12 اردیبهشت, 1400

روانشناسی ازدواج

کیه که دوست نداشته باشه ازدواج کنه یا یه شریک خوب برای زندگیش داشته باشه؟ ازدواج اگر به موقع باشه و با یه فرد درست هم باشه خیلی خیلی خوبه. در روانشناسی ازدواج به اینکه اصلا چرا آدما قصد تشکیل خانوده دارن و چطور میشه یه ازدواج شاد و موفق داشت پرداخته شده که ما در این مقاله شما رو با این مسائل به طور تخصصی آشنا می کنیم.

ازدواج چیست ؟

ازدواج فرآیندی است که در طی آن دو نفر روابط خودشان را عمومی، رسمی و دائمی می کنند.همه دوست دارند این پیوند تا زمان مرگ ادامه داشته باشد اما گاهی به دلایل مختلف با جدایی کوتاه می شود. روانشناسی ازدواج موفق

روانشناسی ازدواج به چه معناست؟

اگرچه که ازدواج برای خیلی ها خوشبختی بهمراه دارد اما زوجین را با چالش هایی که گاها عمیق هم هست روبرو می کند.نحوه مدیریت مشکلات توسط زن و شوهر می تواند رابطه آنها را محکم نگه دارد یا باعث بهم خوردن آن بشود.

آیا مشاور می تواند مانع از طلاق شود ؟ برای پاسخ به این سوال به صفحه مشاوره زوج درمانی چیست مراجعه نمایید.

در روانشناسی ازدواج بیان شده است که داشتن یک رابطه خوب و طولانی مدت نیازمند این است که هر دو طرف برای از بین بردن باورها و عادت های نادرست تلاش کنند.اما به خاطر داشته باشید که تا زمانیکه فرد خودش نخواهد تغییر کند، تلاش همسر برای تغییر وی با شکست مواجه خواهد شد.

ازدواج کردن چیزی بیشتر از تغییر وضعیت زندگی روزمره افراد است. گرفتن نقش همسری خودش باعث تغییر شخصیت فرد هم می شود مخصوصا در سالهای ابتدایی زندگی.بعنوان مثال مردان بعد از ازدواج تمایل بیشتری نسبت به وظیفه شناس بودن و درونگرایی دارند و زنان از نظر عاطفی پایدارتر هستند.

محققان معتقدند که زوجین بوسیله صحبت کردن با همدیگر وضعیت رابطه شان را نشان می دهند.آنها همدیگر را با احترام خطاب کرده و بیشتر از کلمه ما استفاده می کنند تا من.

شاخه روانشناسی در  ازدواج روی زوجین و مواردی که با آن مواجه می شوند، تمرکز می کند و یکسری سوال را برای بررسی وضعیت آنها بیان می کند که برخی از آنها را عنوان می کنیم:

 • چه چیزهایی دو نفر را به هم نزدیک می کند؟
 •  چه چیزهایی دو نفر را کنار هم نگه می دارد؟
 •  چی باعث جدایی دو طرف می شود؟
 •  پیوند آنها چطور روی سلامتی و خوشبختی شان تاثیر می گذارد؟
 •  فرزندآوری چه اثراتی روی پیوند ازدواج دارد؟
 •  طلاق چه تاثیری روی فرزندان می گذارد؟
 •  استرس چه تاثیری روی رابطه دارد؟

اگر به دنبال یه روانشناس ازدواج خوب هستید به صفحه دکتر فرزانه محمدی مراجعه فرمایید

با این بررسی ها روانشناسان بهتر می توانند قبل و بعد از بحران به زوجین کمک کنند.غیر از خود ما، هیچ فردی به اندازه همسر، در سلامتی ما تاثیر ندارد.شریک زندگیمان، به دلیل اینکه اغلب زمان هایش را کنار ما می گذراند، ما را بهتر از دیگران می شناسد.

ویژگی های خاص ما را می دانند و با گذر زمان هرچقدر نزدیکتر می شویم، روابط ما گرمتر و صمیمی تر می شود.اما زمانی که درگیری و مشکلات در زندگی زیاد می شود و دو طرف نمی توانند از پس آن بر بیایند یک روانشناس می تواند به شما کمک بزرگی بکند.

در روانشناسی برای ازدواج راه ایجاد صمیمیت در روابط از طریق خود افشایی یا بی پرده سخن گفتن است.زوج ها با سوالاتی که از همدگیر می کنند می توانند به شکلی سرگرم کننده در مورد خواسته ها، نیازها، آرزوها، نگرش ها، اعتقادات و خواسته های خود با یکدیگر صحبت کنند.

روانشناسی ازدواج دوم

روانشناسی ازدواج دوم:چیزهایی که باید بدانید

آیا قصد ازدواج مجدد را دارید؟ در روانشناسی ازدواج دوم بیان شده که ازدواج دوم به محض پایان ازدواج نخست میتواند موجب ایجاد اضطراب در فرزندان و عصبانیت در همسر سابق شما شود.

در ازدواج دوم ممکن است فرد از آداب و معاشرت با همسر سابق شما عصبانی شود و شما را فردی خودخواه قلمداد کند.اگر ازدواج مجدد داشته اید نباید فرزندان را مجبور کنید که شوهر جدیدتان را پدر بخوانند چراکه ممکن است احساس بی وفایی به آنها دست بدهد.

بی توجهی همسرها به یک دیگر می تواند باعث جدایی گردد برای مطالعه بیشتر درباره نشانه های بی توجهی به مقاله عواقب بی توجهی مرد به زن مراجعه فرمایید

در زندگی جدید چنانچه فرد از یک متخصص کمک نگرفته باشد، اشتباهات گذشته را با خود همراه دارد و غالبا کاری را تکرار می کند که قبلا هم به کررات انجام داده است.یکی از مزیت های ازدواج دوم یا سوم این است که می توانید راحت از آسیب هایی که دیده اید حرف بزنید، به همدیگر کمک کنید تا اشتباهات قدیمی را دوباره تکرار نکنید با این کار زوجین به هم نزدیکتر شده و می توانند روابط بهتری با یکدیگر برقرار کنند.

ازدواج دوم معمولا راحت تر از اولی است چراکه در آن فرد بالغ تر شده و بسیاری از مسائل اصلی که در زندگی اول با آن مواجه شده را در نظر می گیرد و بعد ازدواج مجدد می کند.

واقعیت های جالب از دلایل ازدواج دختر ها و پسرها

مردم چطور تصمیم می گیرند ازدواج کنند؟چه عواملی در این زمینه مهم است؟براساس تحقیقات که مرکز تحقیقات پیو بر روی آمریکایی ها انجام داده است آنها عوامل زیر را در ازدواج موثر دانسته اند.

 • ۸۸% بیان کرده اند که عشق دلیل بسیار مهمی برای ازدواج است.
 •  ۷۱% معتقد اند که برای مردان خیلی مهم است که بتوانند خانواده شان را بخوبی تامین مالی کنند.
 •  ۶۴% گفته اند که داشتن علائق مشترک به افراد کمک می کند که ازدواج کنند.
 •  ۶۱% رابطه جنسی رضایت بخش را برای داشتن ازدواج خوب ضروری دانسته اند.
 •  ۵۶% بیان کردند که تقسیم کردن کارهای خانه به افراد کمک می کند تا ازدواج کنند.

درکنار این عوامل، بسیاری دیگر برای داشتن فرزند، برای راحتی، برای مسائل مالی و برای متعهد بودن به یک نفر دوست دارند تشکیل خانواده بدهند.اما عشق اصلی ترین دلیل برای ازدواج می باشد. ۹۰% از کسانیکه ازدواج کرده اند می گویند که عشق مهمترین عاملی بوده باعث شده تن به زندگی متاهلی بدهند.در این بین عده ای هم مهاجرت با همسر را دلیل اصلی ازدواج رسمی عنوان کرده اند.جالب این است که زنان دلیل اصلی ازدواجشان را عشق و بچه دار شدن بیان می کنند.

در روانشناسی ازدواج گروه خونی اثر دارد؟

اگر بدنبال اطلاعات در مورد روانشناسی ازدواج گروه خونی میگردید باید بگوییم که گروه خونی تاثیری بر روی توانایی های شما برای داشتن یک ازدواج سالم و شاد ندارد.نگرانی هایی که در مورد این مساله وجود دارداین است که آیا زوج های متاهل باید نگران تفاوت گروه خونی شان باشند؟ آیا سازگاری گروه خونی در ازدواج مهم است؟

حقیقت این است که فقط زمانی گروه خونی می تواند در ازدواج تاثیر گذار باشد که قصد داشته باشید فرزندان بیولوژیکی با همسرتان داشته باشید.بطور کلی اگر گروه خونی شما با همسرتان یکی باشد مشکلی از این بابت ندارید اما در حالتی که زوجین گروه خونی کاملا متفاوتی داشته باشند اندکی به زحمت خواهید افتاد که راهکارهایی در دوران بارداری وجود دارد که می تواند این نوع خطرات را خنثی کند.

 

روانشناسی ازدواج موفق

در روانشناسی ازدواج موفق چه عواملی منجر به داشتن ازدواج سالم می شود؟

سه عامل در روانشناسی ازدواج موفق برای داشتن یک زندگی مشترک سالم و شاد بیان شده است:

آن چیزی که نیاز دارید طلب کنید

ساده بنظر می رسد.ما اگر به چیزی واقعا احتیاج داریم باید آنرا از همسرمان بخواهیم و این فرصت را به او بدهیم که آنچه نیاز داریم را به ما بدهد.اگر اینکار را نکنیم و مثل زمان های بچگی با گریه کردن یا رفتارهایی بخواهیم به طرف بفهمانیم که چیزی را می خواهیم هیچوقت به نتیجه نمی رسیم.نترسید که درخواستتان رد شود.مطمئنا همسر شما خوشحال می شود که نیازهایتان را برآورده کند و اگر نتواند هم طوری به شما می گوید که ناراحت نشوید.

آنچه را که می خواهید به همسرتان بگویید نه آنچه که نمیخواهید

اغلب افراد برایشان خیلی راحت است که به همسرانشان بگویند چی را نمی خواهند از چه چیزی بدشان می آید و …اما نمی توانند راحت بگویند چه چیزی را می خواهند.زمانیکه بفهمید واقعا نیازتان چیست اتفاقات خوبی می افتد و شریک زندگیتان گارد نمی گیرد و در برابر خواسته شما نرم می شود تا اینکه از او و رفتارش انتقاد کنید.

با همسرتان در لحظه زندگی کنید

افراد حرفه ای و پر مشغله خیلی وقت ها با همسرشان وقت می گذرانند اما تمام حواسشان پیش ایمیل کاری، ارائه، برنامه های آینده و …است.اگر میخواهید ازدواج موفق داشته باشید باید در لحظه با شریکتان زندگی کنید.بنابراین موبایل خود را کنار بگذارید و در چشمان همسر خود نگاه کنید و تمام توجه خودتان را به او بدهید تا بتوانید احساسات لازم را به یکدیگر هدیه بدهید.

زوجین در طی ازدواج با چالش های متعدد رویرو می شوند که شاید خودشان به تنهایی نتوانند آنرا حل کنند. که در اینگونه مواقع، کمک گرفتن از یک مشاور ازدواج قبل و در طول ازدواج کمک شایانی به داشتن یک ازدواج سالم و موفق خواهد کرد.

گام های اصلی در ازدواج

۵ گام ازدواج که تجربه می کنید

بعد از ازدواج با گذر زمان روابط زوجین هم رشد کرده و تغییر می کند.در ازدواج با انواع احساست، چالش های جدید و … مواجه می شویم که فرصت رشد و تکامل و تجربه های جدید را به ما می دهد.

اگر می خواهید رابطه تان بر مبنای احترام متقابل، عشق و صمیمیت باشد مراحل زیر را حتما تجربه خواهید کرد.

مرحله عشق و عاشقی

این مرحله که معمولا از ابراز علاقه شروع میشود تا خواستگاری می تواند بین ۲ ماه تا ۲ سال طول بکشد.در این گام شما و شریکتان تازه هم را ملاقات کرده اید و همه چیز برایتان شگفت انگیز و فوق العاده است.نمی توانید از یکدیگر سیر شوید.روی حرف همدیگر حرف نمی زنید و … چون هنوز در بهترین حالت رفتاری خودتان هستید و تمرکزتان روی نقاط مشترک یکدیگر است.شما بهترین خودتان را به طرف مقابل نشان می دهید و سعی دارید یکجوری همدیگر را راضی نگه دارید.در این مرحله بدن شما به مقدار زیادی آندورفین تولید می کند که باعث می شود بطور غیر معمول از همه چیز زندگی تان خوشحال و هیجان زده باشید.

مرحله سرخوردگی

در این مرحله که بعنوان آشنایی و سازگاری با واقعیت هم شناخته می شود متوجه می شوید که طرف مقابل بعنوان یک انسان نقص ها و کم و کاستی هایی دارد و آنقدر هم که فکر می کردید همه چیز خوب نیست.از آنجاییکه که بدن شما احتمالا به میزان قبل آندورفین نمی سازد حس و حال طرفین تغییر کرده و کاهش می یابد.عادت هایی که قبلا در نظرتان کوچک و بی اهمیت بود الان برایتان بزرگ جلوه می کند.اما هنوز هم مایل هستید که آنها را نادیده بگیرید.این گام می تواند کمی گیج و دلسرد کننده باشد.وظیفه اصلی شما این است که نحوه برقراری ارتباط و مهارت های مقابله موثر بل این شخص و حل مساله را بیاموزید اگر که می خواهید رابطه تان ادامه دار شود.

 

در ویرایش بعدی این مقاله گام های بعدی ازدواج را بیان می کنیم.منتظر ما باشید.

روانشناسی

پاسخ دادن

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *