11 خرداد, 1400

روانشناسی زنان

شاید اگر ازتون بپرسن که نظرت در مورد خانوما چیه؟ اولین چیزی که به ذهنت میرسه اینه که وااای زن ها خیلی پیچیده ن.اصلا نمیشه فهمید چی میخوان.اما باور کنین که فهمیدن زن ها کار چندان سختی هم نیست کافیه که یه کم در مورد روانشناسی زنان اطلاعات داشته باشین. (روی موضوع مورد نظر کلیک کنید)

اگر پای درد و دل مردا بشینی میگن فلان کار و برای خانومم کردم خوشحال شد اما یبار دیگه که همون کار و تکرار کردم ناراحت شد.من نمیفهمم بلاخره انجامش بدم یا ندم.تکلیف ما مشخص نیست.اصلا نمیشه خانوما رو فهمید و ….

اما باید به شما آقای محترمی که داری این مطلب و میخونی بگم که کافیه یه کم در مورد همسرت، نوع برخوردی که باهاش داری، سیکل های ماهیانه ش و … اگاهی داشته باشی اونوقت میبینی که اونقدرا هم که فکرشو میکردی درک خانوما مشکل نیست.

البته این مقاله فقط مختص آقایون نیست بلکه برای هر خانومی واجبه که این مطالب و بخونه و نسبت به خودش شناخت پیدا کنه.

اگر تردید در انتخاب همسر آینده یا ختی فعلی خود داردید حتما به صفحه مشاور ازدواج آنلاین سر بزنید

روانشناسی زنان چیست؟

روانشناسی زنان شاخه ای از علم روانشناسی است که در ابتدا بر روی تفاوت بین دو جنس زن و مرد متمرکز بود اما در حال حاضر به مسائل اجتماعی ، اقتصادی و سیاسی ای که زنان در طول زندگی با آن روبرو هستند می پردازد.

در روانشناسی فمینیستی یا زنان  مباحثی مانند کلیشه های جنسیتی ، رشد جسمی زنان ، دیدگاه های نظری در مورد شخصیت و سلامت روان زنان ، مسائل بهداشتی زنان ، تمایلات جنسی ، حقوق تولید مثل و بهداشت باروری ، ارتباطات کلامی و غیرکلامی در خصوص زنان و روابط صمیمی آنها ، روانشناسی شغلی زنان ، زنان و رهبری ، جنسیت ، خشونت علیه زنان و برابری و تغییرات اجتماعی مورد بررسی قرار می گیرد.

 

روانشناسی شخصیت زنان

روانشناسی شخصیت زنان

شخصیت زنان و مردان ، در اوایل کودکی و بعد از آن تحت تأثیر والدین، خواهر و برادر شکل میگیرد. به همین دلیل ، تفاوت های کمی بین تیپ های شخصیتی زن و مرد وجود دارد اما در روانشناسی شخصیت زنان بر روی تیپ های مختلف شخصیت زن ها مخصوصا در مورد تیپ شخصیتی آلفا بتا امگا که خیلی ها دوست دارند در موردش بدانند مطالعاتی انجام شده است که نتیجه آن در ادامه مقاله بیان می شود.

یکی از عوامل مهم در موفقیت یک رابطه ، سن دو طرف می باشد، جهت مطالعه بیشتر مقاله تفاوت سنی در ازدواج را مطالعه نمایید.

چهار تیپ شخصیتی زنان عبارتند از:

۱- زن بتا

در روانشناسی شخصیت زنان بتا که نسبت به آلفا کمتر شناخته شده اند دارای ویژگی های مثبت زیادی هستند.آنها شنوندگانی خوب، افرادی مهربان و لطیف، منفعل و خوش گذران هستند.

دلیل اصلی عدم واکنش و منفعل بودن یک زن بتا این است که بتواند از درگیری جلوگیری کند. زن بتا هنگامی که از او می خواهند نظرش را بگوید ، یا وقتی با یک بحث احتمالی روبرو می شود ، ترجیح می دهد واکنش نشان ندهد و فقط ساکت بماند.

زن بتا اغلب مضطرب است و فکر می کند برای انجام مسئولیت ها به اندازه کافی خوب نیست.به همین دلیل این زنان سعی می کنند از طریق مهربانی مورد قبول واقع بشوند و از این طریق روابط دوستانه زیادی با دیگران برقرار می کنند.

زن بتا همیشه می خواهد به دیگران کمک کند تا دوستی و احترام برای خود بدست بیاورد. این شخصیت ها همیشه به دنبال یافتن جایگاه خود در میان دوستان هستند.

۲- زن گاما

شخصیت گاما مانند زن آلفا از ارزش خود، آگاه است و نیاز به اثبات چیزی به دیگران ندارد. استقلال طبیعی او باعث می شود که همانگونه که در منزل شخصی خود راحت است با دوستانش هم راحت باشد.

زن گاما برای اطمینان از اینکه نیازهایش برآورده می شود و می تواند راحت زندگی کند ، احتمالاً دارای یک فضای سازمان یافته و سبک زندگی خاص خواهد بود. از ایجاد یک منطقه زندگی تمیز و منظم گرفته تا داشتن یک برنامه منظم.

۳-زن دلتا

زن دلتا در روانشناسی شخصیت زنان، خجالتی است و ترجیح می دهد بجای مهمانی رفتن در خانه بماند. انها واقع بین و محتاط هستند . او در برقراری ارتباط با دیگران برای بیان نیازهای خود و درک دیگران بسیار مهارت دارد.

۴-زن سیگما

زن سیگما اغلب احساساتی است و احتمالاً بیش از حد به کسی وابسته می شود. هنگامی که بخواهد می تواند در کانون توجه باشد.انها وفادار هستند و اگر زمانی برایشان کاری بکنید حتما انرا جبران می کنند.

زنان آلفا چه کسانی هستند؟

زنان آلفا چه کسانی هستند؟

زن آلفا در گروه خود پیشرو بوده و از نحوه راه رفتن گرفته تا رفتار ، از اعتماد به نفس بالایی برخوردار است. زن آلفا فردی است که ارزش خود را می داند و به آنچه هست افتخار می کند.

زنان آلفا به اعمال و احساسات خودشان کاملا مطمئن هستند.آنها حتی اگر در وضعیت های پیچیده با وظایف نامشخص قرار بگیرند هم اطمینان دارند که از پس آن کارها بخوبی بر می آیند.

زن آلفا همیشه روی اعتماد بنفسش کار می کند و همین امر این فرد را برای پشت سر گذاشتن شرایط سخت تواناتر می کند.اطمینانی که زن آلفا به خودش دارد باعث می شود که رهبران بزرگی باشند و همیشه مورد توجه مردان قرار بگیرند.این زنان برای انجام هرکاری انگیزه دارند.

این زن هرآنچه را که نمی داند یاد می گیرد و برای آنچه که می خواهد تلاش می کند.اکثر مدیرعامل های خانم دارای تیپ شخصیتی آلفا هستند و از کسی دستور نمی گیرند و با قدرت و اقتدار هرکاری را برای رشد و پیشرفت صلاح ببینند انجام می دهند.این زنان قادرند تا معاملات بزرگی را با اقتدار منعقد کنند.

زن آلفا نه تنها خودش می داند که در هرکاری عالی است بلکه دیگران هم همین فکر را در مورد او می کنند.زن آلفا بواسطه اعتماد به نفس و قدرتی که دارد قادر است با توانایی های خود و تلاش به موقعیت های بهتر دست پیدا کند.

 

زنان امگا چه کسانی هستند؟

زنان امگا چه کسانی هستند؟

زن امگا باهوش، رمانتیک و درون گرا است و به جای اینکه بیرون برود و دایره اجتماعی خود را مانند یک زن آلفا گسترش دهد، ترجیح می دهد روی کاناپه دراز بکشد و تلویزیون ببیند.

زنان امگا در برخوردهای اول محافظه کار هستند اما وقتی با کسی دوست می شوند راحت تر شده و از حریم خصوصی شان صحبت می کنند.از آنجاییکه زن امگا معمولا آرام است و در کنار دیگران حس خودش را بخوبی اداره می کند. شاید فکر کنید که این زن احساساتی نیست، اما زنان امگا بیش از حد حساس هستند و یکدفعه حسشان فوران می کند و متاسفانه به همین دلیل بیشتر دچار مسائل عاطفی می شوند.این زنان هوش بالایی دارند و بیشتر اوقات خود را به مطالعه و سرگرمی های هیجان انگیز می پردازند.

اگر به دنبال روانشناس خوب برای بهبود و شناخت بهتر همسر یا یار عاطفیتان هستید از صفحه  مشاوره آنلاین دکتر خود را انتخاب نمایید

 

روانشناسی گریه زنان

روانشناسی گریه زنان

مطالعات نشان داده است که هر چیزی که باعث تغییر در هورمون ها شود مثل وجود پرولاکتین بالا ، زمان قبل از قاعدگی ، پس از زایمان یا یائسگی ، ممکن است باعث شود زنان راحت تر گریه کنند.

دختران و پسران تا رسیدن به سن ۱۲ سالگی تقریباً به یک میزان گریه می کنند. بر طبق تحقیقات روانشناسی گریه زنان به طور متوسط از ۱۸ سالگی به بعد ، چهار برابر بیشتر از مردان می باشد.

بنابراین باور قدیمی که می گوید زنان بیشتر از مردان گریه می کنند، درست است.اما دانشمندان هنوز دقیقاً نمی دانند که چرا این موضوع واقعیت دارد. یکی از نظریه ها میگوید که زنان بخاطر شرطی سازی اجتماعی بیشتر از مردها گریه می کنند. در حالی که مردها طوری بزرگ می شوند که هرگز احساسات خود را نشان ندهند و سخت گیر ، مستقل ، پرخاشگر و مشکل گشا باشند.

روانشناسان چندین دلیل برای گریه زنان بیان کرده اند که چند مورد از انها را بیان می کنیم:

گاهی اوقات زیاد درگیر می شویم و نمیتوانیم احساسات خود را بدرستی بروز دهیم و این باعث می شود که احساسات ما یکجا جمع شود و یکدفعه بی وقفه اشکمان سرازیر گردد.

اگر اخیراً وقت زیادی را با احساساتی که بیش از حد معمول گریه می کنند شروع کرده اید ، ممکن است ناخودآگاه گریه کنید که آن هم به لطف نورون های آینه ای است.

اگر یک لحظه، فیلم ، اهنگ و اتفاق خاصی باعث گریه شما شده باشد در ذهنتان ثبت می شود و در مواقعی که دوباره با آنها روبرو می شوید گریه تان می گیرد.
کسانی که روان رنجوری بالایی دارند دارای احساسات بسیار عمیقی هستند ، در نتیجه آنها بیشتر اوقات گریه می کنند.

افسردگی نوعی اختلال خلقی است که با احساس مداوم غم یا بی حسی مشخص می شود و می تواند منجر به گریه های غیرمعمول شود.

زنانی که در کودکی آسیب دیده اند یا حوادث شدید روحی را تجربه کرده اند ، اغلب بیش از دیگران ، گریه می کنند.

تفاوت های بیولوژیکی در ساختار مغز و فیزیولوژی می تواند شخصیت و حساسیت عاطفی شما را تحت تأثیر قرار دهد ، که این می تواند منجر به اشک بیشتر در زنان شود.

روانشناسی قهر زن

روانشناسی قهر زن

در روانشناسی قهر زن ممکن است چندین دلیل عمده داشته باشد.مثلا زنانی که هنگام بحث نمی توانند حرف بزنند، دوست ندارند در زندگی خانوادگی یا شغلی با کسی درگیر شوند، احساس ناتوانی می کنند، دنبال توجه هستن و یا کلا عادت قهر کردن دارند.

بعضی مواقع افراد قهر می کنند تا طرف مقابل احساس گناه کند و برای منت کشی و دلجویی از او قدم بردارد.

عده ای هم هستند که وقتی از چیزی عصبانی یا ناراحت می شوند فقط قهر می کنند و با وجود درخواستهای طرف مقابل برای صحبت و حل مشکل هیچ عکس العملی نشان نمی دهند.اینجور قهرها ممکن است مدت ها طول بکشد و شریک شما خسته شده و نسبت به قهرتان بی تفاوت شود.

یک زمان هایی هم هست که زنان برای بدست آوردن چیزی قهر می کنند و همسرشان را در شرایط سخت قرار می دهند تا مجبور شود درخواستشان را اجابت کند.

بعضی افراد شخصیتی دارند که اگر از انها انتقاد شود یا خلاف میلشان رفتار شود سریع قهر می کنند.و مدت ها با قهرشان دیگران را آزار می دهند.

اگر با شوهرتان زیاد قهر می کنید بهتر است در رفتار خود تجدید نظر کرده و برای حل این مشکل به یک روانشناس زن خوب مراجعه کنید.

 

روانشناسی زنان خیانتکار

در روانشناسی زنان خیانتکار به طور معمول ، زن ها به یک یا چند دلیل زیر به شریک خود خیانت می کنند:

زنان خیانتکار احساس می کنند دست کم گرفته شده و بهشان توجه نمی شود. آنها بیش از حس همسر بودن احساس یک خانه دار ، پرستار بچه یا کمک کننده مالی در زندگی را دارند. بنابراین آنها به جای خدماتی که انجام می دهند به دنبال یک نفر در بیرون هستند که تاییدشان کند.

اگر می خواهید از دلایل خیانت خانم ها مطلع شوید به صفحه مشاوره خیانت مراجعه فرمایید

روانشناسی زنان خیانتکار

زنان بدنبال صمیمیت هستند و بیشتر از اینکه دنبال رابطه جنسی باشند دلشان می خواهد با شریکشان گفتگو کنند برای تفریح بیرون بروند و …. و وقتی این را از همسر خود نگیرند در جای دیگری دنبال آن می گردند.

برخی از زنان با وجود اینکه همسر و فرزندان و زندگی شان را دوست دارند بخاطر فشارها و تحمل مسئولیت های مختلف احساس خستگی می کنند و بدنبال رابطه ای در بیرون هستند که هیچ مسئولیتی برایشان نداشته باشد.

مردان ممکن است بخاطر کار طولانی ، مسافرت های شغلی و … از نظر احساسی در دسترس نباشند و همین امر باعث می شود زن احساس تنهایی کند و بدنبال پر کردن این خلاء در زندگی اش برود.

از دیدگاه روانشناسی زنان خیانتکار یکسری انتظارات نامعقول از همسر خود دارند و می خواهند همسرشان ۲۴ ساعته به انها توجه کند و وقتی این خواسته فراهم نشود بدنبال جلب توجه در جای دیگری می روند.

شخصیت مرموز

زنان با شخصیت مرموز

زنان با شخصیت مرموز از یک انرژی مغناطیسی برخوردارند که باعث می شود توجه ها را به خود جلب کنند.بعضی وقتها دوست داریم در مورد یک شخصی بیشتر بدانیم یعنی یکجورهایی انگار کنجکاو می شویم که طرف را بشناسیم.محققان می گویند مرموز بودن یک هنر است و زنانی که مرموز هستند هنرمند می باشند.

بگذارید ببینیم زنان مرموز چه خصوصیاتی دارند:

 • خیلی در مورد کارهایش صحبت نمی کند این باعث می شود که علاقه مند شوید سر از کار او در بیاورید
 • از تنهایی و وقت گذراندن با خودش لذت می برد
 • با هرکسی دوست نمی شود و فقط با چند نفر رابطه نزدیک برقرار می کند به همین دلیل خیلی ها دلشان می خواهد یکی از دوستان او باشند.
 • به شایعات و حرف مردم توجه نمی کند
 • آرام است و در هر موقعیتی با اعتماد بنفس سوال هایش را می پرسد و راحت تصمیم می گیرد
 • معمولا خوب حرف می زند و توصیه های ارزشمندی به دیگران ارائه می دهد.
 • خوددار هستند و زود خودمونی نمی شوند و همه چیز را فاش نمی کنند.
روانشناسی
7 Comments
 1. زنان الفا قانون 109:برگرد به آشپزخونه

 2. سلام.
  مقاله جالبی بود. لذت بردم . خیلی دقیق تفاوت بین انواع تیپهای شخصیتی زنان رو توصیح دادید. با تشکر

 3. یک لایک بزرگ به خانم فتاحیان

 4. جالب بود فک کنم من امگا ام
  مرسی از اینکه این مطلب رو گذاشتین

پاسخ دادن

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.