواهد کرد.بنابراین باید در مورد حد و مرزها و رابطه طرفین با خانواده ها صحبت شود.

سوالاتی که در خصوص شما و خانواده تان در مشاوره پرسیده می شود شامل موارد زیر است:

 • دوران کودکی شما چگونه بوده است؟
 • آیا خانواده شما اهل محبت کردن بودند؟
 • در مورد خانواده خود چه چیزی را دوست دارید و دوست ندارید؟

مشاوره پیش از ازدواج خوب

نظرتان در مورد مسائل مذهبی و اعتقادی چیست؟

مسائل اعتقادی یکی از مواردی است که در مشاوره به آن پرداخته می شود.ممکن است زوجین در این زمینه با یکدیگر اختلاف جدی داشته باشند که حتما باید بررسی شود.

 • آیا دین نقش مهمی در زندگی شما دارد؟
 • آیا ایمان و اعتقاد طرف مقابل برای شما مهم است؟
 • تصور شما از خدا چیست؟

سکس در مراحل مشاوره پیش از ازدواج

رابطه جنسی و صمیمیت برای هردوی شما چه معنایی دارد؟

رابطه جنسی یکی از مهمترین سوالاتی است که در مشاوره قبل ازدواج باید پرسیده شود.صحبت در این مورد شاید برای زوجین سخت باشد که مشاور ازدواج در این زمینه شما را راهنمایی خواهد کرد.اگر مشکلی در زندگی جنسی دارید باید حتما آنرا بیان کنید.

از جمله سوالات مشاوره قبل ازدواج در مورد سکس و صمیمیت این است:

 • آیا باید در مورد مسائل جنسی صحبت کنیم؟
 • آیا می توانید براحتی در مورد علائق جنسی خود با هم صحبت کنید؟
 • انتظارات شما از رابطه جنسی چیست؟
 • زبان عشق شما چیست؟
 • آیا در رابطه حسود هستید؟
 • وفاداری از نظر شما چه معنایی دارد؟
 • اگر من یک شب با دوستانم بیرون بروم چه احساسی خواهید داشت؟
 • دوست دارید اوقات فراغت و روزهای تعطیل را چطور بگذرانید؟

تست مشاوره و تفاهم قبل از ازدواج

اگر قصد ازدواج دارید برای شناخت بیشتر طرف مقابلتان و برای شناسایی بهتر ناسازگاری ها ، باید تست مشاوره قبل ازدواج را انجام دهید تا بفهمید آیا اولا آمادگی ازدواج را دارید و دوما فردی که برای ازدواج انتخاب کرده اید مناسب شماست یا خیر؟
ضمن اینکه در مشاوره قبل از ازدواج یک تست تفاهم قبل از ازدواج هم از شما گرفته می شود تا متوجه شویم آیا شما و پارتنرتان به هم میخورید یا نه؟

 

روانشناسی قبل ازدواج

روانشناسی قبل ازدواج به شما کمک می کند تا تفاوت های که ممکن است بعدها در زندگی زناشویی تان به اختلافات جدی تبدیل شود را شناسایی کنید تا ببینید میتوانید با آنها کنار بیایید یا نه؟ به قول معروف جنگ اول به از صلح آخر.

روانشناسی قبل ازدواج

تحقیقات روانشناسی نشان داده افرادیکه مشاوره قبل ازدواج داشتند ۳۰ درصد شانس بیشتری برای یک ازدواج موفق خواهند داشت به این خاطر که در این جلسات زوجین روش های برقراری ارتباط را بصورت موثرتری یاد می گیرند.

در روانشناسی قبل ازدواج به زوجین نمیگویند که چطور روابطتشان را اداره کنند یا چطور با هم بسوزند و بسازند.اگر دیدید که مشاور از این دست کارها انجام میدهد، مطمئن باشید درمانگر مناسبی را انتخاب نکردید.

هرفردی با شرایط متفاوتی رشد کرده و بزرگ شده است و قطعا تفاوت هایی با طرف مقابلش دارد.در این جلسات آنها یاد میگیرند که اختلاف نظرها را به نفع روابطشان حل کنند.چنانچه یکی از طرفین اضطراب داشته باشد، دوست نداشته باشد در مورد مسائل مالی، زندگی جنسی و… صحبت کند مشاور میتواند به شما کمک کند.

یادتان باشید که شما با مشاوره ، برای زندگی مشترک آینده تان سرمایه گذاری می کنید.اگر زوجین برای برنامه ریزی روابط خود به اندازه عروسی شان وقت بگذارند ، می توان به حل بسیاری از مشکلات ، به ویژه در چند سال اول کمک کنند.

مشاوره ازدواج

پاسخ دادن

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *