22 خرداد, 1400

روانشناسی زناشویی

رابطه جنسی یکی از مهمترین دغدغه زوجین به حساب میاد و میتونه روی خیلی از جنبه های زندگیمون تاثیر مثبت یا منفی بزاره.ما توی روانشناسی زناشویی بهتون راهکارهایی رو میدیدم که بتونین رابطه جنسی لذت بخشی رو با همسرتون داشته باشین.

گاهی اوقات برای حل مشکلات زناشویی باید به مشاور مراجعه نماییم سکس تراپ شیوا ابراهیمی به شما کمک خواهد کرد

بعضی از زوجین نمی تونن براحتی در مورد رابطه جنسی و خواسته هاشون حرف بزنن و حتی اگه از سکسشون هم راضی نباشن تحمل میکنن اما نمی دونن که همین صحبت نکردن در مورد طبیعی ترین نیاز خودمون چه عواقب بدی ممکنه داشته باشه.

تو این مقاله در مورد روانشناسی زندگی زناشویی و سکس مطالب مفیدی در اختیارتون قرار دادیم.

روانشناسی زناشویی

روانشناسی زناشویی و سکس

در روانشناسی زناشویی مسائل زیادی وجود دارد که باعث پریشانی زوجین می شود. یکی از این مشکلات که خیلی هم رایج شده رابطه جنسی و رضایت جنسی زن و شوهرهاست .

گفتگو پیرامون مسائل جنسی برای برخی از زوجین سخت و دلهره آور است.به همین خاطر افراد ترجیح می دهند یا در فضای مجازی در خصوص مشکلشان سوال بپرسند یا به یک سکس تراپیست یا مشاور روانشناسی زندگی زناشویی مراجعه کنند.

اگر می خواین بدونید که یک روانشناس مسائل جنسی دقیقا چه کاری انجام میده لطفا مشاوره زناشویی را مطالعه فرمایید

چرا باید در مورد سکس صحبت کنیم؟

تحقیقات نشان داده زوجینی که ارتباط جنسی قوی ای داشته اند از زندگی جنسی خود هم رضایت بیشتری دارند.اگر بتوانید صادقانه و آزادانه با شریک جنسی خود صحبت کنید رضایت کلی شما از رابطه افزایش می یابد.

چنانچه با مشکلات زیر روبرو هستید بهتر است که با همسر خود در این باره حرف بزنید:

  • از رابطه جنسی تان راضی نیستید
  • دوست دارید چیزهای جدید امتحان کنید
  • دچار اختلال جنسی شده اید
  • میل جنسی تان تغییر کرده است
  • صمیمیت تان کم است یا نیاز به محبت بیشتری دارید
  • احساس طرد شدن جنسی دارید یا همیشه مجبور به شروع رابطه جنسی هستید

روانشناسی زندگی زناشویی

چه موقع باید در مورد رابطه جنسی صحبت کرد؟

در روانشناسی مشکلات زناشویی تاکید شده است که بهترین زمان و مکان را برای صحبت در مورد رابطه جنسی با همسرتان انتخاب کنید.اقدام در زمان درست از بروز ناراحتی و برخورد های نادرست که هنگام گفتگوهای جنسی بوجود می آید جلوگیری می کند.

یک مکان خنثی برای صحبت پیدا کنید.موقع خواب یا کلا در اتاق خواب در مورد مشکلات جنسی حرف نزنید. و اطمینان حاصل کنید که بچه ها حرف های شما را نمی شنوند.

اگر می خواهید بدانید که چطور سالهای طولانی زندگی جنسی سالم و لذت بخشی داشته باشیم؟ به صفحه مشاوره سکس مراجعه نمایید

بهیچ عنوان بلافاصله بعد از سکس با شریکتان صحبت نکنید.

بدون اینکه همسرتان را سرزنش کنید یا میل جنسی او را کور کنید به ایشان اطلاع دهید که باید در مورد صمیمیت جنسی تان حرف بزنید.

چطور در مورد رابطه جنسی صحبت کنیم؟

به نرمی صحبت را شروع کنید و با هدف آنرا ادامه دهید.سعی کنید از هرگونه انتقاد پرهیز کنید و به راه حل هایی بپردازید که به هردوی شما کمک می کند زندگی جنسی تان را بهبود ببخشید.

تلاش کنید تا همانطور که تعداد رابطه جنسی تان را افزایش می دهید میزان محبت و صمیمیت تان را هم بیشتر کنید.در مورد نیازهایی که دارید حرف بزنید.
اگر میخواهید یکسری روش های هیجان انگیز یا چیزهایی که در تخیلات خود دارید را امتحان کنید هردو با هم در این مورد تحقیق کنید و بعد آنرا وارد رابطه تان کنید.

با یکدیگر درباره انتظارات ، ترس ها ، خواسته ها و نگرانی های خود صحبت کرده و صادق باشید. از صحبت در مورد چیزهایی که در سکس دوست دارید یا ندارید نترسید.

موضوع رابطه جنسی چیزی نیست که یکبار طولانی در موردش حرف بزنید.همیشه در این مورد صحبت کنید تا زندگی جنسی تان رضایت بخش شود.

نکات روانشناسی زندگی زناشویی

نکات روانشناسی زندگی زناشویی

یکی از نکات روانشناسی زندگی زناشویی این است که استایل جنسی خود را بشناسید.وقتی بدانید که از چه سبکی خوشتان می آید و بیشتر راضی تان می کند مسلما در زندگی جنسی خود موفق تر خواهید بود.

۱. سبک خنده دار :  مربوط به زمانی است که می توانید در رختخواب یکدیگر را بخندانید و اذیت کنید.در واقع یکجور بازیگوشی محسوب می شود که می تواند رابطه جنسی را لذت بخش کند.

۲. استایل اغواگری :  که در آن هردونفر سعی می کنند با رفتارهای تحریک آمیز و شیطنت های مختلف همدیگر را به رابطه جنسی دعوت کنند.

۳. سبک ملایم : یکسری افراد سبک جنسی ملایم ، عاشقانه و شفابخش را که شامل ماساژ ، لمس آرام و … است را می پسندند. هر دو احساسات جنسی هم را تحریک کرده و روی لذت یکدیگر فوکوس می کنید.

۴. فانتزی : عده ای به سبک فانتزی علاقه دارند و دوست دارند آن چیزی که در خیال و تصوراتشان است را پیاده سازی کنند اما در این مورد پا را فراتر نگذارید و حتما با شریک خود همکاری کرده و حد و مرزها را برای هم مشخص کنید.

مبحث روانشناسی در مورد زندگی زناشویی برای همه ی ما که بخاطر نبود بستر مناسب، اطلاعات اندکی در این حوزه داریم بسیار جالب و لازم است.

یکی از نکات روانشناسی زندگی زناشویی این است که سعی کنید صمیمیت را برای روابط جنسی ترجیح دهید.وقتی احساس خوب بین زوجین باشد ناخوداگاه رابطه جنسی عمیق تر شده و لذت سکس چند برابر می شود.یکی از ۵ زبان عشق لمس فیزیکی است پس سعی کنید بدون برقراری سکس، زیاد یکدیگر را در آغوش گرفته و ببوسید تا رابطه عاطفی تان قوی تر شود.

همچنین هنگام برقراری رابطه عجله نکنید هرچه قدر عشق بازی قبل از سکس طولانی تر شود ولع شما برای سکس بیشتر شده و در نهایت سکس لذت بخش تری را تجربه خواهید کرد.

گفتگو و ارتباط صادقانه کمک زیادی به بهبود رابطه جنس تان می کند اما اگر احساس می کنید برای اختلافات خودتان به کمک حرفه ای نیاز دارید ، می توانید از یک سکس تراپیست حرفه ای در کلینیک روان آگاه کمک بگیرید.

 

اولین رابطه جنسی

۷ نکته ای که باید قبل از اولین سکس بدانید

بدن شما تغییر نخواهد کرد

مهم نیست که چند بار رابطه جنسی داشته باشید.هیچ تغییری نه در راه رفتن، نه ایستادن نه ظاهر و … شما بوجود نمی آید.

رابطه جنسی ایمن بسیار مهم است

محافظت و پیشگیری فقط برای باردار نشدن نیست.با برقراری رابطه جنسی با همسرتان هم امکان عفونت های مقاربتی و مجاری ادراری بخاطر انتقال مایعات به بدن یکدیگر وجود دارد.بنابراین کاندوم و داروهای ضد بارداری را جدی بگیرید.

نباید درد داشته باشید

شاید در باور عامیانه اولین رابطه سکس دردناک باشد اما این در مورد همه صدق نمی کند.اما اگر بعد از چند بار سکس هنوز هم درد دارید باید خودتان را از نظر سلامتی بررسی کنید.آندومتریوز، فیبروم رحم، التهاب مثانه و … می تواند موجب درد هنگام رابطه جنسی شود.

ارگاسم زمان می برد

شاید در اولین رابطه جنسی زن به ارگاسم نرسد و اگر مرد باشید ممکن است خیلی زود به اوج برسید.بعد از چندین بار رابطه با همسرتان این مساله حل می شود نگران نباشید.

در اولین رابطه امکان بارداری هست

شاید فکر کنید دفعه اول باردار نمی شوید اما بدن شما کاملا این توانایی را دارد.اگر انزال در داخل واژن یا نزدیک دهانه آن اتفاق بیفتد اسپرم به تخمدان راه پیدا می کند.پس کاندوم یا داروی ضد بارداری را فراموش نکنید.

نه بگویید

بیاد داشته باشید که همیشه مجبور نیستید کاری را انجام دهید که نمی خواهید.برای برقراری ارتباط سالم جنسی این مورد مهمی است.خواسته و نیازهایتان را شفاف بیان کنید و در صورتی که بهر دلیلی تمایلی به برقراری رابطه جنسی ندارید به یکدیگر احترام بگذارید.

رابطه جنسی همه چیز نیست

رابطه جنسی لذت بخش است و همه سزاوار داشتن یک زندگی جنسی سالم هستند.اما اگر سکس تان آنطور که باید نیست، یا تمایلی به برقراری آن ندارید یا هرچیز دیگر باید بدانید که راه های زیادی برای ایجاد صمیمیت هست ضمن اینکه سکس تراپیست هم می تواند مشکلات شما را حل کند.عدم موفقیت در رابطه جنسی به معنای تمام شدن همه چیز نیست.

بهترین مکان برای رابطه زناشویی

بهترین مکان برای رابطه زناشویی

انتخاب بهترین مکان برای رابطه زناشویی کاملا سلیقه ای است.زوجین برای اینکه یک مکان خوب برای سکس پیدا کنند اول باید از علائق همدیگر آگاه باشند.یکسری از افراد دوست دارند در آرامش کامل سکس کنند و به همین خاطر در هیچ جا جز اتاق خواب احساس امنیت و راحتی ندارند اما برخی از اشخاص عاشق برقراری رابطه جنسی در مکان های مختلف و هیجان انگیز هستند.

برای آنکه مکان سکس تکراری و یکنواخت نباشد بهتر است هرازچندگاهی در جاهای مختلف خانه رابطه برقرار کنید.مثلا روی کاناپه، اپن آشپزخانه، حمام و … یا حتی میتوانید گاهی اوقات یک اتاق در هتل رزرو کنید و با اینکار سکس خود را جذاب تر نمایید.

با تجربه کردن می توانید بفهمید که چه جایی برای شما بهترین مکان برای رابطه زناشویی است.

میل جنسی متفاوت

تفاوت در میل جنسی

افراد از نظر میزان رابطه جنسی ای که می خواهند بسیار متفاوت هستند، بنابراین جای تعجب ندارد که یکی از رایج ترین دلایل اختلاف که زوج ها  را به سمت مشاوره می کشاند، تفاوت در میل جنسی است.

تحقیقاتی که در گذشته انجام شده نشان داده که در روابط طولانی مدت، یکی از شرکا بیشتر از شریک دیگر تمایل به رابطه جنسی دارد و این می تواند موجب تنش و ناامیدی و اختلاف بین زوجین شود و حتی شرایط خیانت را مهیا کند. همچنین نتایج این مطالعات می گوید که شریک هایی که سطح میل جنسی شان متفاوت است کمتر از کسانیکه رابطه جنسی مداوم و میل جنسی یکسان دارند، رضایت جنسی را تجربه می کنند.

همانگونه که در طی تحقیقات مشخص شد افرادیکه از نظر ویژگی های شخصیتی، ترجیحات، اعتقادات مذهبی و … به هم می خورند شادتر هستند پس خیلی بعید نیست که زوجینی که میل جنسی مشابهی داشته باشند هم شادتر خواهند بود.با این حال برخی از زوج‌ها با وجود تفاوت در میل جنسی، هنوز سطوح بالایی از رابطه و رضایت جنسی را گزارش می‌کنند.

 

منبع : verywellmind

روانشناسی

پاسخ دادن

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.