10 خرداد, 1400

مشاوره نوجوان

زمان ما وقتی بچه ها به سن بلوغ میرسیدن خیلی که چه عرض کنم اصلا مشاوره نوجوان و این جور چیزا مد نبود.نوجوونا مشکلاتشون و میریختن توی خودشون و از ترس برخوردی که ممکن بود پدرمادرا داشته باشن هیچ حرفی نمیزدن.

برای مطالعه ۷ دلیلی که نشان می دهد نوجوان شما نیاز به روانشناس دارد دلایل روانشناسی نوجوانان مراجعه فرمایید.

اینجوریه که خیلی از ماها بزرگ شدیم و هنوز هم با مشکلاتی دست و پنجه نرم می کنیم که باید تو زمان خودش حل میشد.خوشبختانه الان نه تنها والدین خیلی حواسشون به بچه ها هست بلکه خود نوجوانان هم اونقدر باهوش و دانا هستن که برای حل چالش های دوره نوجوانی از بزرگترها و افراد متخصص کمک بگیرن.

مشاوره نوجوان

مشاوره نوجوان برای چیست؟

مشاوره برای نوجوان یکی از روشهای مهم درمانی برای حل مشکلات مربوط به نوجوانان است.

سازمان بهداشت جهانی (WHO) دوره زندگی بین ۱۰تا۱۹ سال را دوره نوجوانی تعریف می کند. نوجوانی یک دوره زودگذر بین مرحله یک کودک وابسته تا یک بزرگسال خودکفاست.دوره نوجوانی یک دوره پر استرس و پر فشار است، نوجوانان در مرحله رشد هستند و باید از وابستگی به استقلال برسند بنابراین مشکلات خاص خودشان را دارند به همین دلیل در یک گروه جداگانه دسته بندی می شوند و ما باید با کمک مشاور به موضوعات مربوط به آنها بیشتر اهمیت دهیم.

برخی از افراد در مواجهه با استرس مرتبط با چالش های دوره نوجوانی نسبت به بقیه موفق ترند ، از مقاومت بالاتری برخوردار هستند و استراتژی های مقابله ای بهتری را بکار می برند. اما برخی از آنها هم نمی توانند بخوبی از این چالش ها عبور کنند.

در این دوران افراد خواه ناخواه با تغییرات فیزیولوژیکی و بیولوژیکی روبرو می شوند که وضعیت احساسی آنها را تحت تاثیر قرار می دهد.علاوه بر این بوجود آمدن میل و کشش های جنسی، نوجوانان را کنجکاو می کند تا روابط جدیدی را امتحان کنند و همین امر چالش های اجتماعی و بین فردی را برای آنها ایجاد می کند.

نوجوانان در این دوره تغییرات شناختی را هم تجربه می کنند.ظرفیت تفکر ذهنی آنها رشد کرده و یاد می گیرند خلاقانه و منتقدانه فکر کنند.

نوجوانان با مسائلی مثل انتظارات والدین، انتظارات اجتماعی، تاثیر همسن و سالان، و شکلگیری هویتشان درگیر هستند.این مسائل و استرسی که بدنبال آن هست باعث سرخوردگی و مأیوس شدن بسیاری از نوجوانان میشود و حتی ممکن است آنها را به سمت مصرف مواد مخدر و الکل بکشاند که برای جلوگیری از چنین پیشامدهایی مراجعه برای مشاوره نوجوانان امری لازم و ضروری می باشد.

مشاوره نوجوانان

اهمیت مشاوره نوجوانان

اهمیت مشاوره نوجوانان از این بابت است که همه ی پدرمادرها باید بدانند که مرحله بلوغ فرزندانشان می تواند بسیار دشوار و گیج کننده باشد.

خلق و خوی آنها مرتبا در حال تغییر است و فرزند شما می تواند یک دقیقه خوشحال باشد و لحظه دیگر عصبانی. در این مرحله ، اکثر نوجوانان احساس می کنند والدینشان آنها را تحت فشار قرار می دهند به همین دلیل است که اکثر بچه ها وقتی به سن بلوغ می رسند دوست دارند تنها باشند و همه ی کارها را خودشان انجام دهند.

در این دوره ، آنها از بدن و جنسیت خود آگاهی بیشتری پیدا می کنند. در نتیجه ، دلشان می خواهد دوستان جدید پیدا کرده و چیزهای جدید را تجربه کنند. بنابراین والدین باید طوری روی فرزندان نظارت داشته باشند که هم شرایط را مدیریت کنند و هم یک رابطه خوب با نوجوانشان برقرار کنند.

در چنین مواقعی والدین خودشان هم گیج می شوند و نمی دانند چطور باید با فرزندانشان برخورد کنند.مشاوره نوجوانان در اینجا خیلی می تواند مفید باشد.

یک مشاور نوجوان حرفه ای کسی است که خوب میداند چطور به حرفهای یک نوجوان گوش دهد و به موارد مختلفی که یک نوجوان ممکن است تجربه کند ، آگاه است. آنها به نوجوانان یاد می دهند که چگونه خود را در مواجه با اینهمه تغییر مدیریت کنند.

مشاوره آنلاین نوجوانان

مشاوره آنلاین برای نوجوانان

مرکز مشاوره روان آگاه در کنار تمام مشاوره های خود امکان مشاوره آنلاین برای نوجوانان را هم فراهم کرده آنهم به چند دلیل.اول اینکه نوجوانان بخاطر تغییرات احساسی و خلق و خویی که دارند شاید زیر بار رفتن پیش مشاور نروند و ترجیح دهند از همسالان خودکمک بگیرند و خیلی از والدین از این بابت نگران هستند.

ضمن اینکه مشاوران ما طوری آموزش دیده اند که حتی اگر فرزند شما تمایل به مشاوره و همکاری نداشته باشد هم بعد از اولین جلسه خودش می خواهد که برایش جلسه مشاوره بگیرید.زیرا مشاوران نوجوان این امکان را برای نوجوانان فراهم می کنند که آنها بتوانند تمام مسائل خود را براحتی بازگو کنند.

از سوی دیگر معمولا نوجوانان درگیر مسائل و تکالیف درسی و غیر درسی هستند و شاید سخت بتوانید وقتی برای مشاوره حضوری برایشان باز کنید به همین دلیل مشاوره آنلاین نوجوانان بهترین و مناسب ترین گزینه برای انهاست.

 

مزایای مشاوره نوجوان

مشاوره برای نواجوانان چه مزایایی دارد؟

در مشاوره نوجوان، فرد می تواند از علت اصلی احساسات و رفتارهایش آگاه شود.از آسیب ها و دام هایی که ممکن است سر راهش قرار بگیرد مطلع شده و اقدامات درست را سر بزنگاه انجام دهد.آنها یاد می گیرند که هنگام بروز مشکلات چطور با آن برخورد کنند و چه راه حل هایی را برای رفع آن بکار ببندند.

مشاوره برای نوجوانان مثل یک دوست می ماند چراکه آنها در این سن خیلی تمایل ندارند با والدینشان صحبت کنند و بیشتر دوست دارند با همسن و سالان یا افراد غریبه درددل کنند.

افزایش اعتماد به نفس، بهبود خلق و خو، اصلاح رفتار، تفکیک احساسات و عواطف و … از جمله مزایای مشاوره برای نوجوانان است.

اصلا نگران نباشید و فکر نکنید که نوجوان شما تا ابد اینطور می ماند و به رفتارهای نادرستش ادامه می دهد.هر مشکلی راهی دارد.اگر فرزند شما از نظر سلامت روانی دچار مشکل باشد با بهترین روش ها که مناسب موقعیت و شرایط نوجوان باشد او را درمان می کنیم.

مشاوره آنلاین

پاسخ دادن

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.