26 اردیبهشت, 1400

مشاوره افسردگی

اگر دنبال یه جای خوب برای مشاوره افسردگی می گردی یا می خوای بدونی آدم های افسرده چه نشونه هایی دارن این مقاله رو از دست نده.

اگر می خواهید بدانید افسرده اید یا نه اینجا کلیلک کنید

تا حالا شده خودتون حس کنین افسرده شدین یا یکی بهتون بگه که افسرده و ناراحت بنظر میرسی؟ خیلی ها خودشون متوجه نمیشن که تو چه وضعیتی هستن و بعد از یه مدت و با دیدن یسری علائم شک می کنن که نکنه دچار افسردگی شده باشن.اونموقع است که سریع میرن سراغ اینترنت تا ببینن چقدر درست فکر کردن.

علائمشون و با اونچیزایی که نوشته شده مقایسه می کنن و اونجاست که متوجه میشن چه اتفاقی داره براشون میفته.اگر سلامتی و شادابیت برات مهمه و دوست نداری بهت بگن افسرده بهتره قبل اینکه بیماریت شدید بشه برای مشاوره اقدام کنی.

مشاوره افسردگی

۱۰نشانه که هشدار میدهد باید مشاوره افسردگی بروید

اگر حداقل ۵ مورد از نشانه های زیر را دارید حتما باید برای مشاوره افسردگی اقدام کنید:

 1.  احساس بی ارزشی می کنید
 2. دائما مضطرب و نگران هستید وگریه می کنید
 3.  نمی توانید روی کارهایتان تمرکز کنید
 4. بلا تکلیفید
 5.  از حرف های دیگران زود ناراحت می شوید
 6.  از زندگی لذت کافی نمی برید
 7.  اعتماد بنفس ندارید
 8. علاقه ای به چیزهایی که قبلا از آنها لذت میبردید ندارید
 9.  احساس گناه می کنید
 10.  احساس غم و اندوه مداوم که ۲ هفته به بالا طول بکشد

برای مطالعه راهکارهای مناسب برای رفع استرس به صفحه درمان استرس و اضطراب شدید مراجعه فرمایید

افرادی که دچار افسردگی هستند دچار اختلالات خواب و خوردن(کاهش اشتها، پرخوری)می شوند.مدام احساس خستگی می کنند و از ناراحتی های معده، سردرد و … مینالند.میل جنسی شان را از دست می دهند. کمتر صحبت می کنند و ترجیح می دهند تنها باشند و خود را از خانواده و دوستان جدا کنند.وقتی افسرده هستید ، تصمیم گیری در مورد ساده ترین چیزها هم برایتان دشوار می شود

 مشاوره برای افسردگی

برای مشاوره افسردگی پیش چه کسی بروم؟

طول و شدت علائم افسردگی مشخص می کند که شما باید از چه کسی کمک بگیرید. اگر خیلی وقت است که افسرده هستید و علائم شدیدی دارید، احتمالا مشاوره با روانپزشک یا رواندمانگر برایتان ضروری خواهد بود، زیرا آنها بیشتر در مسائل گذشته که ممکن است ریشه در احساسات فعلی شما داشته باشد، کنکاش می کنند.

اما اگر اخیرا علائم افسردگی را در خود دیده اید و شدت آن هم زیاد نیست قطعا می توانید از یک مشاور برای درمان افسردگی خود کمک بگیرید.

 

مشاوره افسردگی در زنان

آیا خودم می توانم افسردگی ام را درمان کنم؟

افسردگی را نمیتوان به تنهایی درمان کرد اما کارهای ساده ای برای مبارزه با آن وجود دارد.با بکارگیری استراتژی های خودیاری زیر می توانید به بهبود خلق و خو و کنترل علائم افسردگی تان کمک کنید:

برای خودتان اهداف کوچک تعیین کنید

سعی کنید قدم های کوچک بردارید و هدف های بزرگ برای خودتان نگذارید چون اگر نتوانید به آن دست پیدا کنید حالتان بدتر می شود

با شخصی که مثبت است و به او اعتماد دارید معاشرت کنید

افسردگی باعث می شود احساس تنهایی کنید.بنابراین در مورد احساسات خود با اعضای خانواده یا دوست نزدیکتان صحبت کنید.اگر دوست ندارید از خانه بیرون بروید از آنها بخواهید به منرل شما بیایند.

کاری انجام دهید که از آن لذت میبرید

امتحان کردن و یادگیری کارهای جدید می تواند احساس خوبی در شما ایجاد کند. حتی اگر از کارهای مورد علاقه قبلی تان لذت نمی برید آنها را بصورت روتین انجام دهید.

فعالیت داشته باشید

ورزش هورمون های آندورفین را در شما تحریک می کند و سطح انرژی تان را بالا می برد.برای خودتان یک هدف در نظر بگیرید مثلا اگر چند روز است از رختخواب بیرون نیامده اید فعالیت تان این باشد که از اتاق خارج شوید و گردش کنید.بعدها هدفهای بزرگتر بچینید مثل پیاده روی، یوگا و …

مشاوره افسردگی در مردان

مشاوره افسردگی در مردان و زنان

با وجود اینکه زنان و مردان هردو افسردگی را تجربه می کنند اما علائم آنها میتواند بسیار متفاوت باشد.

در جلسات مشاوره افسردگی در مردان مواردی مثل پرخاشگری، عصبانیت، بیقراری، از دست دادن علاقه به کار، عدم انجام مسئولیت های خانواده و کار، مصرف الکل یا مواد و … بعنوان علائم افسردگی شناسایی شده اند در حالیکه خانواده و دوستان این اشخاص اصلا فکر نمی کردند اینها ربطی به افسردگی داشته باشد. علاوه بر این ، مردان خیلی نمیتوانند افسردگی را تشخیص دهند، در موردش با کسی صحبت کنند یا برای مشاوره اقدام کنند.

تعدد جلسات مشاوره افسردگی در زنان حاکی از این است که احتمالاً افسردگی در زنان به دلیل برخی از عوامل بیولوژیکی ، هورمونی و اجتماعی نسبت به مردان شایع تر است. بارداری ، دوره پس از زایمان ، یائسگی و چرخه قاعدگی همه و همه با تغییرات جسمی و هورمونی چشمگیری همراه هستند که می توانند منجر به انواع خاصی از افسردگی در مراحل مختلف زندگی یک زن بشوند.

بهترین مرکز مشاوره افسردگی در تهران

رابطه بین بیمار و مشاور برای موفقیت درمان خیلی مهم است. شاید مجبور شوید به چندین مرکز مشاوره افسردگی در تهران سر بزنید تا بتوانید یک درمانگر خوب برای خودتان پیدا کنید.

کلینیک روان آگاه با مدیریت دکتر فرززانه محمدی در طی سال های اخیر گام های بزرگی در بکارگیری روش های درمانی موثر جهت بهبود انواع افسردگی ها برداشته است که میزان رضایت مراجعین ایشان این امر را تایید می کند.

ویژگی های یک درمانگر خوب برای مشاوره افسردگی

 •  یک درمانگر خوب در درجه اول باید قابل اعتماد باشد
 • مهارت های بین فردی خوبی داشته باشد
 •  به بیمار خود به شکل واقع بینانه امید بدهد
 •  مرتب بر میزان پیشرفت بیمار نظارت کند
 •  انعطاف پذیر باشد و از روش های مختلف برای درمان بیمارش استفاده کند
 •  از جدیدترین مطالعات روز دنیا و تکنیک های آنها باخبر باشد

 

رایج ترین انواع افسردگی ها

افسردگی انواع مختلفی دارد که هرکدام با تأثیرات و علائم منحصر به فردی همراه هستند. از آنجاییکه روش درمان بسته به نوع افسردگی متفاوت است ، دانستن اینکه چه نوع افسردگی ای دارید می تواند به مدیریت علائم کمک زیادی بکند.

 افسردگی اساسی یا major

این نوع از افسردگی به ۵ دسته فصلی، بعد از زایمان، با ویژگی های روان پریشی ، اضطراب و غیر معمول تقسیم می شوند که آنها را به اختصار توضیح می دهیم.

فصلی : افراد مبتلا به این نوع افسردگی فقط در یک فصل خاص به طور معمول در پاییز یا زمستان دچار علائم می شوند و در بقیه سال خوب هستند.

بعد از زایمان : این افسردگی از زمان بارداری تا چهار هفته پس از زایمان شروع می شود.

افسردگی با ویژگی های روان پریشی : نوعی افسردگی است که شامل علائم روان پریشی ، مانند هذیان یا عقاید غلط و توهم همراه است. مثل اشاره کردن یا شنیدن چیزهایی که واقعی نیستند .

افسردگی با ویژگی های اضطراب : فرد باید حداقل دو مورد از علائم اضطراب زیر را داشته باشد تا این نوع افسردگی در او تشخیص داده شود: مشکل در تمرکز به دلیل نگرانی ، احساس بی قراری، ترس از دست دادن کنترل و …

افسردگی با ویژگی های غیر معمول : این گروه علائم خاصی مثل افزایش اشتها یا افزایش وزن ، خواب زیاد ، احساس سنگینی و احساس حساسیت نسبت به انتقاد یا رد شدن و.. دارند.

 اختلال افسردگی مداوم

افراد مبتلا به اختلال افسردگی مداوم ممکن است علائم افسردگی را در طی چند سال بصورت خفیف تجربه کنند.

 افسردگی قبل از پریود

این نوع افسردگی را خانم ها حدودا یک هفته قبل از پریود تجربه می کنند. علائم آنها شامل علائم سندرم قبل از قاعدگی (PMS) مانند گریه مکرر یا بدخلقی ، تحریک پذیری ، عدم علاقه به فعالیت های لذت بخش ، علائم بدنی ، مشکلات خواب و تغییر اشتها است که بر عملکرد روزانه زنان تاثیر می گذارد.

مشاوره برای افسردگی

مزایای مشاوره برای افسردگی

مشاوره برای افسردگی مناسب کسانی است که دائما از علائم افسردگی رنج می برند و بدرستی نمی توانند وظایف و فعالیت های روزانه شان را انجام دهند.

تمام افرادی که مدت هاست یک یا چند نشانه افسردگی را در خودشان می بینند برای کاهش علائم و رسیدن به احساس بهتر نیاز به کمک یک متخصص دارند.

مشاوره برای افسردگی و گفتار درمانی اولین گام برای درمان افسردگی خفیف تا متوسط است.با مشاوره درمانگر تشخیص می دهد که شما به دارودرمانی هم نیاز داری یا خیر.و اگر نیاز باشد پیشنهاد می دهد که همزمان هم مشاوره بگیرید و هم از دارو استفاده کنید تا نتیجه بهتر و سریعتری بگیرید.

مشاوره افسردگی:

۱-به شما کمک می کند تا استرستان را کاهش دهید

۲-می تواند به شما دید جدیدی نسبت به مشکلات و روش های حل آن بدهد.

۳-فرآیند درمان را آسانتر و سریعتر می کند(اگر از مشاوره و دارودرمانی همزمان استفاده کنید)

۴-با مشاوره یاد می گیرید که چطور اثرات و عوارض جانبی داروها را کنترل کنید

۵-به شما احساس امید و انگیزه می دهد تا به یک انسان شاد تبدیل شوید.

درمان افسردگی

کدام روش های درمانی برای افسردگی بهترند؟

تقریباً ۵٪ از بزرگسالان هر ساله از افسردگی رنج می برند.دغدغه اصلی این افراد این است که بهترین راه درمان را در پیش بگیرند.

درمانگران از تکنیک های درمانی مختلفی برای کمک به بیماران افسرده خود استفاده می کنند.

درمان شناختی رفتاری (CBT)

درمان شناختی رفتاری یا CBT یکی از متداول ترین شیوه های درمانی است که به فرد کمک می کند تا افکار منفی و رفتارهای مرتبط را شناسایی کرده و تغییر دهد.

افرادی که از افسردگی رنج می برند اغلب با الگوهای فکری منفی سرو کله می زنند. این الگوهای فکری ناخوب می توانند بر رفتار فرد تأثیر بگذارند. حال هرچقدر این رفتارها تکرار شود الگوهای فکری غلط را نیز تقویت می کند. در واقع این یک چرخه مداوم از افکار منفی را ایجاد کرده و فرد را به یک آدم افسرده تبدیل می کند.

حال این الگوهای فکری منفی از کجا می آیند؟الگوهای فکری ما تا حدی نتیجه باورهای اصلی ما هستند. این باورها از ابتدای کودکی در محیط خانواده، مدرسه، اجتماع، تلویزیون و … در ما ایجاد شده است که بسیاری از  آنها هم باورهای درستی نیستند.درمانگرانی که از CBT استفاده می کنند به بیماران کمک می کنند تا باورهای اصلی و غلط خود را شناسایی کنند، افکار منفی ناشی از آنها را برطرف کرده و باورهای بهتری را برای خودشان بسازند.باورهای مثبت و جدید باعث بروز رفتارهای صحیح شده و فرد را در طی زمان تغییر می دهد.

روش DBT، BA، PST، IPT هم برای درمان افسردگی بکار می روند که به مرور آنها را توضیح خواهیم داد.

 

تست افسردگی

برای اینکه بفهمید افسردگی دارید یا نه به سوالاتی که در ادامه می آوریم پاسخ دهید. برای هر سوال ۴ گزینه اصلا، بعضی روزها، بیش از نیمی از روزها، تقریبا هرروز در نظر گرفته شده  که به ترتیب ۰ و ۱ و ۲ و۳ امتیاز  دارد.بعد از پاسخ به سوالات  امتیازات خود را جمع بندی کنید و نتیجه را ببینید.

 1. تست افسردگی (کلیک کنید)

  آیا در دو هفته اخیر با این احساسات مواجه شده اید؟

  اصلا(۰) بعضی روزها(۱)  بیش از نیمی از روزها(۲)  تقریبا هرروز (۳)

  1.  علاقه ای به انجام کارهایتان ندارید؟
  2. آیا احساس ناراحتی و ناامیدی دارید؟
  3. آیا خواب شما دچار مشکل شده؟کم یا زیاد میخوابید؟سخت به خواب می روید؟
  4. احساس می کنید انرژی تان کم شده و خسته هستید؟
  5. اشتهایتان به غذا زیاد یا کم شده؟
  6. ایا حس بدی نسبت به خودتان دارید و فکر می کنید شکست خورده اید و خانواده تان را ناامید کرده اید؟
  7. آیا برای تمرکز روی کارها دچار مشکل شده اید؟
  8. آیا بی قراری دارید، تند راه میروید، تند صحبت می کنید یا برعکس بیش از حد آرام و بی حال هستید؟
  9. آیا به صدمه زدن به خود یا خود کشی فکر می کنید؟

نتیجه تست افسردگی

اگر امتیازات شما بین:

۰ تا ۴ است (تبریک!شما افسرده نیستید)

۵ تا ۹ (افسردگی شما خفیف است.خیلی از افراد این علائم را تجربه می کنند.بهتر است برای بهبودی کامل و کاهش علائم خود راهکارهای مدیریت استرس را بیاموزید)

۱۰ تا ۱۴ (شما نسبتا افسرده اید و برای حل مشکلتان باید از یک مشاور کمک بگیرید  )

۱۵ تا ۱۹ (افسردگی شما نسبتا شدید است و حتما باید به یک درمانگر خوب مراجعه کنید)

۲۰ تا ۲۷ (افسردگی شما شدید است و باید هرچه سریعتر به روانشناس مراجعه کنید)

مشاوره آنلاین

پاسخ دادن

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.