8 آبان, 1400

درمان فوت فتیش

احتمالا کلمه ی فتیش رو کم و بیش شنیدین اما شاید ندونین که فوت فتیش چیه؟اگر دوست دارین در این مورد بیشتر بدونین و راه درمان فوت فتیش رو یاد بگیرین همراهمون باشین.

فوت فتیش چیست؟

فوت فتیش چیست؟

خیلی از افراد می پرسند فوت فتیش یعنی چه؟ برای اینکه بتوانیم توضیح کامل و مفیدی در این خصوص ارائه دهیم اول باید بدانیم فتیش یعنی چه تا بتوانیم بگوییم فوت فتیش چیست؟

بطور کلی هر شی، مفهوم یا موقعیتی که رنگ و بوی جنسی به خود بگیرد فتیش نام دارد. از روسری و کفش گرفته تا جوراب شلواری و بلوز و … همه می توانند اقلام جنسی ای باشند که فرد با آنها تحریک شده و به لذت جنسی دست پیدا می کند.(در زمانی که شریک جنسی هم نیست از این اقلام برای تحریک جنسی استفاده می کنند)

بوسیدن پا نشانه چیست؟برخی از افراد با نگاه کردن به یک قسمت خاص بدن از نظر جنسی تحریک می شوند و در افرادی که فوت فتیش هستند نقطه تحریک آمیز پاها است.

پس فوت فتیش یا پودوفیلی یک نوع اختلال جنسی است که به معنای علاقه جنسی به پا، انگشتان پا و مچ پا می باشد.

افرادیکه فتیش پا دارند از ناخن های لاک زده، خالکوبی پا، خلخال و هر تزییینی که دور پا باشد، جوراب های ساق بلند، کفش پاشنه بلند خوششان می آید.

عده ی دیگر از درمان های مرتبط با پا، ماساژ پا و پرستیدن پا به رضایت جنسی می رسند.

فوت فتیش ها از بوسیدن و مکیدن انگشتان پا، دیدن ویدئوهای پا، ماساژ پاهای عرق کرده، تحریک آلات تناسلی با پا و عکس گرفتن از پاهای همسرشان … خوششان می آید و حتی در مورد بوی پا برای شریک زندگی شان صحبت می کنند.

 

فوت فتیش یعنی چه

درمان فوت فتیش

یکی از راه های درمان فوت فتیش، درمان شناختی رفتاری یا CBT است.در این روش درمانگر یا سکس تراپ با فرد کار کرده و به او کمک می کند تا تمایلش به شی یا قسمتی از بدن که باعث لذت جنسی می شود کاهش یابد.

بسیاری از فوت فتیش ها در روابط شان مشکل دارند.چراکه اگر آنچیزی که نسبت به آن فتیش دارند هنگام رابطه جنسی نباشد یا شریک آنرا در اختیارش قرار ندهد، نمی توانند سکس را بخوبی به پایان برسانند.

روش دیگر درمان فتیشیسم پا سکس تراپی است.سکس تراپ هایی که در زمینه پارافیلیا تخصص دارند بدون هیچ گونه قضاوتی یک تاریخچه جنسی و روانی از بیمار می گیرند تا بتوانند از علت بروز فتیش و زمان ایجاد آن در فرد آگاه شده و عواملی را که به فتیشیسم آنها دامن زده و منجر به خیال بافی و … می گردد را ارزیابی کنند.

دارودرمانی یکی دیگر از روش های درمان فتیش است.داروهایی تحت عنوان مهارکننده بازجذب سروتونین مثل فلوکستین و پروزاک هستند که می توانند اختلالات خلقی مانند افسردگی و اضطراب را بهبود ببخشند و میل جنسی را کاهش دهند.خیلی از افرادیکه داروهای ضدافسردگی مصرف می کنند دچار عوارضی چون کاهش میل جنسی می گردند.تحقیقات می گوید که کم شدن میل جنسی می تواند باعث کاهش افکار و رفتار فتیشیستیک شود اما این روش بدون کمک روان درمانی و سکس تراپی تاثیر زیادی در درمان فتیش ندارد.

گاهی اوقات علاقه شدید به پا در افراد به سبب میل جنسی زیاد می باشد ، برای درمان آن حتما مقاله کاهش میل جنسی را مطالعه نمایید.

چرا پا برای افراد جذاب است؟

هر فردی به یکسری چیزها جذب میشود و از یک چیزهایی هم دوری می کند.همانطور که آدم ها از یک سبک لباس یا موسیقی خوششان می آید ممکن است در بدن به یک عضوی بیشتر علاقه داشته باشند.

بنابراین نمی توانیم بگوییم که چه چیزی در مورد پا اینقدر جذاب بنظر می رسد اما چندین نظریه وجود دارد که می تواند بگوید دلیل پا پرستی چیست؟

از آنجاییکه به لحاظ بیولوژی پاهای انسان پر از پایانه های عصبی است و انتهای عصب احساسات افراد را بیشتر برانگیخته می کند غلغلک دادن، مالیدن و ماساژ پا حس خوبی به انسان می دهد.

عده ای از افراد، پا را بعنوان یکی از عضوهای پایین، پست و حقیر در بدن می دانند و دوست دارند که از شریک زندگی شان پایینتر باشند.آنها از اینکه طرف مقابل پاهایش را به نشانه قدرت روی بدنشان قرار دهد لذت می برند.

یکی دیگر از دلایلی که باعث می شود پا برای فوت فتیش ها جذاب باشد تسلط و فرمانروایی است.اگر همسر شما فتیش پا داشته باشد ممکن است از شما در خواست کند که با او مثل یک زیر پایی رفتار کنید.چراکه از اینکه روی او تسلط دارید لذت می برد.

مردانی که به پا علاقه دارند بشدت علاقه دارند که جلوی پای همسرشان زانو بزنند، انها را تحسین کنند و خودشان را کوچک کنند.این مردان حتی از خانم شان می خواهند که پاهایش را روی سرو گردنشان بکشد.

 

فتیشیسم در روانشناسی

فتیشیسم در روانشناسی

محققان فتیشیسم در روانشناسی معتقدند که فتیش پا ممکن است بدلایل زیر در فرد ایجاد شود:

زیگموند فروید از اولین کسانی که در این مورد مطالعه کرد معتقد بود فتیش ها در اوایل کودکی بوجود آمده اند.او بیان کرد وقتی کودک متوجه می شود که مادرش آلت تناسلی ندارد شوکه شده و بدنبال عضوی از بدن میگردد که شبیه به آلت باشد.بنابراین طبق نظریه فروید فوت فتیش ها پا یا انگشتان پا را جایگزین آلت تناسلی مردانه می دانند.

البته بعدها یک متخصص مغز و اعصاب بنام راماچاندران بیان کرد که بخشی از ناحیه مغز که مرتبط با تحریکات تناسلی است در کنار ناحیه ای از مغز است که احساسات فرد نسبت به پا را پردازش می کند و این می تواند دلیل فتیش پا در برخی از افراد باشد.

در یک نظریه دیگر شرطی سازی و یادگیری را مسئول شکل گیری فتیش ها بیان کرده اند. یعنی افراد می توانند یاد بگیرند که توسط اشیا یا قسمت خاصی از بدن و بواسطه یک سیستم پاداش، مانند نزدیکی فیزیکی، انزال یا حتی پول، برانگیخته شوند.

ضمن اینکه برخی از جوامع در بروز فتیشهای جنسی نقش دارند به این خاطر که به بخش های خاصی از بدن و اعمال جنسی روی آن نواحی اهمیت بیشتری داده اند.

 

فوت فتیش در روابط و زندگی زناشویی

اگر شما یا همسرتان فتیش پا یا هر فتیش دیگری هستید و می خواهید این موضوع را در زندگی زناشویی و رابطه ی خود وارد کنید باید با همسرتان صحبت کنید.صادق بودن با شریک جنسی و عاطفی در مورد فتیش درست ترین کار است.اجازه دهید که هر سوالی در این مورد برای طرف مقابل پیش می آید بپرسد.حد و مرزها را با همدیگر مشخص کرده و در این مورد با هم توافق کنید.

فعالیت های ساده مثل پدیکور کردن یا ماساژ پا به شریک زندگی تان می تواند این نیاز شما را برطرف کند. اما خیلی از افراد با ورود پا به اندام تناسلی یا مکیدن انگشتان پا مشکل دارند و نمی توانند همچین چیزی را بپذیرند.به همین دلیل نباید به این کار ادامه دهید.در چنین مواردی که فتیشیسم از حد نرمال خارج شده، روی زندگی زناشویی اثر منفی می گذارد و منجر به نارضایتی در زوجین می شود حتما باید به یک سکس تراپ مراجعه نمایید.

 

مردانی که به پا علاقه دارند

اختلال فتیشیسم در مردان بیشتر است یا زنان؟

اختلال فتیشیستم تقریباً بیشتر در مردان دیده می شود. در زیر به بیان آمار و حقایقی در خصوص فتیشیسم پرداخته ایم:

 • تحقیقات نشان داده که از هر چهار مرد مبتلا به اختلال فتیشیستیک تقریباً یک نفر همجنسگرا می باشد.
 • اختلال فتیشیستی اغلب با سایر اختلالات پارافیلیک و یا هایپرسکشوالیتی همراه است.
 • فتیش اغلب باعث اختلال در عملکرد جنسی در طول سکس می شود.
 • اختلال فتیشیستی معمولاً با شروع بلوغ جنسی ایجاد می شود.
 • این اختلال ممکن است مادام العمر باشد یا در دوره های مختلف بیاید و برود.

 

تأثیرات اختلال فتیشیسم بر افراد و روابط

اختلال فتیشیسم منجر به شرم و ناراحتی عاطفی در فرد می شود. تضاد درونی و ترس از قضاوت شدن باعث گوشه گیری این افراد شده و باعث می شود شخص نتواند در رابطه های خود موفق عمل کند.

از طرفی ممکن است که شریک های عاطفی و جنسی افراد مبتلا به فتیش، احساس کنند به اندازه کافی جذاب نیستند و دچار استرس و نگرانی بشوند.

همانطور که گفتیم اگر فرد مبتلا به این اختلال از شی یا چیزی که به آن فتیش دارد دور باشد در عملکرد جنسی ناموفق بوده و دچار اختلال نعوظ (ED) یا تاخیر در انزال (DE) می شود.

سکس تراپی
7 Comments
 1. دوست پسر من به کلی از فتیشا تمایل داره گیسو گیس کشی دوتا دختر لزبین گی و….. آیا درمانی هست؟باید بریم پیش چه دکتری برای اینکه صحبتی کنیم باش؟لطفا راهنمایی کنید خواهش میکنم

  • مشاور سایت روان آگاه 5 اسفند, 1400 در 7:57 ق.ظ پاسخ

   با سلام
   به سکس تراپیست باید مراجعه کنند

   • سلام
    من خودم درگیر همچین بیماری ای هستم
    فقط برخی پاها رو قبول میکنم و میرم تو کف دختر و پسرش هم فرقی نداره
    میشه لطفا در استان قم،یه سکس تراپیست معرفی کنید؟

    • مشاور سایت روان آگاه 24 فروردین, 1401 در 7:33 ق.ظ پاسخ

     با سلام
     در قم متاسفانه اطلاع نداریم اما می توانید مشاوره آنلاین با سکس تراپیست شیوا ابراهیمی دریافت کنید

    • سلام
     دوستم این مشکل رو داره،میخوام بدونم با دیدن پا تا چه حد فرد تحریک میشه.مثلا مهمون میاد خونه یا تو کوچه و خیابون شما هایی که این مشکل رو دارید چشمتون همش دنبال پاهای رهگذراست؟میشه جواب بدی.خیلی برام مهمه.

     • نه دنبال پاهای ره گذر نیستیم
      وقتی پا داخل جوراب باشه و یا مثلا رو مبل پاهای با جوراب مشکی یا رنگ پا میبینیم خیلی خوشمون میاد یا این که مثلا پاشنه بلند بپوشه

 2. من خودم این مشکل رو دارم چگونه ممیتونم درمانش کنم ؟تروخدا کمکم کنیید

پاسخ دادن

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.