4 اردیبهشت, 1400

افزایش اعتماد به نفس در مقابل دیگران

اگر وقتی می خوای با کسی صحبت کنی دست و پاتو گم می کنی، کف دستت عرق میکنه، قلبت تند تند میزنه و … و خلاصه نمیتونی اونجوری که دوست داری حرف بزنی باید راه های افزایش اعتماد به نفس در مقابل دیگران و یاد بگیری.

تو این مقاله کلی مطالب خوب در مورد تقویت اعتماد به نفس و راه های افزایش آن در زنان، کودکان و مقابل دیگران رو توضیح دادیم.سعی کن از دستش ندی که خیلی برات مفیده.

اعتماد به نفس چیست؟

اعتماد به نفس در یک کلام یعنی اینکه به خودمان و توانایی هایمان ایمان داشته باشیم. افرادی که از اعتماد به نفس بالایی برخوردارند، نقاط قوت و ضعف خود را بخوبی می شناسند و نسبت به خودشان دید مثبتی دارند.آنها اهداف واقع بینانه ای برای خود تعریف می کنند و باور دارند که از پس آن بر می آیند.

کسی که اعتماد به نفس دارد احساس خوبی نسبت به توانایی های خود دارد و همین باعث می شود که با رسیدن به موفقیت های مداوم انسان شادتری باشد و انرژی و انگیزه اش برای رسیدن به هدف های بزرگتر بیشتر شود.

این بدان معنی نیست که کسی که اعتماد به نفس بالاتری دارد توانایی ها و مهارت های بهتری دارد و کسی که اعتماد به نفسش پایین است چیزی بلد نیست بلکه این مساله به مدلی که در مورد خودتان فکر می کنید بستگی دارد.پس همه چیز برمی گردد به باوری که هر شخصی در مورد خودش دارد.

 

افزایش اعتماد به نفس درمقابل دیگران

نحوه افزایش اعتماد به نفس در مقابل دیگران

اولین چیزی که هنگام برخورد با دیگران نشان می دهد شما اعتماد به نفس بالایی دارید این است که ظاهر خوبی داشته باشید.منظور لباس و کفش و .. نیست.باید طوری رفتار کنید که روی دیگران تاثیر بگذارید.اعتماد بنفس درونی و ظاهری هردو باهم می تواند نشان دهد که شما چقدر به خودتان مطمئن هستید. سعی کنید هم با ارتباطات کلامی و هم غیر کلامی به مخاطب نفوذ کنید.

برای افزایش اعتماد به نفس مقابل دیگران سعی کنید در چشم طرف خیره شود.خیلی از ما هنگام صحبت با دیگران تلفن چک می کنیم، یا نگاهمان به محیط اطراف و …است.اینکار نه تنها بی ادبانه است بلکه نشان می دهد شما اعتماد به نفس پایینی دارید.

زبان بدن، احساسی را که ما نسبت به خودمان و نحوه درک دیگران از ما داریم تعیین می کند. اگر قدرتمند عمل کنیم ، احساس اعتماد به نفس و کنترل بیشتری خواهیم داشت و دیگران به این امر توجه می کنند.سعی کنید قوز نکنید، قدرتمند قدم بردارید و سر و گردن خود را عقب بدهید و بالاتنه خود را مثل حرف V فرم دهید.بهتر است این کارها را قبلا جلوی آینه انجام دهید تا برایتان به شکل عادت شود.

تحقیقات نشان داده  که افکار ما بسیار قدرتمند هستند و تصویرسازی ذهنی بر بسیاری از فرایندهای شناختی تأثیر می گذارد.تجسم یعنی دنبال کردن دنباله ای از رویدادها در ذهن.وقتی خودتان را آنطور که می خواهید  در موقعیت مورد نظر تجسم کنید، مغز خود را آموز می دهید و این تمرین انگیزه، اعتماد به نفس و عملکرد شما را بهبود می بخشد.ورزشکاران حرفه ای بصورت منظم از تمرینات ذهن آگاهی و تجسم استفاده می کنند.

وقتی با افراد جدیدی ملاقات دارید با گرمی سلام کنی و قدرت لبخند را دست کم نگیرید. با این کار افراد بلافاصله با شما ارتباط برقرار می کنند و شما بسرعت به آنها احساس آرامش می دهید.

اهسته و شمرده صحبت کنید. وقتی خیلی سریع صحبت می کنید ، مردم فکر می کنند عصبی هستید.

 

راه های افزایش اعتماد به نفس

بهترین تمرین ها برای افزایش اعتماد به نفس

خیلی از ما دوست داریم اعتماد به نفس بالاتری داشته باشیم اما برای غلبه بر احساس ناامنی، ترس و واگویه های درونی خودمان تقلا می کنیم.اگر شیوه فکر کردن خود را اصلاح کنیم و کمی هم تلاش کنیم میتوانیم اعتقاد قوی و پایدار در وجود خود ایجاد کنیم. برای افزایش اعتماد به نفس این نکات را مد نظر داشته باشید:

۱- صاف راه بروید و هنگام نشستن قوز نکنید.

روانشناسان معتقدند که وضعیت بدن انسان از میزان اعتماد به نفس فرد خبر می دهد.سعی کنید استوار قدم بردارید و هنگام راه رفتن پاهای خود را روی زمین نکشید.شانه هایتان را عقب بدهید و مثل یک سلطان قدم بردارید.
برای تقویت اعتماد به نفس به وضع بدنی خود دقت کنید.زبان بدن انسان نشانه ی میزان اطمینان یا احساس ناامنی فرد نیست.بلکه هر نوع وضعیت فیزیکی یک پیام بخصوص به مغز می رساند که باعث می شود احساس شما تغییر کند.بنابراین اگر می خواهید احساس قدرت کنید، صاف و صوف بنشینید، لبخند بزنید و قدرتمندانه بایستید تا این پیام ها به مغز شما منتقل شود.

۲- با صدای بلند و واضح صحبت کنید.

معمولا کسی که اعتماد بنفس ندارد بسیار نرم و آهسته حرف میزند.مثلا وقتی وارد فروشگاه می شود آنقدر آرام سلام می کند که کسی پاسخش را نمی دهد.آنقدر با قدرت و اعتماد به نفس درخواست چیزی از صاحب فروشگاه کنید که اگر آنجا شلوغ هم باشد، طرف برگردد و جواب شما را بدهد.این تمرین را روزانه چند دقیقه جلوی آینه انجام دهید.

تمرینات nlp همواره موجب افزایش اعتماد به نفس می شود ، جهت آشنایی با این تکنیک به صفحه روش nlp مراجعه نمایید.

۳- مراقبه کنید

دانشمندان می گویند که اگر ذهن خود را آگاهانه به یک موضوعی معطوف کنید به سلامتی جسم و روحتان کمک بزرگی خواهید کرد.چطور اینکار را بکنید؟ با مدیتیشن.مراقبه روزانه حداقل ۱۰ دقیقه می تواند تاثیر بسزایی روی اعتماد به نفس بگذارد.شروع به مشاهده خود و محیط اطراف کنید.تک تک اعضای بدن تان را احساس کنید از پا تا سر.به تنفس خود توجه کنید.اجازه دهید درونتان آرام شود.

در تصوراتتان خودتان را ببینید که می توانید کاری را که دوست دارید، به پایان برسانید.بگذارید حس قدرت، اعتماد به نفس و یقین به خود در شما ایجاد شود.

۴- ظرفیت انرژی خود را بالا ببرید.

داشتن یه کم استرس می تواند ما را هشیارترکند و انرژی بیشتری برای انجام کارها به ما بدهد.البته استرس مثبت یعنی همان هیجان نه استرس مزمن یا طولانی مدت.

۵- بطور منظم ورزش کنید.

وقتی ورزش می کنید نه تنها از نظر جسمی بهتر می شوید بلکه احاس می کنید انگیزه تان برای انجام کار و رسیدن به هدف بیشتر شده و همین امر باعث تقویت اعتماد به نفس شما می شود.

۶- به خودتان اجازه ریسک و اشتباه کردن بدهید.

شاید وقتی از بیرون دیگران را می بینیم فکر می کنیم آنها خوشحالتر، خلاق تر، موفقتر و …هستند.همه ی انسان ها نکات منفی و مثبت دارند.در نظر داشته باشید که ما باید برای دستیابی به اهداف خود تلاش کنیم و با ریسک و اشتباه کردن، نقاط ضعف خودمان را شناخته و از آنها درس بگیریم.همیشه برای یادگیری وقت بگذارید.حس کنید یک تازه کارید و شوق آموختن داشته باشید.

اگر شغلتان عوض شود مطمئنا فکر می کنید نمی توانید از عهده کار جدید بربیایید اما وقتی آنرا کم کم انجام دادید متوجه می شوید که چقدر گام مثبتی در جهت تقویت اعتماد به نفس خود برداشته اید.

 

افزایش اعتماد به نفس در زنان

راهکارهای موثر برای افزایش اعتماد به نفس در زنان

متاسفانه تحقیقات نشان می دهد که از هر ۱۰ دختر، ۷ نفر معتقدند که به اندازه کافی خوب نیستند.آنها فکر می کنند ظاهرشان زیبا نیست و با انواع اقسام عمل های زیبایی می خواهند بگویند من هم خوشگل هستم.خیلی از زنان از عملکردهای خود در اجتماع، دانشگاه، خانواده و …راضی نیستند و همیشه دیگران را بهتر از خودشان می دانند.

طبق آماری که در سال ۲۰۱۹ داده شده ۷۹% از زنان در کار و سایر زمینه های زندگی اعتماد به نفس ندارند. راهکارهای زیر تاثیر خوبی در افزایش اعتماد به نفس در زنان دارد.

۱- مسئولیت بعهده بگیرید.

این اولین و مهمترین فاکتور در اعتماد به نفس در زنان است.فقط خود شما می توانید اتفاقات جدیدی در زندگی خود رقم بزنید.اگر بخواهید دست روی دست بگذارید و منتظر باشید تا سرنوشت برایتان خوش شانسی و اعتمادبنفس بیاورد ممکن است هیچوقت به آنچه می خواهید نرسید.بنابراین برای تقویت اعتماد بنفس حرکت کنید چون هیچکسی نمی تواند این کار را برای شما بکند.

۲- چیزهای جدید را در زندگی امتحان کنید.

سعی کنید کارهای مختلفی که باعث شادی و افزایش اعتماد بنفستان می شود را انجام دهید.مثلا تنهایی به رستوران بروید.اگر کارهای فنی دوست دارید کلاس تعمیرات انتخاب خوبی است.به این فکر نکنید که شما زن هستید و شاید از عهده خیلی کارها برنیایید.ریسک کنید و با آزمون و خطا با چالش های جدید روبرو شوید.

۳- برنامه هایتان را به تعویق نیندازید.

اگر با خودتان می گویید که بگذار اول کار را خوب یاد بگیرم بعد انجامش می دهم هیچوقت آن کار انجام نمی شود و شما مرتب امروز و فردا می کنید.در روانشناسی به این آگاهی رسیده ایم که اگر رفتار خود را تغییر دهیم احساسمان هم عوض می شود.پس کارهایتان را با ظاهری با اعتماد به نفس انجام دهید تا این حس واقعا در شما شکل بگیرد.

۴- با افراد قوی و با اعتماد بنفس بالا دوست شوید.

آیا کسی را در اطراف خود می شناسید که اعتماد به نفس بالا دارد و اهل ریسک است؟ دقت کنید که آنها چکاری انجام می دهند و چه ویژگی هایی دارند.با شجاعت و جسارت آنها را برای خوردن چای دعوت کنید و سعی کنید با آنها دوست شوید.و از آنها بخواهید که تجربیاتشان را با شما به اشتراک بگذارند و تا می توانید از اینجور افراد چیز یاد بگیرید.

اگر در انتخاب روانشناس برای درمان اعتماد به نفس سردرگمی به صفحه دکتر روانشناس خوب مراجعه فرمایید

 

 

تقویت اعتماد به نفس در کودکان و نوجوانان

تقویت و افزایش اعتماد به نفس در کودکان و نوجوانان

کودکان از بدو تولد مهارت های زیادی را با سرعتی زیاد یاد می گیرند و در کنار یادگیری اعتماد بنفس استفاده از آنها را نیز می آموزند.برای افزایش اعتماد به نفس در کودکان و نوجوانان راه های متعددی بیان شده است.
۱- خودتان الگوی اعتماد بنفس باشید.حتی اگر عمیقا اعتماد به نفس ندارید خودتان را برای هرکاری آماده نشان دهید، به تجربه کردن چیزهای جدید خوشبین باشین.روی نکات مثبت تمرکز کنید.جوری رفتار کنید که فرزندانتان حس کنند والدین شان اعتماد به نفس زیادی دارند تا آنها هم از شما یاد بگیرند.

۲- از اشتباهات ناراحت نشوید، به بچه ها کمک کنید که از اشتباهاتشان ناراحت نشوند و از انها درس های خوب بگیرند.به آنها بیاموزید که همه اشتباه می کنند و افراد با اعتماد به نفس اجازه نمی دهند که ترس از شکست مانعشان بشود.

۳- برای تقویت اعتماد به نفس در کودکان و نوجوانان آنها را تشویق کنید که کارهای جدید انجام دهند.یادگیری مهارت های جدید به کودکان و نوجوانان القاء می کند که آنها توانایی لازم برای انجام کارها و روبرو شدن با هر چالشی را دارند.

۴- بگذراید بچه ها شکست بخورند.طبیعی است که والدین دوست ندارند فرزندانشان در کاری شکست بخورند اما این روند طبیعی یادگیری است.هنگام شکست به آنها روحیه بدهید و تشویقشان کنید که بیشتر تلاش کنند.

۵- استقامت شان را تحسین کنید.اگر با اولین شکست ناامید نشدند وادامه دادند بشدت آنها را تحسین کنید.اینکار به تقویت اعتماد به نفس در کودکان و نوجوانان کمک می کند.

 

درمان عدم اعتماد به نفس

برای درمان عدم اعتماد به نفس چکار کنیم؟

مسیرهای مختلفی برای درمان عدم اعتماد به نفس وجود دارد.برخی از راه ها را می توانید خودتان امتحان کنید و میزان تقویت اعتماد بنفس تان را بسنجید.خوشبختانه دوره های مختلفی در حوزه تقویت اعتماد به نفس مرتب برگزار می شود که می توانید در آنها شرکت کنید.اما اگر فکر می کنید که خودتان به تنهایی نمی توانید از عهده این کار بربیایید بهتر است که از یک مشاور یا روانشناس کمک بگیرید. ما در کلینیک روان آگاه با مدیریت دکتر فرزانه محمدی آماده کمک به شما هستیم.

مشاوره آنلاین

پاسخ دادن

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.