3 خرداد, 1400

مشاوره زوج درمانی چیست

ممکنه توی رابطه باشی اما هنوز مطمئن نیستی که این آدم بدرد ازدواج با تو میخوره یا نه؟ شایدم چند سالی از زندگی مشترکت میگذره اما اونقدر با همسرت درگیری که دیگه بریدی و فکر طلاق به سرت زده! بهتره قبل از اینکه تصمیمی بگیری، مشاوره زوج درمانی رو امتحان کنی.

شنیدین میگن طرف گذاشت تا کارد به استخونش برسه بعد فلان کار و کرد؟ این ضرب المثل دقیقا به اونایی اشاره می کنه که فکر میکنن حتما باید یه مشکل بزرگ تو رابطه شون بوجود بیاد تا برن زوج درمانی و مشاوره بگیرن.در صورتیکه روابط حتی اگر خوب هم باشن بازم نیاز به بهبود دارن.پس همیشه پیشگیری بهتر از درمانه.

مشاوره زوج درمانی

مشاوره زوج درمانی چیست؟

زوج درمانی نوعی روان درمانی است که در آن یک درمانگر با تجربه به زوجین ای که در یک رابطه عاشقانه هستند، کمک میکند تا به درک درستی از رابطه برسند ، تعارضات و مشکلات را حل کنند و میزان رضایت از رابطه را بهبود ببخشند.

اگر در کیفیت رابطه خود دچار تردید هستید صفحه روانشناسی ازدواج را مطالعه فرمایید.

هدف از مشاوره زوج درمانی بهبود رابطه زوجین است و به آنها کمک میکند تا تصمیم بگیرند با همدیگر ادامه دهند یا نه؟ اگرچه تمرکز زوج درمانی بر روی زوجین است ، اما در برخی مواقع باید به مسائل روانشناختی فردی در هر دو طرف نیز پرداخته شود.

هدف زوج درمانی

در جلسات درمانی روی روش های بهبود حل مسئله ، ایجاد مهارت های ارتباطی، شناسایی اهداف زندگی و مسئولیت هایی که در رابطه داریم کار می شود. و یکسری مشکلات خاص مثل خیانت ، مشکلات مالی ، بیماری ، عصبانیت، مشکلات جنسی، اعتیاد به اینترنت، حسادت و… مورد بررسی قرار گرفته و حل و فصل می گردد.

بسته به میزان ناخوب و مشکل دار بودن رابطه ، زوج درمانی می تواند کوتاه مدت یا در طی یک دوره چند ماهه باشد.

 

مشاور زوج درمانگر چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟

مطالعات نشان می دهد که یک مشاور زوج درمانگر باتجربه بهتر می تواند با بیمار خود ارتباط برقرار کند. علاوه بر این ، درمانگران باتجربه، در شناسایی و حل مشکلات زوجین بهتر از تازه کارها عمل می کنند.

زوج درمانگران سهم مهمی در ایجاد یک رابطه درمانی خوب دارند. آنها قادر هستند مراجعین خود را بخوبی درک کنند و حس همدلی با آنها داشته باشند. ویژگی های دیگر یک درمانگرخوب ، گشودگی ، انعطاف پذیری و تمایل درمانگر برای بکارگیری روش های درمانی مبتنی بر نیازهای بیمار است.

اگر با زوج درمانگر خود مشکل دارید ، در مورد هر بخشی از درمان سوال دارید یا نگران هستید، خیلی راحت آنها را با درمانگر خود در میان بگذارید. ارتباطات صادقانه و آزاد ، یک استراتژی بسیار سالم برای حل مشکلات است.

بهترین مراکز مشاوره زوج درمانی در تهران

بهترین مراکز مشاوره زوج درمانی در تهران کجاست؟

کلینیک روان آگاه یکی از بهترین مراکز مشاوره زوج درمانی در تهران است که با کمک بهترین زوج درمانگرهای تهران، اهداف درمانی مشخصی را براساس نیازها و خواسته های زن و شوهر تعیین می کند و روی موضوعات خاصی که زوجین را متاثر کرده متمرکز می شود.

در مرکز مشاوره زوج درمانی روان اگاه در تهران علاوه بر مشاوره با زن و شوهر، چنانچه درمانگر احساس کند که زوجین به درمان های اضافی و تخصصی تر بصورت فردی نیاز دارند آنها را برای مشاوره های دیگر در همان مرکز ارجاع می دهند.

 

طلاق بگیرم یا به یک مشاور زوج درمانگر خوب در تهران مراجعه کنم؟

سوالی که خیلی ها بدنبال جوابش هستند این است که آیا با مراجعه به یک زوج درمانگر خوب در تهران مشکلم حل میشود یا راهی جز طلاق وجود ندارد؟

اگر رابطه فعلی شما متزلزل است ، تنها طلاق نمی تواند مشکل شما را حل کند بلکه نتایج نشان داده است که زوج درمانی و کمک گرفتن از یک روانشناس زوج درمانگر خوب علاوه بر اینکه می تواند یک ازدواج خوب را بهبود ببخشد قادر است یک ازدواج از هم پاشیده را هم نجات دهد .

چه در مرحله آشنایی هستید و تمایل دارید با شخص مورد نظر ازدواج کنید ، و چه مدت هاست که از ازدواجتان می گذرد و بدنبال التیام زخم های قدیمی و بهتر شدن رابطه فعلی تان هستید، در هر دو صورت حتما باید به مراکز زوج درمانی در تهران سر بزنید.

مشاوره یک راه درست و منطقی برای ترمیم بنیان ازدواج، و تصمیم گیری درست در خصوص طلاق می باشد.

زوج درمانگر خوب در تهران

بهترین زمان زوج درمانی چه موقع است؟

متأسفانه ، بسیاری از زوجین، زوج درمانی را موقعی آغاز می کنند که روابطشان تا حد زیادی آسیب دیده است. الگوهای رابطه ای ناسازگار عمیق شده اند، پیوند عاطفی بین شرکا به شدت ضعیف شده است و بخاطر درگیری های حل نشده در گذشته، کینه زیادی در دل هر دو طرف وجود دارد.

تحقیقات نشان می دهد که رابطه زوجین قبل از زوج درمانی بطور متوسط به مدت شش سال ناخوشایند بوده است.این به این معنا نیست که زوج درمانگر نمی تواند در حل این مشکلات چند ساله موثر باشد اما بهبود روابط در چنین وضعیتی نیاز به زمان و تلاش هر دو طرف دارد.

بعضی از افراد فکر می کنند که زمانی باید پیش یک مشاور زوج درمانگر بروند که یک مساله جدی مثل خیانت یا اعتیاد پیش آمده باشد.یا عده ای، زوج درمانی را فقط بعنوان اخرین تلاش قبل از تمام کردن رابطه شان امتحان می کنند.

یکسری ها هم دنبال یک زوج درمانگر خوب می گردند تا بتوانند با کمک او راهی پیدا کنند که شریک زندگیشان را تغییر دهند.

متاسفانه هنوز هم خیلی ها از مزایای زوج درمانی و توانایی آن در حل طیف گسترده ای از مسائل رابطه ای اطلاع ندارند. آنها نمی دانند که مشاوره چقدر می تواند در بهبود رضایت کلی از روابط مفید بوده و روی سلامت روانی افراد اثر مثبت بگذارد.

هزینه مشاوره زوج درمانی

هزینه مشاوره زوج درمانی

هزینه زوج درمانی با سایر مشاوره ها یکسان است اما به دلیل اینکه ممکن است این جلسات طولانی شود کلینیک روان آگاه برای رفاه حال مردم و با در نظر گرفتن وضعیت اقتصادی افراد، یکسری پکیج های زوج درمانی برای شما عزیزان در نظر گرفته است که با قیمت های پایین تر ارائه می شود.

هزینه مشاوره زوج درمانی برای زوجین(۲نفر) بشکل حضوری و آنلاین ۲۲۰.۰۰۰ هزار تومان برای ۴۵ دقیقه می باشد.(تا پایان سال ۱۴۰۰)

البته لازم به ذکر است که هزینه زوج درمانی با توجه به مزایای فراوانی که دارد واقعا ناچیز است و پرداخت آن ارزش داشتن یک زندگی و رابطه سالم و خوب را دارد.
در ادامه برای اگاهی بیشتر شما به برخی از مزایای زوج درمانی می پردازیم:

 • بهبود مهارت های ارتباطی بین دو نفر
 • کشف دلایل اصلی درگیری ها
 • ایجاد درک بهتر
 • پذیرش بهتر یکدیگر
 • ایجاد فرصت هایی برای افزایش پشتیبانی مشترک
 • ترمیم صمیمیت عاطفی و جنسی
 • کاهش وابستگی یا اجتناب عاطفی
 • ترمیم قدرت عاطفی و ایجاد انعطاف پذیری در روابط
 • بازیابی اعتماد از دست رفته بین زن و شوهر
 • فراهم آوردن یک محیط امن و فرصت برای بهبودی
  و ….

 

علت مراجعه زوجین برای زوج درمانی

 • زوجین دوست دارند با هم صمیمی تر بوده و رابطه عاشقانه و جنسی بهتری داشته باشند.
 • آنها میخواهند طرف مقابلشان برای تربیت فرزندان بیشتر وقت بگذارد و همکاری کند.

بهترین مشاوره زوج درمانی در تهران

 • آنها دوست دارند درمواجه با بحران های استرس زا بهتر از یکدیگر حمایت کنند. منشا استرس ممکن است شامل خواسته های شغلی ، نگرانی های بارداری یا مسئولیت های فرزندپروری و … باشد.
 • زوجین انتظار دارند وقتی شریک زندگی شان از نظر عاطفی درد و رنجی را متحمل شده مانند از دست دادن عزیزان یا بیماری و … از یکدیگر حمایت کنند.
 • آنها دوست دارند اختلافات روزمره را با روشی مسالمت آمیزتر مدیریت کنند.
 • آنها مایلند درگیری های اساسی خود را در روابط حل کنند ، مانند اختلافات بر سر پول یا دخالت خانواده ها.
 • زوجین می خواهند خود را با یک تغییر اساسی در روابط سازگار کنند. مثلا هنگام تولد اولین فرزند یا هنگام بازنشستگی همسر.

 

مشاور زوج درمانی

از آنجاییکه در اکثر روابط، ممکن است زوجین با هم اختلاف نظر داشته باشند و حتی کارشان به دعوا و بحث بکشد حضور یک مشاور زوج درمانی در زندگی زوجین ضروری و سودمند است.

مشاور زوج درمانی از یک سو می تواند به زوج ها کمک کند که اختلافاتشان را با شیوه های سالم و اصولی و بدون درگیری حل کنند و از سوی دیگر مشکلاتی که احتمال دارد رابطه آنها را به خطر بیندازد را شناسایی و حل می کند.

رابطه درمانی چیست؟

رابطه درمانی چیست؟

روش های درمانی مختلفی برای روابط وجود دارد اما همه ی انها یک هدف دارند و آن هم بهبود و تقویت رابطه بین دو نفر است.

اما رابطه درمانی چیست؟ اگرچه که روابط زیادی در زندگی هر شخص وجود دارد که باید اصلاح شود اما رابطه درمانی به بهبود رابطه عاشقانه بین بزرگسالان می پردازد.

از آنجاییکه ما دائما با شریک عاطفی مان در تعامل هستیم ممکن است با برخی اختلافات و مشکلات مواجه شویم و این یک امر طبیعی در تمام روابطه عاشقانه طولانی مدت است.هرچقدر زمان بیشتری را با شخصی بگذرانیم به احتمال زیاد با چالش هایی روبرو می شویم که ممکن است رابطه را در معرض خطر قرار دهد.

این دست اختلافات و مسائل با رابطه درمانی قابل حل است.

مشاوره آنلاین

پاسخ دادن

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.