19 آبان, 1400

دلیل ارضا نشدن زن

خیلی از زنان در مقطعی از زندگی دچار اختلال در عملکرد جنسی شده و نمی توانند به ارگاسم برسند. چنانچه دوست دارید دلیل ارضا نشدن زن را در رابطه بدانید در این مقاله با ما همراه باشید.

ارضا نشدن زن نشانه چیست

اختلال جنسی ارگاسم زنان چیست؟

بطور کی به مشکلات مکرر در مورد کاهش میل جنسی، ارضاء نشدن، درد هنگام سکس و هرچیز دیگری که باعث ناراحتی شما و همسرتان می شود و روی رابطه تان تاثیر منفی می گذارد اختلال عملکرد جنسی می گوییم.

عوامل متعددی مثل فیزیولوژی، تجربیات، احساسات، باورها، سبک زندگی، روابط و … بر روی سکس اثر میگذارند و وجود اختلال در هرکدام از اینها می تواند منجر به کاهش میل، برانگیختگی و رضایت جنسی زوجین بشود.

یکی از این اختلالات، اختلال ارگاسمیک زنان(FOD) است که به معنای تاخیر مداوم یا عدم ارضاء شدن زن در سکس می باشد.

مطالعات نشان داده که اختلال ارگاسم در ۱۱ تا ۴۱ درصد از زنان شایع است و می تواند روی کیفیت زندگی و رضایت آنها از رابطه تاثیر زیادی داشته باشد.

چهار نوع اختلال ارگاسمی داریم:

 • آنورگاسمی اولیه:زن هرگز به ارگاسم نرسیده است
 • آنورگاسمی ثانویه: زن قبلا ارگاسم را تجربه کرده اما در رسیدن به آن مشکل دارد
 • آنورگاسمی موقعیتی: زن فقط در یکسری شرایط خاص مثلا با خود ارضایی یا اورال سکس ارضا می شود
 • آنورگاسمی عمومی: زن با وجود تحریک جنسی کافی تحت هیچ شرایطی به ارگاسم نمیرسد

دلیل ارضا نشدن زن

دلیل ارضاء نشدن زن

دلیل ارضا نشدن زن را می توان از چندین جهت مورد بررسی قرار داد.

یک زمانی هست که زن با وجود تحریک جنسی و آمادگی ذهنی و عاطفی باز هم نمیتواند به ارگاسم برسد که به این اختلال ارگاسم گفته می شود.معمولا زنانی که اختلال ارگاسم دارند با مشکلات دیگری مثل درد هنگام رابطه جنسی، انقباض غیر ارادی عضلات اطراف دهانه واژن و … هم مواجه هستند.

تحقیقات می گوید که از هر ۱۰ زن یک نفر هرگز به ارگاسم نمی رسد اما خیلی از آنها از رابطه جنسی شان راضی هستند. لازم به ذکر است که ناتوانی در ارگاسم تنها زمانی یک اختلال محسوب می شود که عدم ارگاسم باعث ناراحتی زن شود.

از طرف دیگر یکسری از زنان هستند که بخاطر عدم تحریک کافی نمی توانند به ارگاسم برسند.که در اینجا با اختلال برانگیختگی روبرو هستیم نه اختلال ارگاسم.

زنان برای اینکه بتوانند ارضا شوند نیاز به عشق بازی، نوازش، ابراز احساسات دوطرفه و … دارند و اگر مرحله عشق بازی به اندازه کافی طول نکشد و زن بخوبی تحریک نشود احتمال ارضا شدن زن کاهش می یابد.پس می توانیم بگوییم اولین دلیل ارضا نشدن زن عشق بازی ناکافی است که گاهی ممکن است بخاطر زود انزالی مرد باشد.

خیلی ها دوست دارند بدانند بطور کلی علت ارضا نشدن زن چیست؟عوامل زیادی می تواند باعث ایجاد مشکل در رسیدن به ارگاسم بشود.در زیر چندین دلایل را برایتان بیان کرده ایم:

 1. عدم آگاهی در مورد عملکرد اندام تناسلی در زن یا مرد و یا هردو
 2. ارتباط ضعیف در خصوص سکس یعنی مرد نمی داند که همسرش چطور بیشتر تحریک می شود
 3. اضطراب در مورد عملکرد جنسی یعنی زن میترسد که به اندازه کافی در سکس خوب نباشد
 4. مشکلات در رابطه مثل اختلافات و دعواهای حل نشده
 5. عدم اعتماد به همسر
 6. اختلالات روانی مثل افسردگی
 7. پایین بودن میل جنسی در خانم یا آقا
 8. خستگی و استرس
 9. سابقه سوء استفاده جنسی یا تجاوز
 10. محیط سکس اگر امن و خصوصی نباشد
 11. حواس پرتی یا استرس عاطفی بخاطر خانواده، کار، مسائل مالی
 12. احساسات منفی در مورد سکس که در کودکی و نوجوانی به فرد القاء شده است
 13. خجالتی بودن و شرم و حیا مثلا خیلی از خانم ها خجالت می کشند به همسرشان بگویند که به کجای بدنم دست بزنی بهتر لذت می برم
 14. خسته کننده و یکنواخت شدن رابطه جنسی
 15. اعتقادات فرهنگی یا مذهبی غلط زن که باعث شده زنان فکر کنند که نباید از رابطه جنسی لذت ببرند و به این خاطر احساس گناه می کنند

 

در کنار این عوامل یکسری از مشکلات و بیماری ها هم می تواند دلیل ارضا نشدن زنان در رابطه زناشویی باشد که شامل موارد زیر است:

 1. مصرف داروهای خاص مثل داروهای ضد افسردگی(فلوکستین، پاروکستین، سرترالین)
 2. اختلالات یا تغییرات هورمونی مثل یائسگی
 3. دردهای لگنی مانند آندومتریوز
 4. آسیب های عصبی که در اثر بیماری هایی مثل ام اس و .. بوجود می آیند
 5. خشکی واژن
 6. اسپاسم ناخواسته عضلات کنار واژن
 7. بیماری های مزمن مقاربتی یا عفونت های دیگر که روی سلامت و میل جنسی اثر می گذارد

درمان دارویی ارضا نشدن زنان

درمان دارویی ارضا نشدن زنان

بسیاری از زوجین بدنبال درمان دارویی ارضا نشدن زنان یا درمان ارضا نشدن زنان در طب سنتی و خیلی از راه های درمانی دیگر می گردند.

اولا درمان هرمشکلی بستگی به علت بوجود آمدن آن دارد.

یک زمانی هست که بیماری یا داروهایی که مصرف می کنید باعث ارضا نشدن می شود که در این صورت با مراجعه به پزشک معالجتان و با جایگزین کردن داروهای دیگر مشکل شما حل میگردد.

برای درمان دارویی ارضا نشدن زنان بهتر است به یک متخصص مراجعه نمایید برای رزرو وقت به صفحه سکس تراپ بروید.

اما وقتی عوامل روانشناختی، مشکلات در رابطه، اختلاف و … دلیل ارضا نشدن زن است باید برای مشاوره خانواده یا زوج درمانی اقدام کنید تا جلوی هر چیزی که مانع ایجاد صمیمیت و افزایش علاقه و تمایلتان به سکس می شود را بگیرید، مهارت های ارتباطی تان را بهبود ببخشید و تعارضات خود را حل نمایید.

از سوی دیگر درمان شناختی رفتاری یا CBT و سکس درمانی یکی از بهترین راه ها برای درمان مشکلات آنورگاسمی و عدم رضایت جنسی در رابطه می باشد که به شما کمک می کند بدن خودتان را بهتر درک کنید و متوجه بشوید که چه چیزهایی یا چه کارهایی برای شما لذت بخش تر است.

در برخی موارد اگر میل جنسی شما کم باشد از هورمون درمانی استروژن برای افزایش میل جنسی و افزایش خون رسانی به اندام تناسلی جهت تحریک و حساسیت بیشتر استفاده می شود.

تستوسترون درمانی هم یک روش درمانی دیگر است اما هنوز FDA این روش را برای اختلال ارگاسم زنان تایید نکرده است.

از کارهای دیگری که می توان برای زنان مبتلا به اختلال ارگاسم انجام داد تهیه روغن های تحریک کننده و ماساژ دادن ناحیه کلیتوریس با آن است که موجب گرم شدن و تحریک این ناحیه می شود.البته قبل از تهیه و مصرف این روغن ها حتما با پزشک خود مشورت کنید.
عوارض روحی و جسمی ارضا نشدن زن

عوارض روحی و جسمی ارضا نشدن زن

زن ها روحیه حساسی دارند و در صورتیکه روابط احساسی و حتی جنسی آنها بخوبی پیش نرود دچار مشکلات عاطفی می شوند.اما گزارش ها نشان می دهد که عوارض روحی ارضا نشدن زن تنها در صورتی ایجاد می شود که بصورت کلی در ارگاسم مشکل داشته باشد و نتواند این حس را تجربه کند.افسردگی، پرخاشگری، ناآرامی، فشار و استرس، گوشه گیری و … از عوارض ارضا نشدن بلند مدت زن است که منجر به ایجاد فاصله عاطفی بین زوجین می گردد.اما چنانچه زن در ۷۰ درصد از روابط جنسی اش ارضا شود دچار مشکل و عوارض روحی نخواهد شد.

در خصوص عوارض جسمی ارضا نشدن زن چیزی گزارش نشده است اما اگر ارضا نشدن زن به مدت طولانی ادامه داشته باشد احتمال بروز اختلال ارگاسم در آینده وجود دارد که این خودش یک نوع عوارض جسمی برای ارضا نشدن زن به حساب می اید.

عوارض ارضا نشدن زن پس از تحریک

عوارض ارضا نشدن زن پس از تحریک

گاهی خانم ها شکایت می کنند که همسرم بخوبی مراحل عشق بازی را انجام میدهد اما به محض اینکه من تحریک شده و آماده رابطه جنسی می شوم همسرم به انزال میرسد و دیگر اهمیتی به ارضا شدن من نمیدهد.این دسته از خانم ها دلدرد و کمردرد را بعنوان عوارض ارضا نشدن زن پس از تحریک بیان می کنند و می گویند که بعد از چنین رابطه ای احساس ناراحتی و عصبانیت به انها دست می دهد چرا که فکر می کنند همسرشان به آنها بی توجهی میکند و نیازهای زن را براورده نمیکند.این زن ها به مرور زمان از رابطه جنسی دلسرد می شوند و دیگر تمایل به برقراری رابطه ندارند و حتی ممکن است که این مساله روی میل جنسی شان هم اثر بگذارد.

لازم به ذکر است که علت کمردرد زنان بعد از ارضا نشدن ممکن است بخاطر اسپاسم عضلات باشد.

بنابراین توصیه ما این است که حتما با همسرتان برای جلسات سکس تراپی یا مشاوره زناشویی اقدام کنید تا این نا آگاهی ها و مشکلاتی که به مرور زمان بزرگتر و جدی تر می شوند را با کمک یکدیگر حل کرده و زندگی سالم عاطفی و جنسی را کنار هم تجربه کنید.

نقش هورمون در تمایل به رابطه جنسی

آشنایی با فصل های هورمونی در زنان

بدن خانم ها در طول یک ماه از نظر هورمونی دچار تغییر می شود.همانطور که می دانید تنظیم بودن هورمون ها در زنان نقش اساسی در بهبود خلق و خو، احساسات، میل جنسی و … دارد.

برای اینکه خیال آندسته از زوجینی که تازه ازدواج کرده اند و مرتبا میپرسند که دلیل ارضا نشدن دختر چیست را راحت کنیم باید بگوییم که این مشکل اگر گاهی اوقات اتفاق میفتد جای نگرانی ندارد.زیرا یک دختر در یکماه ۴ فصل بهار، تابستان، پاییز و زمستان هورمونی را تجربه می کند. زنان در هرکدام از فصل ها روحیات متفاوتی دارند و طبیعی است که هر ازچندگاهی تمایلی به ایجاد رابطه جنسی نداشته باشند یا به ارگاسم نرسند و بخاطر عدم تمایل به سکس بگویند که ارضا نشدن زن باعث دلدرد و سایر مشکلات میشود و … تا همسرشان را قانع کنند که از آنها فاصله بگیرد.

بنابراین به همه دخترها و زنان توصیه می کنیم که اولا خودشان نسبت به تغییر هورمون هایشان آگاه بشوند و ثانیا در مورد این مسائل با همسرشان صحبت کنند.بعلاوه اینکه برای بهبودی هورمون ها کارهای زیر را انجام دهند:

 1. رژیم مناسب برای تنظیم قند خون
 2. تقویت غده ادرنال با خواب به موقع و به اندازه، مدیریت استرس، کاهش مصرف کافئین، کاهش زمان استفاده از لپتاپ و گوشی
 3. تقویت ارگان هایی که مسئول دفع استروژن هستند و در بالانس شدن هورمونها نقش حیاتی دارند.
 4. تمرینات سایکل سینکینگ که شامل رژیم غذایی، ورزش درست و به اندازه مطابق با فصل های هورمونی، بهبود روابط احساسی و جنسی از طریق کار کردن روی درون و اعتماد بنفس و … میشود.
 5. دوست داشتن خود و رسیدن به صلح درونی
سکس تراپی
13 Comments
 1. کلیه مقالات سکس تراپی رابرام روی گوشی بفرستید

 2. وقت بخیر سوال داشتم اینه که با نامزدم چند ماهه ازدواج کردم و رابطه جنسی کامل نداریم و فقط رابطه دهانی داریم و ترس اسارس اولین بارو دارم.با رابطه دهانی ارضا نشدم چیکار کنیم؟

  • مشاور سایت روان آگاه 4 دی, 1400 در 6:09 ق.ظ پاسخ

   درود بر شما دوست عزیز.مشاوره سکس تراپی برای شما الزامی است.موید باشید

 3. سلام خوب هستید ببخشید من ازدواج کردم و علاقه به همسرم ندارم برای همین توی رابطه هرگز ارضا نشدم و هرگز لذت نبردم وقتی رابطه جنسی برقرار میکنی هیچ حس شهوتی به من نمی‌ده و من اصلا ارضا شدن را تجربه نکردم بهترین کار از نظر شما برای حل مشکل من چیه ؟

  • مشاور سایت روان آگاه 17 دی, 1400 در 8:14 ق.ظ پاسخ

   سلام
   اولاچرا وقتی بهشون علاقه نداشتید ازدواج کردید
   دوما جهت پیگیری تخصصی علت عدم ارگاسم در شما به یک سکس تراپ مراجعه کنید
   و در صورت عدم برطرف شدن مشکل مشاوره طلاق بگیرید

 4. سلام من ۱۸ سالمه باکره هستم با نامزدم رابطه جنسی بدون دخول داشتم چند بار ولی تا حالا ارضاع نشدم خیلی هم دوسش دارم و تحریکم میکنه ولی ارضاع نمیشم چیکار کنم

  • مشاور سایت روان آگاه 28 دی, 1400 در 8:52 ق.ظ پاسخ

   درود بر شما
   حتما از یک سکس تراپ کمک بگیرید.تا مشکلات احتمالی در شما بررسی بشه.موفق باشید

 5. سلام من تازه نامزد کردم میخواستم بدونم ارضا نشدن باعث لاغری و تضعیف سیستم ایمنی بدن میشه یا نه؟

 6. سلام من تازه ازدواج کردم باکره هستم با همسرم رابطه جنسی دارم ولی استرس و اضطراب و سرگیچه هم دارم تا حالا ارضا هم نشدم میخاستم بدونم ممکنه سرگیچه و استرس از ارضا نشدنم باشه

 7. سلام من نزدیک به سه ساله ازدواج کرذم و در این مدت اصلا ارضا نشدم همسرم رو دوستدارم ولی تحریک و ارضا نمیشم. قبل ازدواج خودارضایی داشتم ماهی یک یا دوبار.چیکار کنم مشکلم حل شه

پاسخ دادن

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.