30 تیر, 1400

سروتونین چیست؟

سروتونین چیست؟احتمالا این اسم و بارها شنیدین اما شاید ندونین که چی هست و چه فایده ای برای بدن مون داره.تا حالا فکر کردین که چرا بعضی وقتا حس و حالمون نسبت به همه چی خوبه و یه وقتایی هم انگار غم عالم تو دلمونه اما نمیدونیم چمونه.

سروتونین یکی از مهمترین هورمونهای بدن هست که باعث میشه احساس شادی و خوشبختی کنیم و انگیزه داشته باشیم. اگر سطح این هورمون توی بدن تنظیم باشه باعث آرامش و تمرکز بیشتر، خلق و خوی شاد، خواب راحت، هضم بهتر غذا، سلامت استخوان ها و ….میشه.توی این مقاله سیر تا پیاز سروتونین و راه های طبیعی افزایش این هورمون رو بهتون میگیم.

سروتونین چیست ؟

سروتونین چیست؟

سروتونین یک هورمون ضروری برای بدن است که خلق و خوی ما را تنظیم می کند و باعث می شود در زندگی احساس خوشبختی و شادی داشته باشیم.

این هورمون سلول های مغزی و سیستم عصبی را قادر به برقراری ارتباط با همدیگر کرده و سیگنال هایی را به انها ارسال می کند که می تواند روی کل بدن شما از خواب و خوراک گرفته تا کاهش افسردگی و … تاثیر بگذارد.

کاهش سروتونین منجر به افسردگی در افراد می شود و افزایش بیش از حد این هورمون باعث فعالیت زیاد سلول عصبی می شود.

دیدن اعداد مشابه پیام آور شادی هستند؟ برای مطالعه بیشتر به صفحه اعداد فرشتگان مراجعه فرمایید

دشمن سروتونین

استرس اصلی ترین دشمن سروتونین است.استرس طولانی مدت می تواند سطح سروتونین ما را پایین بیاورد.جامعه ای که بدنبال سریع بدست اوردن هرچیزی است و فست فود جای خوبی را در بین مردمانش باز کرده است در ایجاد این عدم تعادل نقش بزرگی دارد.

یکی از موثرترین راه ها برای کاهش استرس کمک گرفتن از مشاوره برای رزرو وقت روانشناسی به صفحه دکتر فرزانه محمدی مراجعه فرمایید

عوامل ژنتیکی، مشکلات گوارشی و … می تواند علت کمبود سروتونین در بدن باشد.چراکه این عوامل عمل جذب و تجزیه غذاهای ما را دچار اختلال میکند و همین امر توانایی ساخت سروتونین در بدن را کاهش میدهد.

اگر تغذیه صحیحی ندارید و پروتئین ، ویتامین یا مواد معدنی کافی برای ساختن انتقال دهنده های عصبی به بدنتان نمی رسانید خودتان باعث عدم تعادل در انتقال دهنده های عصبی و کاهش سروتونین در بدن می شوید.

مواد سمی مثل فلزات سنگین، آفت کش ها، مصرف مواد مخدر و برخی از داروها می تواند به سلولهای عصبی تولید کننده سروتونین آسیب برساند.

موادی مثل کافئین ، الکل ، نیکوتین و… و داروهای ضد افسردگی و برخی داروهای کاهنده کلسترول باعث کاهش سروتونین و سایر انتقال دهنده های عصبی می شوند.

تغییرات هورمونی و کمبود نور خورشید از دیگر علت های کم شدن سروتونین مغز، است.

 

هورمون سروتونین چیست؟

هورمون سروتونین چیست؟

هورمون سروتونین با نام ۵هیدروکسی تریپتامین (۵-HT)  یک نوروترانسمیتر یا انتقال دهنده عصبی از گروه مونوآمین است که حاوی آمینو اسید می باشد.این هورمون ها در بسیاری از عملکردهای ما مانند تصمیم گیری، احساسات، شادی، پاداش نقش مهمی دارند که در نتیجه تمام اینها با سلامت روانی انسان مرتبط است.

از آنجاییکه هورمون سروتونین از ساقه یا ریشه مغز بیرون میزند به اکثر مناطق مغز می رسد  و به همین خاطر بر بسیاری از جنبه های رفتاری ما اثر می گذارد.

فرآیندهای عصبی روانی که توسط سروتونین تنظیم می شود شامل توجه، ادراک، تشویق یا پاداش(افرد با سروتونین پایین هیچ چیزی برایشان مهم نیست)، عصبانیت، پرخاشگری، حافظه، مهارت های حرکتی و اشتها می شود.البته نمی توان بدرستی تشخیص داد که کدامیک از رفتارهای انسانی توسط سروتونین تنظیم نمی شود.

همچنین هورمون سروتونین مسئول تحریک قسمتهایی از مغز است که خواب و بیداری را کنترل می کند.ملاتونین یک هورمون حیاتی برای عملکرد خواب است که بدن برای تولید آن به سروتونین نیاز دارد.

این هورمون نقش مهمی برای سایر قسمت های بدن دارد و بیشتر هورمون سروتونین بجای مغز در دستگاه گوارش یافت می شود.

 

علائم کمبود سروتونین چیست

۶ علائم کمبود سروتونین

اگر کنجکاوید بدانید که علائم کمبود سروتونین چیست در ادامه مواردی را بیان می کنیم که نشان میدهد سطح سروتونین در بدن شما کاهش یافته است:

اکثر مواقع عصبانی هستید

اگر دائما عصبانی می شوید، خلق و خوی تان مرتب تغییر می کند و رفتار های تهاجمی و پرخاشگرایانه از خود نشان می دهید ممکن است سروتونین شما کم شده باشد.

اگر به دنبال راهی اصولی برای کاهش عصبانیت های شدید هستید به مقاله   کنترل خشم و عصبانیت مراجعه فرمایید

تمایل زیادی به خوردن شکلات و نان دارید

معمولا افرادی که سروتونین شان پایین است علاقه بیشتری به خوردن کربوهیدرات ها دارند و با خوردن شکلات و نان باعث افزایش موقتی سطح سروتونین و کاهش سریع آن در بدنشان می شوند.

بدن شما اشتیاق به آشغال خوری ندارد بلکه بدنبال احساس خوشبختی است و چون آنرا در وجودتان پیدا نمی کنید سراغ خوردن شیرینی و … میروید.

پر خوری یکی از علائم مهم کمبود سروتونین است که موجب بیماری به نام بولیمیا می شود.

علت کم شدن سروتونین مغز

مشکل خواب دارید

سروتونین یک ماده حیاتی برای داشتن خواب راحت و آرام است.اگر مرتب از خواب بیدار می شوید، اینطرف انطرف میچرخید، احساس نگرانی می کنید و … با مساله کمبود سروتونین مواجه شده اید.

احساس نگرانی می کنید

کمبود سروتونین می تواند باعث ایجاد مشکلات اضطرابی، وسواس فکری، آشفتگی، استرس، وحشت شدید و … شود.

اشتهای شما تغییر کرده است

معمولا وقتی خلق و خوی افراد تغییر می کند عادت های غذایی هم عوض می شوند.برخی ممکن است برای اینکه احساسشان خوب شود بیشتر غذا بخورند و یا بخاطر افسردگی کم غذا شوند.بنابراین خوردن زیاد یا کم می تواند از علائم کمبود سروتونین باشد.

سردردهای شما بیشتر شده

تحقیقات نشان داده است که کاهش سروتونین باعث افزایش سردرد می شود.نوسانات سطح سروتونین در مغز با سردردهای خوشه ای و میگرنی مرتبط است.

علت کم شدن سروتونین مغز

علت کم شدن سروتونین مغز بطور معمول بخاطر یکی از دو دلیل زیر است:

نداشتن سروتونین کافی

بنابر دلایلی که در ابتدای مقاله بعنوان دشمن سروتونین بیان شد شما میزان سروتونین کمی دارید زیرا بدن تان برای برقراری تعادل به اندازه کافی سروتونین تولید نمی کند.که این می تواند بخاطر کمبودهای غذایی و پایین بودن ویتامین و … باشد.

مثلا پایین بودن ویتامین B6 و ویتامین D شما با کاهش سطح سروتونین ارتباط دارد. تریپتوفان ، یک اسید آمینه ضروری است که در تولید سروتونین نقش دارد و فقط از طریق رژیم غذایی صحیح دریافت می شود.

عدم استفاده کارآمد از سروتونین بدن

علت دیگر کم شدن سروتونین مغز این است که بدن شما سروتونین تولید می کند اما نمی تواند بطور موثر و مفید از آن استفاده کند. این اتفاق زمانی می افتد که یا شما گیرنده های سروتونین کافی در مغزتان ندارید یا اگر دارید خوب کار نمی کنند.

 

راههای افزایش سروتونین

راه های افزایش سروتونین طبیعی

خیلی از افراد دوست دارند بدون استفاده از داروی سروتونین این ماده جادویی را در بدنشان تولید کنند.اگر شما هم از طرفداران تولید سروتونین طبیعی هستید این راه های افزایش سروتونین مخصوص شماست. البته این روش ها در کنار درمان های دارویی که درمانگران برای افزایش سطح سروتونین در بدن تجویز می کنند می توانند موثر تر واقع شود. در ادامه ۱۰ مورد از روش های ترشح سروتونین که شما می توانید آنها را انجام دهید و با اینکار احساس خوبی را به خودتان هدیه کنید آورده شده است:

 زمانی را در طبیعت بگذرانید:

قدم زدن در طبیعت استرس را کاهش داده و به انسان روحیه می دهد.تنفس در هوای تازه و دیدن زیبایی های جهان سروتونین را در بدن افزایش می دهد.

راه های افزایش سروتونین

حتی در روزهای ابری هم از خورشید بهره ببرید:

نور خورشید مفیدترین منبع طبیعی سروتونین است.ویتامین D که از خورشید دریافت میکنیم باعث می شود بدن ما تریپتوفان را به سروتونین تبدیل کند.

مکمل های ویتامین D،B6,B12 مصرف کنید:

در ماه های سرد زمستانی با خوردن مکمل های ویتامین دی سروتونین تولید کنید.

سروتونین و ورزش

ورزش یا هر فعالیت بدنی که دوست دارید انجام دهید:

کافیست حرکت کنید از پیاده روی گرفته تا یوگا، رقص و … یک حرکتی بکنید.تاثیرات آن را بعد از مدت کوتاهی خواهید دید.

موسیقی خوب گوش دهید و مدیتیشن کنید:

گوش دادن به موسیقی های خوب باعث افزایش سروتونین می شود.

شکرگزاری و افزایش سروتونین

 سپاسگذاری کنید:

تمرین سپاسگزاری و شکرگزاری باعث آزاد شدن دوپامین و سروتونین و حس خوشبختی می شود.نه تنها بخاطر نعمت هایی که دارید بلکه برای هرکار مثبتی که انجام می دهید سپاسگذاری کنید.این عمل شادی ما را افزایش می دهد.

برای خودتان هدف های کوتاه مدت بگذارید:

انسان بدون هدف به مرور افسرده می شود.برای خودتان هدف داشته باشید تا انگیزه و اشتیاق برایتان بوجود بیاید.

 مواد سروتونین ساز به بدنتان برسانید:

مصرف زردچوبه، تخم مرغ، پنیر، آناناس، ماهی سالمون، مغزیجات(بادام، پسته و …)، بوقلمون بشدت توصیه می شود. مصرف کافئین، الکل و قند را به حداقل برسانید

رایحه درمانی را امتحان کنید:

حس بویایی می تواند روی ترشح دوپامین و سروتونین اثر بگذارد.لیمو، اسطوخودوس و … را در آب در حال جوش بریزید و بگذارید رایحه آن در فضا بپیچد.

نقش سروتونین در بدن

کارهای جدید بکنید:

کارهایی که تابحال نکرده اید را امتحان کنید و کمی هیجان به برنامه روزانه خود اضافه کنید.یک غذای جدید بپزید، یک ورزش تفریحی انجام دهید و…

 

پروبیوتیک ها:

جدیدترین تحقیقات نشان داده است که پروبیوتیک ها باعث افزایش تریپتوفان در خون شده و به رسیدن بیشتر آن به مغز کمک می کند.مکمل های پروبیوتیک در داروخانه ها موجود هستند.اگر تمایلی به استفاده از مکمل ندارید غذاهای غنی از پروبیوتیک مانند ماست و غذاهای تخمیر شده مانند کیمچی یا کلم ترش بخورید. در چندین مطالعه اخیر، خوشبختانه مصرف پروبیوتیک با کاهش علائم افسردگی و اضطراب همراه بود.

ماساژ درمانی:

ماساژ درمانی با افزایش سروتونین و دوپامین، به تنظیم خلق و خو و کاهش کورتیزول( هورمونی که در هنگام استرس تولید می شود) کمک می کند.بر اساس مطالعات زنانی که دو بار در هفته بمدت ۲۰ دقیقه از همسر (اعضای خانواده، متخصص ماساژ) ماساژ گرفته اند بعد از ۱۶ هفته سطح سروتونین بالایی داشته اند.

مرور خاطرات خوش:

به خاطرات خوشی که در طی این سالها داشته اید فکر کنید.تمام جزئیات را در ذهنتان مجسم کنید. فکر کردن به چیزی که باعث می شود احساس خوبی داشته باشید می تواند به افزایش سروتونین در مغز شما کمک کند.مثلا تجسم لحظه ای شاد از خاطرات شما،فکر کردن به کارهای خوبی که با یکی از عزیزانتان تجربه کردید، نگاه کردن به عکس هایی که شما را خوشحال می کند.

قرص سروتونین چیست؟

قرص سروتونین چیست؟

خیلی از افراد سوال میپرسند که قرص سروتونین چیست؟ سروتونین از کجا ترشح میشود ؟ چه دارویی بخوریم که سروتونین بدنمان بالا برود و …

اولا که شما ابتدا باید به یک روانشناس مراجعه کنید.ایشان علائم و مشکلات شما را بررسی می کنند و اگر صلاح دیدند که شما به داروی خاصی برای افزایش سروتونین بدنتان نیاز دارید شما را به یک روانپزشک ارجاع می دهند.روانپزشک پس از بررسی مجدد و میزان شدت مشکل دارو تجویز می کند آنهم برای هرکسی متفاوت است.پس نمی توانیم بگوییم تمام کسانی که سروتونین پایین دارند باید یک قرص مشترک استفاده کنند.ضمن اینکه استفاده سرخود از اینگونه داروها عوارض خطرناکی دارند.پس بهیچ وجه خودسرانه اقدام به استفاده از هیچ دارویی نکنید.

اما اگر بدنبال اطلاعات در این زمینه هستید باید بگوییم که یکی از علت های افسردگی کاهش سطح سروتونین مغز است فلذا داروهایی که برای افزایش سروتونین استفاده می شوند از دسته داروهای ضد افسردگی مثل فلوکسیتین، سرترالین، فلووکسامین و سلژلین و … می باشند.

همانطور که می دانید مصرف هردارویی یکسری عوارض و اثرات جانبی دارد.داروهای افزایش سروتونین هم به همین صورت هستند و یکی از شایع ترین عوارض آنها کاهش میل جنسی و اختلال در رسیدن به ارگاسم مخصوصا در خانم ها است.

مشاوره آنلاین
34 Comments
 1. عالی بود

 2. من قرص سرترالین مصرف میکنم و بدون این قرص واقعا نمیتونم. زندگیم خیلی سخت میشه.

  • چه فایده تا کی میخوای خب قرص بخوری منم قبلا ازیپم میخوردم ولی دیدم این ی چیزی مثل استامینوفن هست موقتی خوب می‌کنه نخوری باز دردت برمیگرده بهتره نخوری

   • وقتی بدنت ترشح این هورمون رو نداره مثل لووتیروکسین که تا اخر عمر باید روزانه مصرف بشه اینم همونجور مصرف میکنیم خوب

   • پاسخ شما
    بی معنی هست
    قرص خوردن اصلا چیز راحتی هست
    البته منظور این هست که قرص خوردن را نباید بزرگ کنیم وقتی کمک میکنه بهمون
    مثل به طرف بگی تا کی میخوای با نفس کشیدن زنده بمونی یه چند ماهی نفس نکش
    یا بهش بگی تا کی میخواهی با آب خوردن زنده بمونی
    به مدت نفت بخور
    جواب شما حواب قانع کننده نیست

  • من مدت ۹ سال سرترالین مصرف کردم. گذاشتم کنار. با یع ریتم بری جلو بهتره تا اینکه تا اخر عمر قرص کنارت باشه

  • خانم یک سوال این دارو حال شما رو خوب کرده!؟

  • سلام
   به هیچ عنوان مصرف داروتون رو قطع نکنید، با پزشکتون مشورت کنید
   و روند درمانتون رو با رژیم های غذایی و فعالیت های مربوطه ، مطالعه و شناخت نسبت به سلامت روانتون و استفاده از تکنیک های آرامش سریع تر کنید‌
   هیچ تا امیدی نسبت به بهبود هیچ بیماری وجود نداره .
   پس نگران نباشید و بدونید که روزی بدون داروها زندگی سالم و به دور از تنشی رو تجربه می‌کنید.
   انسان اراده‌ای قوی داره و می‌تونه خیلی سریع به هر آنچه که میخواد مسلط بشه

 3. بلاخره باید مصرف کنیم تا خوب شیم، من طی5سال 5بار قطع کردم بعدار6ماه دوباره همچی برمیگشت

 4. دنیای امروز پر از چیزای مخربه که انسان خواسته یا ناخواسته با اونا درگیره .
  تا جایی که شد کنار بیاید با زندگی . اگه دیدید مشکلات داره خارج از تحمل میشه دیگه باید به روانپزشک مراجعه کنید چون واقعا برای زندگی در دنیای امروزی و این شرایط یه روانپزشک رفتن لازمه

 5. سلام‌به‌همه ی عزیزان از راه های طبیعی افزایش سروتونین استفاده کنید بدونید که قدرت یه حس خوب هزاران برابر بیشتر از احساس بده شاید در اوایل سخت باشه اما اینو بدونین که شادی حس خوب یه عامل درونیه و اون رو تو بیرون با هیچ قرصی نمیتونید ایجاد کنید بابت چیزایی که دارید این همه نعمت که در اختیاتونه بابت نکات مثبت زندگیتون شکر گذاری کنید خدا همیشه کنارمونه ازش بخواید هدایتتون کنه به شادی بیشتر تمرکزتون رو روی چیزایی که دوست دارید بزارید شاید یه اتفاق نا جالب برای دو نفر بیوفته اما این نوع نگاه افراد به قضایا هست که باعث میشه احساس شون به وجود بیاد در اخر هیچ کس و هیچ چیز به جز خودت نمیتونه حالتو خوب کنه من اتفاقی به اینجا هدایت شدم و امیدوارم اونی که امادگیشو داره این لحظه شروع کنه به تغییر در درونش
  در پناه الله

 6. بسیار مفید

 7. همانطور که تو شرح این مقاله لحاظ شده بود، شکر گزاری باعث افزایش سروتولین میشه،،،، اینجاست که فلسفه شکرگزاری از خداوند متعال، بنده رو بهره من میکنه و حال بدش رو به حال خوب تبدیل میکنه
  خدایا شکرت بابت داده ها و نداده هایت

  • مشاور سایت روان آگاه 28 دی, 1400 در 8:47 ق.ظ پاسخ

   با سلام
   درسته دوست عزیز شکرگزاری از مهمترین عواملی هست که در حال خوب ما تاثیر گذاره.چون باعث توجه به داشته هامون میشه.ممنون از نگاهتون

 8. سلام. منم حال خوبی نداشتم. بعد علت اصلیش نداشتن مهارت و کمبودها بود. هیچی یه کار با درآمد کم پیدا کردم. به زحمت کلاس کامپیوتر را گذروندم. بعد گواهی رانندگیم گرفتم. با مدارک به هیچ جا نرسیدم. اما ذهنم دیگه خوددرگیری نداشت.

 9. به نظر من با یک روانشناس با مراقبت با دوز پایین شروع کنه آدم بد نیستش اینقد وضعیت بد شده اگر دنبال استرس و تنش هم نباشی اونا خودشون میان سراغت

 10. سلام خدمت ادمین عزیز و عوامل پشت صحنه خخخ ، دمتون گرم واقعا مطلب‌مفیدی بود خسته نباشید میگم عزیزان ❤️

 11. سلام من عارضه دوقطبی دارم دکتر فلوکساوینو النزاپین برام تجویز کرد الان دوساله مصرف میکنم افسردگی واضطرابم خوب شده حالم عالی شده.

 12. سلام.‌وسواس جبری عملی فکری دارم. همه رو با هم. نابودم کرده. از لحاظ مالی اوکی هستم ولی هیچ لذتی نمیزاره از زندگیم بکنم. مثلا جدیدا وسواسم اینه که چشم هام رو محکم به تعداد ۴ بار همزمان فشار بدم . دارم کور میشم. یا مثلا توی رانندگی باید برگردم عقب رو نگاه کنم که خطر ناک شده برام. لطفا همدرد های عزیز اگه دارویی که شما ازش جواب گرفتید رو به من معرفی کنید ممنون میشم. یا راه کاری چیزی.

  • مشاور سایت روان آگاه 20 بهمن, 1400 در 7:57 ق.ظ پاسخ

   با سلام.دوست عزیز شما حتما باید تحت نظر روانشناس و در صورت لزوم روانپزشک قرار بگیرید.

 13. سلام من با کنار گذاشتن قهوه حس و حال خوب رو واقعا دیدم حس میکنم باعث کم شدن سروتونین شده بود

  • سلام مگه چقدر قهوه میخوردین؟؟که قطع کردین !
   منظورتون اینه که قهوه هم بده بخوریم یانه

   • شادی از درون شروع میشه ،بنظر من انسان وقتی با این دست از مشکلات رو ب رومیشه ،علتش فقط و فقط اینکه خودشو گم کرده وتنها راه موثر درمانیش هم اینه ک وقت بزاره براخودش وبا کارایی مثل مطالعه کردن ورزش کردن ویا حتی یادگرفتن کارهای جدید ب رشد فردیش کمک کنه ،باگذشت زمان کم کم ب مرور خودش متوجه میشه ک داره حالش بهتر میشه ،حال خوب ساختنیه ،ن خوردی ن تزریقیه بلکه فقط و فقط ساختنیه
    هیچ درمانگری بهتر از خودت ،از درون خودت، اگاه نیست. روزی ک تصمیم بگیری تغیر کنی بجای اینکه تغیر بدی اون روز میتونی مطمعن باشی ک قدم تو جاده ی موفقیت گذاشتی و رسیدنت ب هدفت دیر و زود اما سوخت و سوز نداره…

 14. سلام باسپاس فراوان خیلی مفید بود

 15. بهترین چیزها برای تولید سوروتوین مفید است ورزش کوهنوردی استنشاق اکسیژن بدون ذرات معلق جشن ها رقصیدی مهمانیهای شادی خوردن زعفران دراب گرم باعسل تجربه بنده است که به شدت این هورمون را درمغز بالا میبرد

 16. ببینید دوستان هیچ وقت به جنبه منفی دارو نگاه نکنید اینها هم به خاطر افزایش معتادان به مواد مخدره که استفاده از داروها را برای مردم رعب اور کرده دارو را دقیقا طبق نظر پزشک مصرف کن و دقیقا طبق نظر پزشک کم کن طی زمان طولانی و مستمر بعد جرات و قدرت قطع کردنش میاد توی فکر و بدنت و به خودت ایمان میاری.کسانی که از یه داروی اعصاب میترسن اگر اعتیاد به هرویین یا تریاک داشتن میخواستن چطور باهاش کنار بیایین اونو اصلا نمیشه توصیف کرد دردشو من کشیدم دردشو سخت ترین روزهای زندگیم بود و به نظر من سخت ترین درد دنیاست چون یه درد نیست یه دنیا درد مختلفه نمیشه توصیف کرد .
  پس به طور مثبت نگاه کنید به دارو.. اینها خیلی راحته کمی اعتماد به نفس و تحرک و کاهش مسمتر وسلام.
  بهتر از اینه که یه عمر با استرس و درد زندگی کنی یا احتمال خودکشی یه روزی بیاد سمتت یا احتمال رفتن به سمت مواد مخدررا داشته باشی به خاطر این افسردگی ناچیز.

 17. اون دوستاني كه راه هاي طبيعي پيشنهاد ميكنن، مثل كسايي هستن كه وقتي پات شكسته ميگن كله پاچه بخور! عزيزم شما چي ميدوني آخه! دوستان تا هروقت كه پزشك تشخيص ميده قرص سرترالينتو رو بخوريد. من خودم الان ٥ ساله ميخورم قرص رو روزي ٢٠٠ دوز. به تشخيص پزشك در ارتباط با وضعيت روحيتون بستگي داره، و هيچ يك از كار هايي كه ميگن به صورت طبيعي سراتونين رو بالا ميبره نميشه بسنده كرد. شما تا به حال مضطرب و افسرده نبوديد كه اين رو ميگيد🤦🏻‍♀️

  • سلام دوستان من ۳۴ سال سن دارم از وقتی که خودمو شناختم و زندگی کردن رو آموختم هر روشی رو بگید امتحان کردم با پول وبی پول وبا مواد با دارو وهرچیزی که فکرشو بکنی سفر خارجی وطبیعت و غیره نمیدونم این لامصب واقعا هیچ درمانی نداره انگاری من دیگه باوری به این راه کارها ندارم خسته شدم فقط دارم خودمو با چهره شاد نشون دادن به زن و بچم و دیگران میگم که دارم خوشبخت زندگی میکنم در صورتی که هر روز خسته تر و بی رمق تر زندگیمو ادامه میدم هر لحظه از خداوند فقط میخوام که از این زندگی خلاصم کنه وترس از مرگ هم ندارم
   ، اگر هم خودکشی نکردم یک دلیل داره اونم این باوره که انسانهای ضعیف خودکشی میکنن ، از خدا میخوام که حالمون رو خوب کنه یا از این وضع خلاصمون کنه

   • سللم درود به شما دوست عزیز
    بله بنده هم همینطورم و از درون فشار زیادی روم هست. یه سری مشکلات دور و بر آدم هست که قرص مثل مسکن عمل میکنه و تو باز فکر میکنی قرصها بدون اثر هستند. مثلا برای بنده رفتار همسرم هست. یه مدت قرص و ورزش و … خوب بود بعد دیدم همسرم داره کار خودشو میکنه اصلا حاضر نیست به خاطر وسواس یا رفتارهای زننده‌اش از دکتر کمک بگیره. برای همین قرص رو گذاشتم کنار ولی علایم دوباره برگشتند و من عصبی شدم و عباداتم رو گذاشتم کنار. به پوچی رسیدم. دوباره الان بعد از یکی دو سال دارم تلاش میکنم حالمو بهتر کنم. استفاده از دارو کمک میکنه ولی به شرطی که عوامل دیگرو هم بتونید کنترل کنید.
    موفق باشید.

 18. سلام
  همونطور که در مقاله گفته شده سروتونین بیشتر در دستگاه گوارش هست تا مغز
  من از کودکی افسردگی داشتم الان ۵۰ سالمه تازه متوجه شدم که با پرهیز غذایی بر بیماریم غلبه کنم واز خدای مهربان سپاسگزارم
  متاسفانه غذاهایی که میخوریم مثل پلو وخورش وسرخ کردنی وفست فود وشیرینی قنادی ..هضمش برای معده مشکله وبجای نیرو دادن به ما باعث تولید سم میشه
  توصیه من به همه کسانی که افسردگی دارن اینه که یک هفته فقط غذاهای ساده بخورن وچای وماست وپنیروترشیجات نخورن
  صبحانه تخم مرغ عسلی ونان سنگک سنتی .ناهار نان سنگک وخرما /زیتون/کشمش … شب نان سنگک وسیب/پفیلا …
  اگه خوب نشدین بیاین اینجا هرچی خواستین به من بگین

 19. ورزش، تفریح، طبیعت گردی،
  خواب شب، مطالعه، صحبت با خانواده، …

پاسخ دادن

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.