15 خرداد, 1400

مشاوره کودک و مشاوره والدین

گاهی اوقات رفتار بچه ها طورییکه که موجب کلافگی و سردرگمی پدر و مادر میشه و والدین احساس می کنند که دیگه نیاز به کمک دارند و رفتار کودک دلبندشون خارج از کنترل، اینجاست که نیاز به یه مشاوره کودک و والدین هستش تا به اونها رو یاری کنه اما چه زمانی باید به مشاور مراجعه کنیم؟ پیش چه مشاوری بریم؟ در ادامه به تمامی این موارد پاسخ می دهیم.

برای رزرو وقت حضوری و آنلاین با روانشناس کودکان به صفحه دکتر عارفه عرب مراجعه فرمایید

به قول مامانا قبلا اینطور بود که بچه ها همینجوری خودشون بزرگ می شدن، درس میخوندن، بازی میکردن و … بچه ها خیلی کاری به کار پدر مادر نداشتن.این مشکلاتی که الان بچه ها دارن نبود، اینقدر لی لی به لالای بچه نمیزاشتن.کاری نداریم که اصلا این حرف درسته یا نه اما خب الان نسل  و جامعه تغییر کرده و خواسته ها و تمایلات بچه ها هم عوض شده.ضمن اینکه الان پدر مادرها بیشتر به فرزندانشون اهمیت میدن، به مسائل و مشکلات آگاه ترن و می دونن که کودکان هم مثل بزرگسال ها نیاز به مشاوره دارن.

خیلی از اخلاق و رفتارایی که در نوجوانی و بزرگسالی خودشو به شکل های خطرناک نشون میده از همون کودکی بوجود اومده و چون پدرومادرها مشکلات بچه ها رو در اون سن جدی نگرفتن و بهشون اهمیت ندادن پیشرفته تر شده.در صورتیکه اگر والدین با دیدن رفتارهای ناخوب و مکرر بچه ها اونارو برای مشاوره میبردن میتونستن جلوی خیلی از بیماری ها و مشکلات روانی رو بگیرن.

 

مشاوره کودک

چه زمانی باید بچه ام را به مشاوره کودک ببرم؟

مشاوره کودکان زمانی ضروری است که کودک دچار مشکلات عاطفی یا رفتاری باشد.

ممکن است در چنین مواقعی که شما نگران سلامت روان کودک خود هستید، اعضای خانواده ، دوست ، آشنا و … بگوید صبرکن، آرام باش.این مسائل طبیعی است و جزء مراحل رشد است.شاید گاهی اوقات این توصیه خوب باشد اما همیشه هم اینطور نیست.

در ادامه به شما می گوییم که کی باید این توصیه را جدی بگیرید و چه زمانی باید فورا برای مشاوره اقدام کنید.چنانچه کودک شما دچار اختلال خوردن است کمک گرفتن از یک مشاور خوب در سریع ترین زمان می تواند جان کودک شما را نجات دهد.زیرا هرچه کودک بیشتر با این اختلال زندگی کند بهبودی اش مشکل تر خواهد شد.

اگر علاقه مندید که بدونید که مشاور کودکان دقیقا چه کاری انجام میده به صفحه روانشناسی کودک مراجعه فرمایید

اگر بیماری و سابقه های روانی در خانواده شما وجود دارد ، باید از افزایش احتمال ابتلای کودکتان به آن مشکل آگاه باشید. در این مورد خیلی مهم است که به سرعت به یک مرکز مشاوره کودک مراجعه کنید.اگر متوجه شدید که فرزند شما به یک نحوی خود آزاری کرده است ، فورا باید برای او وقت مشاوره بگیرید.چراکه این رفتار خطرناکی است که ممکن است راهی برای مقابله با یک مسئله جدی روانی باشد.

برخی مواقع هست که کودک به دلایلی مثل تغییر مدرسه، آمدن یک خواهر برادر جدید، طلاق والدین و … رفتارهای ناخوشایندی از خود بروز دهد.که غالباً این مسائل با گذشت زمان حل می شود. در حقیقت ، برای سنجش بسیاری از اختلالات روانپزشکی کودک و نوجوان ، نیاز است که رفتارهای مشکل آفرین و نامطلوب حداقل چندین هفته یا ماه تکرار شود. در این اوقات باید تماشا کنید و منتظر بمانید.

البته اینکه دقیق چقدر باید صبر کنید به سن فرزند و نوع مشکلش بستگی دارد.مثلا اگر رفتار کودک روی مدرسه اش هم تاثیر گذاشته و شما را خیلی آزار می دهد حتما باید از مشاوره کودک و نوجوان کمک بگیرید.

رفتارهای خطرناک کودکان می تواند بخاطر افسردگی، اضطراب، ضربه های روحی، ناامیدی در اثر مشکل یادگیری و … باشد. در چنین مواقع نه تنها خود کودک و خانواده رنج می برند بلکه بچه زمان کودکی اش را که شیرین ترین دوره زندگی است را از دست خواهد داد. والدین موظف هستند قبل از اینکه کودک از رشد تحصیلی و اجتماعی اش عقب بماند برای درمان او از یک مشاور کمک بگیرند.

مشاوره کودکان

در جلسات مشاوره کودکان چه می کنند؟

در مشاوره کودکان ابتدا ، درمانگر با شما و فرزندتان آشنا می شود.

آنها سوالات متعددی از شما و کودک میپرسند و بدقت همه چیز را آنالیز می کنند تا مشکل را شناسایی کرده و بتوانند یک پلن درمانی درست برای حل آن ارائه دهند.و بازه زمانی که طی آن فرزند شما باید تحت مشاوره قرار بگیرد را مشخص می کنند.

در جلسات بعدی مشاوره کودکان، درمانگر با کودک صحبت می کند تا او احساس راحتی کرده و شروع به حرف زدن کند. صحبت کردن راهی سالم برای ابراز احساسات است. وقتی بچه ها به جای اینکه در رفتارشان چیزی را نشان دهند، احساساتشان را به زبان می آورند ، می توانند عملکرد بهتری هم داشته باشند.از آنجاییکه بچه مشاهده می کند که یک نفر به حرفش گوش می دهد و او را درک می کند، روند یادگیری اش هم سریعتر می شود.

مشاور کودک از طریق انجام فعالیت های مختلف مثل نقاشی یا بازی، در مورد احساسات کودک و اینکه چطور باید با آن حس کنار بیاید به او اموزش هایی می دهد.

درمانگران به بچه ها کمک می کنند تا مهارت های جدیدی که یاد گرفته اند را تمرین کنند. آنها شرایط بازی را طوری قرار می دهند که بچه باید منتظر بماند ، خود را کنترل کند ، صبور باشد ، دستورالعمل ها را دنبال کند ، گوش دهد ، دوباره امتحان کند یا با شکست کنار بیاید.

 

مشاوره والدین

مشاوره والدین

پدر و مادر شدن تجربه لذت بخش و ارزشمندی برای اکثر افراد است.اما بعد از اموزش های اولیه به کودک مثل راه رفتن، صحبت کردن، دستشویی رفتن و … باید به آنها مهارتهای زندگی مثل مدیریت مشکلات، نحوه برقراری ارتباط و کلی چیزهای دیگر را یاد بدهیم.با وجود اینکه کتاب های زیادی در زمینه فرزند پروری وجود دارد اما همچنان بسیاری از والدین در تربیت و رشد فرزندانشان مشکل دارند.

برای تربیت فرزند باید از مراحل رشد کودک آگاه باشیم تا بتوانیم بهترین رفتار را با او انجام دهیم، جهت مطالعه بیشتر درباره مراحل رشد کودک به صفحه روانشناسی رشد مراجعه نمایید.

مشاوره والدین با ارائه دانش و آگاهی و رهنمودهای موثر به شما کمک می کند تا شیوه های فرزندپروری که در وجودتان بصورت ذاتی نهفته است را بهتر بشناسید و متوجه شوید که چطور این شیوه بر روی بروز مشکلات تاثیر میگذارد.

با شرکت در جلسات مشاوره والدین روش های درست مواجه با مسائل مختلف را یاد می گیرید و می توانید برخورد درستی هم با فرزندانتان داشته باشید.

رایج ترین مسائلی که والدین با آن روبرو هستند جدایی یا طلاق، رشد کودک و نحوه رفتار با او، خشونت یا تجاوز، تنش در خانواده، سوء مصرف مواد، مسائل مربوط به نوجوانان، سلامت روانی و …

از آنجاییکه که داشتن خانواده و فرزندان صالح و خوب خواسته هر پدر مادری است مشاوره والدین را به همه شما زن و شوهرها توصیه می کنیم.

اما در نظر داشته باشید که این مشاوره برای کسانی که در ازدواج و مسائل مربوط به آن مشکل داشته اند، خیانت های زناشویی را تجربه کرده اند و …ضروری تر است.مطالعات نشان داده که خیانت های والدین باعث کاهش عزت نفس کودکان شده و تصورات انها را در مورد عشق و ازدواج خراب می کند.ضمن اینکه فرزند در مراحل زندگی اش احساس رهاشدگی پیدا می کند.

 

 

مشاوره آنلاین کودک و نوجوان

چرا والدین بدنبال مشاوره آنلاین کودک و نوجوان هستند؟

مشکلات مشاوره کودک و نوجوان بسیار رایج است.خیلی وقت ها بچه ها از حضور در جلسات مشاوره خودداری یا در حین درمان سکوت کند.خوشبختانه تدابیری وجود دارد که والدین می توانند در چنین مواقعی آنرا بکار ببرند.یکی از آنها مشاوره آنلاین کودک و نوجوان است.

از آنجاییکه یکی از نگرانی بچه ها بخاطر ارتباط برقرار کردن و گفتن مسائل شخصی به یک غریبه است این ترس بعد از مشاوره کودک تلفنی یا آنلاین حل می شود و بعد از آن تمایل به گرفتن جلسات حضوری خواهند داشت.

کودکان و نوجوانان دقیقا مثل بزرگسالان به مشاوره نیاز دارند.مشاوره کودک و نوجوان به آنها مهارت های درخواست کمک، ابراز احساسات، توانایی حل مساله و راه های پیدا کردن علت اضطراب و پریشانی را می آموزد.

برای کودکان و نوجوانان دشوار است که بتوانند منابع ناراحتی خود را تشخیص دهند و یا احساسات خود را به صورت کلامی بیان کنند. بنابراین ، به جای اینکه آنها را مجبور به گفتگو در دنیای بزرگسالان کنیم از طریق بازی و فعالیت های دیگر با او ارتباط برقرار می کنیم.

رویکرد ما در مشاوره کودک و نوجوان کلی نگرایانه و مبتنی بر قدرت است.ما با در نظر گرفتن منحصر به فرد بودن هر شخص روی نقاط قدرت و رشد فردی او کار می کنیم .

بهترین مشاور کودک در تهران

بهترین مشاور کودک در تهران

بهترین مشاور کودک در تهران کسی است که تخصص اصلی اش کار با کودکان باشد.درمانگران هرچقدر با کودکان بیشتری کار کنند بهتر و سریع تر می توانند مشکلات اصلی و ریشه ای فرزندان شما را پیدا کنند.

دکتر فرزانه محمدی با تجربه ی چندین ساله در زمینه مشاوره می توانند مشکل فرزند شما را حل کنند.برای دیدن نتایج کار با کودکان ایشان می توانید به صفحه اینستاگرام شان مراجعه نمایید.

مشاوره آنلاین

پاسخ دادن

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.