5 شهریور, 1400

درمان قطعی تیک عصبی

تا حالا شده پلکتان یکدفعه شروع به لرزش یا پریدن کند؟ حتما بعضی ها را دیدین که یکسری حرکات را دائما تکرار می کنند.به این حرکات غیر ارادی تیک می گویند.عده ای ازافراد از این مشکل رنج می برند و دوست دارند بدانند درمان قطعی تیک عصبی چیست؟

خیلی وقت ها تیک های عصبی بندرت اتفاق میفتند و سریع هم از بین می روند اما در برخی افراد این تیک ها تبدیل به مشکل بزرگی می شوند که باید آنرادرمان کنند.ما در این مقاله به تمامی مباحث پیرامون تیک عصبی می پردازیم.

تیک عصبی چیست

تیک عصبی چیست؟

تیک عصبی حرکت های تکرارشونده عضلات هستند که یکدفعه اتفاق می افتند.این تیک ها باعث ایجاد تکان هایی در بدن می شوند که سخت میتوان آنها را کنترل کرد.

تیک های عصبی در دوران کودکی رایج هستند و معمولا از ۵ سالگی ظاهر می شوند.البته در برخی مواقع این تیک ها در بزرگسالی بروز می کنند.

اگرچه که تیک های عصبی جدی نیستند و عمدتا با گذر زمان بهبود پیدا می کنند اما ممکن است افراد را ناراحت کرده و باعث ایجاد اختلال در فعالیت های روزمره انها بشود.

تیک ها بصورت موقتی، مزمن و سندروم تورت هستند.اگر تیک عصبی بیش از یکسال ادامه داشته باشد به آن سندروم تورت می گویند که بصورت جداگانه مورد درمان قرار می گیرند.

تیک های عصبی انواع مختلفی دارند.برخی از آنها باعث حرکت قسمتی از بدن شده و برخی دیگر باعث تولید صدا یا آوا می شوند.

نمونه هایی از تیک عصبی:

 • پلک زدن، چروک کردن بینی یا ادا اصول درآوردن
 • تکان دادن سر
 • گاز گرفتن لب
 • شکستن انگشتان دست
 • سرفه، خرخر کردن، خرناس کشیدن
 • تکرار یک کلمه یا صدا که ممکن است فحش باشد

 

درمان قطعی تیک عصبی

درمان قطعی تیک عصبی

درمان قطعی تیک عصبی وجود ندارد.چنانچه تیک خفیف باشد نیاز به درمان نیست و با یادگیری یکسری نکات می توانیم به خودمان کمک کنیم مثل اجتناب از استرس و خستگی بیش از حد.
اما اگر تیک شدیدتر است درمان هایی را توصیه می کنیم که هدف آن کاهش تعداد تکرار تیک عصبی است.

این درمان ها شامل موارد زیر است:

HRT: این درمان که بنام درمان معکوس عادت شناخته می شود به شما کمک می کند تا یکسری حرکات عمدی را برای رقابت با تیک عصبی یاد بگیرید.بنابراین تیک نمی تواند همزمان اتفاق بیفتد.

CBiT: درمان مداخله رفتاری جامع شامل مجموعه ای از تکنیک های رفتاری است که به شما کمک می کند تا مهارت های کاهش تیک را یاد بگیرید.

ERP:این روش درمانی شما را تشویق می کند تا با ترس هایتان روبرو شوید و به احساسات ناخوشایندی که قبل از تیک عصبی به شما دست می دهد عادت کنید، که این میتواند وقوع تیک را متوقف کند.

 

همچنین داروهایی وجود دارند که به کاهش تیک های عصبی کمک می کنند.داروها در کنار درمان های روانشناختی یا بعد از اینکه مطمئن شویم این روش ها جواب نمی دهند مورد استفاده قرار می گیرند.

برخی از داروهایی که برای درمان تیک عصبی مورد استفاده قرار میگیرد شامل موارد زیر است:

داروهای عصبی ، که به آنها داروهای ضد روان پریشی هم گفته می شود اصلی ترین قرص برای تیک عصبی هستند. این داروها اثرات مواد شیمیایی در مغز را که به کنترل حرکات بدن کمک می کند، تغییر میدهند.مثل پیموزاید، ریسپریدون، آریپیپرازول

البته داروهای دیگری هم برای کنترل و کاهش تیک عصبی وجود دارد مثل کلونیدین، کلونازپام، تترابنازین، تزریق سم بوتولینوم و…

این درمان ها هر کدام عوارض جانبی خاص خود را دارند. در صورت داشتن هرگونه نگرانی با دکتر متخصص تیک عصبی صحبت کنید.

علت تیک عصبی

علت تیک عصبی

علت تیک عصبی دقیقا مشخص نیست و می تواند بصورت تصادفی رخ دهد.اما استرس، اضطراب، خستگی، هیجان و شادی هم میتواند باعث بروز آن شود.
تصور می شود که تیک ها بخاطر ایجاد تغییراتی در قسمت هایی از مغز که مسئول کنترل حرکت هستند ، بوجود می آیند.و عوامل ژنتیکی هم در ایجاد آن دخیل هستند.

تیک عصبی به گونه ای است که اگر در مورد آن صحبت کرده یا خیلی به آن توجه کنیم، بدتر میشوند.

تحقیقات نشان داده که استرس و کم خوابی در بروز و شدت تیک های حرکتی نقش بیشتری دارند.

برای اطلاع از روش های کاهش استرس به صفحه مدیریت استرس مراجعه فرمایید

گاهی اوقات هم تیک ها بخاطر مصرف داروهای غیرقانونی مانند کوکائین یا آمفتامین ها، یا به دلیل وجود بیماری هایی چون فلج مغزی یا هانتینگتون بوجود می آیند.

درمان تیک عصبی در کودکان

درمان تیک عصبی در کودکان

تحقیقات حاکی از آن است که ۲۴ درصد از کودکان تیک های زودگذر و ناپایدار دارند.و از هر ۱۰۰۰ کودک و نوجوان بین ۱ تا ۱۰ نفر دارای تیک مزمن هستند.

والدین در ابتدا ممکن است متوجه شوند که فرزندشان هنگام استرس، اضطراب یا هیجان حرکات یا صداهای کلیشه ای، ناگهانی و تقلید امیز انجام میدهد.

این تیک ها از سن ۶ تا ۷ سالگی شروع شده و نسبت آن برای پسر و دختر به ترتیب ۳ به ۱ است.

علت دقیق بروز تیک عصبی در کودکان ناشناخته است اما متخصص تیک کودکان، انتقال دهنده های عصبی در مغز و همچنین عوامل ژنتیکی را دلیلی بر ایجاد این اختلال بیان می کنند.

برای درمان تیک عصبی در کودکان، والدین باید فرزند خود را برای تشخصی اختلال تیک نزد پزشک متخصص تیک عصبی ببرند.فرآیند درمان شامل معاینه فیزیکی و بررسی تاریخچه و شرح حرکات کودک می باشد.

اگر معاینه عصبی غیر طبیعی باشد باید کودک را نزد متخصص مغز و اعصاب برده و MRI مغز از او بگیرید.در اکثر موارد نیاز به بررسی های بیشتر از این نیست.

بر اساس اطلاعاتی که والدین ارائه می دهند اکثر تیک ها مثل تیک چشم در کودکان موقتی هستند.در نتیجه این نوع تیک ها خیلی نیاز به درمان خاصی بغیر از مشاوره ندارند.

برخی پزشکان معتقدند که یکسری از داروهایی که برای درمان اختلال بیش فعالی و نقص توجه استفاده می شود، باعث ایجاد تیک در کودکانی که مستعد ابتلا به آن هستند، می شود.اگر تیک ها موجب اختلال در فعالیت های روزمره کودک شود، روی تعاملات اجتماعی اش اثر بگذارد، منجر به ناراحتی او بشود و یا در عملکرد تحصیلی کودک تاثیر منفی داشته باشد باید برای درمان تیک عصبی در کودکان اقدام کنید و علاوه بر مراجعه به روانپزشک، جلسات مشاوره روانشناسی هم برای فرزندتان در نظر بگیرید.

بهترین متخصصان درمان تیک عصبی

بهترین پزشکان متخصص درمان تیک عصبی

همانطور که اشاره کردیم برای درمان تیک عصبی باید نزد متخصص مغز و اعصاب یا روانپزشک بروید و در کنار آن از جلسات مشاوره روانشناسی بهره بگیرید. در زیر لیست بهترین متخصصان درمان تیک عصبی را آورده ایم:

دکتر فرزانه محمدی

دکتر آرش جدیری

دکتر شکوفه عسگری

برای تیک عصبی به چه دکتری مراجعه کنیم؟

تیک ها معمولا جدی نیستند و به مغز آسیب نمی رسانند.اگر تیک عصبی شما خفیف است وبرایتان مشکلی ایجاد نمی کند نیازی به مراجعه به پزشک ندارید.گاهی تیکها به همان سرعتی که ظاهر می شوند ، از بین می روند و جای نگرانی نیست.

اما در مواقعی که تیک عصبی بصورت منظم و شدید رخ میدهد و باعث مشکلات عاطفی-اجتماعی مثل خجالت یا گوشه گیری می شود، یا با درد، عصبانیت، افسردگی، خودآزاری همراه است و در فعالیت های کار و مدرسه تداخل ایجاد می کند بهتر است حتما به دکتر متخصص تیک عصبی که همان متخصصان مغز و اعصاب هستند مراجعه کنید.

تیک عصبی چشم

علت تیک عصبی چشم چیست؟

تیک عصبی چشم که معمولا بصورت پلک زدن مکرر، جمع کردن چشم و… ظاهر می شود بخاطر انقباض غیر عادی ماهیچه های ظریف پلک است.معمولا این اسپاسم های عضلانی در پلک پایین قرار دارند اما می توانند در هردو چشم و هردو پلک هم رخ دهند.

در بیشتر موارد تیک چشم یکباره اتفاق میفتد و سریع برطرف میشود و ربطی به بیماری خاصی ندارد.

علت تیک چشم می تواند عوامل خارجی متعددی مثل خستگی، استرس، خستگی چشم، مصرف کافئین یا الکل و … باشد که باعث لرزش چشم می شوند.

اگر نیاز به تغییر عینک دارید زودتر اقدام کنید. افرادی که مدام با کامپیوتر سرو کار دارند ممکن است با خستگی چشم و استرس های مرتبط با بینایی دچار شوند که همه ی اینها باعث ایجاد تیک عصبی چشم می شود.

در برخی موارد تیک چشم زیاد اتفاق میفتد و تقربا مزاحم فعالیت های عادی ما می شود که این نشانه ی بیماری خشکی چشم است.بلفاریتیس هم یک نوع التهاب مزمن پلک است که منجر به لرزش در پلک می شود.

درمان تیک چشم

برای درمان تیک چشم روش هایی مثل اشک مصنوعی، کمپرس گرم و سرد، کرم های تجویز شده توسط پزشک و … وجود دارد.

اگر احساس می کنید چشمانتان می لرزد نگاهی به سبک زندگی اخیر خود بیندازید.چقدر خوابیدید؟ آیا استرس یا اضطراب دارید؟آیا طولانی مدت با کامپیوتر کار میکنید؟

برای جلوگیری از تیک عصبی چشم باید عادت های خود را تغییر دهید.به چشمانتان استراحت دهید.خواب کافی داشته باشید و مصرف کافئین را به حداقل برسانید.

تیک عصبی لرزش سر

تیک عصبی لرزش سر

تیک عصبی لرزش سر یا انقباض غیر ارادی سر ممکن است به دلیل اختلالات حرکتی مختلف بوجود بیاید.از اسپاسم گردن گرفته تا بیماری پارکینسون.حرکات غیر ارادی سر اغلب بعنوان لرزش، حرکت غیر ارادی غیرطبیعی یا AIM، اختلال حرکات ارادی یا دیسکینیزیا، دیستونیا و کوریا شناخته می شوند.

اگر هرگونه انقباض غیرارادی سر دارید بهتر است از یک پزشک متخصص مغز و اعصاب وقت بگیرید.

برای تیک عصبی لرزش سر بسته به علت ایجاد آن درمان های مختلفی وجود دارد مثلا برای کوریا داروهای اعصاب مثل ریسپریدون، هالوپریدول و … تجویز  می شود.

برای درمان دیستونیا تزریق بوتاکس موثر است چون ارتباط بین عصب و عضله را از بین می برد.

همانطور که گفتیم اکثر لرزش ها با دارودرمانی بهبود پیدا می کند اما برای اینکه مطمئن شویم علت لرزش سر چیست حتما یک پزشک باید شما را ویزیت کند تا براساس آن کار درمان را آغاز کنیم.

 

روانشناسی
One Comment
 1. پسرم ۱۷ سال دارد و هرموقع مسابقه یا امتحان دارد انواع تیک ها رو میگیرید .
  هر دفعه ی مدل
  چه باید بکنم

پاسخ دادن

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.