10 دی, 1400

روانشناسی قهر مردان

برای همه ما پیش اومده که یا خودمون با کسی قهر می کنیم یا دیگران باهامون قهر می کنن.قهر توی روابط خانوادگی، دوستانه، عاشقانه و… کم و بیش هست.اما اینکه دلیل محکمی پشت سکوتمون باشه خیلی مهمه.ما در این مقاله علاوه بر بررسی قهر در روابط عاطفی و ازدواج به روانشناسی قهر مردان، علت قهر زن و شوهر و نحوه آشتی با مردان و زنان پرداخته ایم.

 

روانشناسی قهر مردان

روانشناسی قهر مردان

در روانشناسی قهر مردان و زنان، قهر به معنای سکوت و عدم تمایل به صحبت و بحث با همسر، فرزند، دوست، پدر مادر و … است.در واقع فرد از سکوت بعنوان یک سلاح برای تنبیه دیگران استفاده می کند.

قهر در موقعیت های مختلف می تواند دلایل متفاوتی داشته باشد.

برخی اوقات ادامه دادن صبحت با یک شخص نه تنها سودی ندارد بلکه منجر به درگیری و رسیدن به بن بست می گردد.به همین دلیل فرد ترجیح می دهد سکوت کند تا از این طریق فرد مقابل به اشتباهش پی ببرد.

البته یکسری از افراد برای اینکه به کسی بفهمانند که ناراحت هستند قهر می کنند و منتظر می شوند تا فرد برای دلجویی و رفع دلخوری اقدام کند.

اما داستان قهر به همینجا ختم نمی شود.اشخاصی هستند که به هر دلیلی قهر می کنند. چون از کودکی به این رویه عادت کرده اند و قهر کردن همیشه برایشان جواب داده است.کسانی که اگر شرایط بر وفق مرادشان نباشد به قهر پناه می برند تا به خواسته شان برسند.و آنقدر منتظر می مانند تا بروید و از انها عذرخواهی کنید.زیرا هیچوقت برای آشتی پیش قدم نمی شوند.

یکی از دلایل قهر از دیدگاه روانشناسی جلب توجه است.یعنی فرد بخاطر کمبود توجه از سلاح قهر استفاده می کند تا مورد توجه قرار بگیرد.

یکی از دلایل مهم قهر بی توجهی است ، برای آشنایی بیشتر با این موضوع حتما مقاله نشانه های بی توجهی مرد به زن را مطالعه کنید.

قهر طولانی نشانه چیست

قهر طولانی نشانه چیست؟

خیلی ها می پرسند قهر طولانی نشانه چیست؟دلیل قهر کردن هرچیزی که باشد با نیت تنبیه فرد مقابل انجام می شود.یعنی شما دیگری را مقصر می دانید و با قهر مسئولیت رابطه را به او می سپارید. قهر طولانی ممکن است به دلایل زیر رخ بدهد:

 • فرد فکر می کند که شما به او گوش نمی دهید به همین خاطر به قهر متوسل می شود تا شما را مجبور به گوش دادن کند.
 • شخص، طرف مقابل را مقصر دانسته و از سکوت بعنوان یک هشدار استفاده می کند تا او بخاطر رفتار و گفته هایش عذرخواهی کند.
 • فرد گمان می کند که صحبت کردن در این مورد بی فایده است و آنها نمی توانند به توافق برسند بنابراین قهر می کند تا طرف مقابل تسلیم شود.
 • او عمیقا احساس ناراحتی و آزردگی می کند اما دوست ندارد حرفی بزند تا وقتیکه طرف برگردد.
 • علت بعدی قهر طولانی که در زن و شوهرها هم رایج است قهر برای تغییر دادن دیگری است.

 

قهر زن و شوهر

تحقیقات نشان داده که قهر زن و شوهر به رابطه آنها آسیب می رساند.روانشناسان دریافته اند که استفاده از سلاح قهر بین زوجین بشدت رایج است.متاسفانه برخی از طلاق ها بخاطر قهرهای طولانی و دور شدن زوجین از یکدیگر اتفاق میفتد.

وقتی زن یا شوهر برای تنبیه همسرش بجای گفتگو، قهر را انتخاب می کند فرد مقابل به مرور از این سکوت رنج برده و احساس ناامیدی می کند.به همین دلیل روابط زوجین متشنج شده و درگیری ها افزایش می یابد.

کسانی که قربانی قهر و سکوت همسران خود هستند دچار سردرگمی، احساس گناه، خشم و عصبانیت، تنهایی، سوء تفاهم، کاهش عزت نفس و …می شوند.

قهر در رابطه عاشقانه

قهر در رابطه عاشقانه

متاسفانه خیلی از افراد معنی و مفهوم عشق را اشتباه متوجه شده اند و گاهی وقت ها با قهر کردن، از عشق و علاقه طرف مقابل در جهت برآورده شدن خواسته هایشان سوء استفاده می کنند.افراد عاشق گمان می کنند که باید به تمام خواسته های طرف مقابل تن در دهند و همین مساله باعث افزایش قهر در رابطه عاشقانه می شود.

برخی از دلایل قهر در رابطه عاشقانه در زیر آمده است:

 • دسترسی به تلفن و اطلاعات شخصی
 • نظارت بر فعالیت ها و چک کردن فرد
 • ممانعت از رفت و آمد و صحبت با دوستان
 • مجبور کردن دیگری برای داشتن یک نوع پوشش خاص
 • فشار آوردن به شخص برای تغییر شغل یا محل کار
 • عدم ابراز محبت و توجه

شخصی که می خواهد از ابزار عشق برای رسیدن به خواسته هایش استفاده کند دائما تکنیک قهر را در پیش می گیرد تا از این طریق به مقاصد خود برسد و فرد را تحت فشار قرار می دهد تا بلاخره تسلیم شده و مطابق میلش رفتار کند.

گاهی اوقات دلیل قهر ، نفهمیدن حرف زوجین به دلیل تفاوت سنی است، برای آشنایی بیشتر در این مورد مقاله اختلاف سنی در ازدواج را مطالعه نمایید.

البته گاهی قهر کردن یک راه برای سرزنش شریک زندگی و ایجاد احساس گناه در او انجام می شود.

چگونه با مردی که قهر کرده آشتی کنیم؟

چگونه با مردی که قهر کرده آشتی کنیم؟

برای پاسخ به این سوال ابتدا باید علت قهر را بررسی کنید. اگر قهر مرد با یک دلیل منطقی همراه بود و به او حق می دهید که از شما ناراحت باشد بهتر است راه های آشتی با مردان را که در ادامه آورده ایم امتحان کنید:

برای صحبت قدم پیش بگذارید:

در یک موقعیت خوب با فرد صحبت کنید به او بگویید که احساس خوشایندی از قهر کردن او ندارید و بدنبال حل مشکل هستید.

احساسات طرف مقابل را بپذیرید:

از شریکتان بخواهید که احساساتش را به شما بگوید.وقتی این درخواست را می کنید مرد متوجه می شود که برایش ارزش قائل هستید و از حالت تدافعی خارج می شود.سعی کنید با او همدلی کرده و به حرفهایش گوش کنید.

برای گفتار یا رفتار نامناسب خود عذرخواهی کنید:

در صورتیکه احساسات طرفتان را جریحه دار کرده اید و پس از گفتگو متوجه اشتباه خود شده اید با عذرخواهی از همسرتان دلجویی کنید.عذرخواهی نشانه قدرت شماست.

عده ای از مردان ممکن است بخاطر عصبانیت و دلخوری به شما اجازه صحبت کردن را ندهند یا حرفهای توهین آمیز بزنند.بهتر است یک فرصتی بدهید تا فرد مقابل آرام شود.ادامه دادن صحبت منجر به دلخوری بیشتر می شود و فرایند آشتی کردن با مرد را سخت تر می کند.

اما اگر مرد بی دلیل یا با دلایل غیر منطقی اقدام به قهر کرده است تا شما را وادار به انجام کاری کند بهتر است که در درجه اول از یک مشاور کمک بگیرید.یک فرد متخصص و باتجربه تمام احتمالات ممکن را در خصوص آن آقا مطرح می کند و با توضیحاتی که از شما در خصوص رابطه تان می خواهد به مشکلات شما و طرف مقابل پی می برد.ممکن است در طی فرایند مشاوره متوجه شوید که اصلا این آقا برای شما مناسب نیست و همان بهتر که این رابطه تمام شود.

 

نشانه های تمایل به آشتی

نشانه های تمایل به اشتی

گاهی جدایی و رنج بعد از آن فرد را ترغیب می کند که به هر قیمتی شده با شریک سابقش آشتی کند.گاهی از قهر و سکوت مردان این برداشت می شود که انها دیگر تمایلی به صلح ندارند اما اینطورها هم نیست.

اگر زمینه رابطه سالم و درست باشد آشتی کردن نه تنها بد نیست بلکه بسیار خوب است.

در اینجا به چند تا از نشانه های تمایل به آشتی اشاره خواهیم کرد:

ارتباط شما بصورت کامل از بین نرفته است

اگر هنوز با شریک سابقتان رابطه دارید.گاه و بیگاه او را چک می کنید یا به بهانه های مختلف با او حرف می زنید.وقتی اتفاقی میفتد سریع می خواهید با او به اشتراک بگذارید و … یعنی شما فقط نیاز به استراحت داشته اید و الان تمایل دارید که با پارتنر خود آشتی کنید.

هنوز همدیگر را ملاقات می کنید

وقتی هردو در جمع های سابق حضور پیدا می کنید و بدون بحث و دعوا صحبت می کنید یا به دلایل خنده دار قرار ملاقات می گذارید یعنی بوی آشتی کنان به مشام می رسد.

در صحبت هایتان مرتب می گویید یادت هست فلان جا چقدر خوش گذشت(مرور خاطرات)

وقتی با هم می نشینید یا تلفنی حرف میزنید و خاطرات خوب رابطه تان را برای هم بازگو می کنید.از اوایل آشنایی می گویید از اینکه چطور به هم علاقه مند شدید و …. یعنی دنبال آشتی هستید و هنوز هم آن فرد را دوست دارید.

 

روانشناسی
One Comment
 1. بعضی آدمها اینقدر خود خواه هستن حتی با اینکه مشکل دارن پیش روانشناس هم نمیرن

پاسخ دادن

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.