26 آبان, 1400

روانشناسی بعد از جدایی

همه ی ما یک روزی به شخصی علاقه مند شدیم، وارد رابطه شدیم یا ازدواج کردیم اما بعد از مدتی به دلایل مختلف جدا شدیم.روانشناسی بعد از جدایی به مسائلی که بعد از جدایی با اون مواجه میشیم می پردازه.

۱. روانشناسی بعد از جدایی به چه مسائلی می پردازد؟

۲. روانشناسی مردان بعد از جدایی

۳. دلتنگی مردان بعد از جدایی چه زمانی بروز می کند ؟

۴. چرا ما دلتنگ می شویم؟

۵. درمان دلتنگی چیست؟

۶. از نظر علمی چرا جدایی اینقدر سخت است؟

۷. نتیجه گیری

وقتی بعد از مدتی از کسی که دوستش داریم جدا می شیم دلتنگی بدجور اذیتمون میکنه و هرلحظه به ما فشار میاره که برگردیم و دوباره به هر طریقی شده رابطه مون و ادامه بدیم و اینجاست که دوباره خودمون و درگیر یه رابطه سمی می کنیم.تو این مقاله میخوایم با هم ببینیم که چطور با جدایی کنار بیاییم و این دوران و با موفقیت پشت سر بزاریم.

روانشناسی بعد از جدایی

روانشناسی بعد از جدایی

روانشناسی بعد از جدایی به تمام افرادی که خواسته یا ناخواسته از شریک عاطفی شان جدا شده اند کمک می کند تا دوباره خودشان را ریکاوری کنند و با احساسات دلتنگی و مبهمی که بعد از جدایی با آن مواجه می شوند به بهترین نحو کنار بیایند.

جدایی غیر منتظره یا ناخواسته می تواند باعث ناراحتی روحی و روانی در فرد گردد.در چنین مواقعی افراد دچار احساس تنهایی، طرد شدن، ناتوانی، ناکافی بودن، غم و اندوه و … می کنند.
در دوران بعد از جدایی ممکن است دلتنگی و مرور خاطرات خوب گذشته به قدری به شما فشار بیاورد که تصمیم بگیرید دوباره به رابطه قبل برگردید.اینکه جدایی به چه دلیلی بوده و چقدر تصمیم دو طرف درست بوده، اینکه آیا دوباره می توان رابطه تمام شده را شروع کرد یا نه؟ و کلی سوال دیگر چیزهایی هستند که در روانشناسی بعد از جدایی مورد بررسی قرار می گیرد.

روانشناسی مردان بعد از جدایی

دلتنگی مردان بعد از جدایی

آیا مردان بعد از جدایی دلتنگ میشوند؟این سوالی است که خیلی از خانم ها و حتی خود آقایان دوست دارند جوابش را بدانند و به همین خاطر بدنبال مباحث روانشناسی مردان بعد از جدایی می گردند.

از آنجاییکه از کودکی پسرها را طوری برای خودشان و دخترها جلوه داده اند که یک مرد گریه نمی کند، مردها قوی هستند، احساسی نیستند و …خیلی ها فکر می کنند که واقعا شخصیت مردان اینگونه است و اگر یک رابطه عاطفی تمام شود آقایان خیلی آسیب نمی بینند و به قول معروف عین خیالشان هم نیست.اما واقعیت این است که دلتنگی مردان بعد از جدایی یک امر طبیعی و رایج است.مهم نیست که مرد رابطه را تمام کرده یا زن بهرحال هر دو طرف آسیب دیده اند.

پسرها معمولا تمایل دارند قوی بنظر برسند تا بتوانند احساسات واقعی شان را بعد از جدایی پنهان کنند.آنها سعی میکنند که مثل یک فرد عاقل و بالغ رفتار کنند و تا حد زیادی خودشان را خونسرد و بی تفاوت نشان میدهند.اما دیر یا زود این نقشی که به خود گرفته اند فرو می ریزد و چنانچه احساس پسرها بر عقلشان چیره شود، در نهایت تسلیم میشوند.

آیا مردان بعد از جدایی دلتنگ میشوند

چه زمانی یک مرد بعد از جدایی دلتنگ می شود؟

پاسخ قطعی برای این سوال وجود ندارد و این کاملا به مرد و نحوه جدایی بستگی دارد.وقتی جدایی بخاطر فشار های خانوادگی یا اجتماعی و خلاف خواست دختر و پسر باشد تاثیر روانی سنگینی بر هر دو طرف می گذارد.و مردان هم درست مثل زنان برای مقابله با جدایی کار سختی خواهند داشت.

اما اگر پایان دادن به رابطه با خواست هر دو طرف یا یکی از آنها باشد و پایان تلخی هم در کار نباشد چه؟ آیا باز هم مردها دلتنگ می شوند؟

در بیشتر موارد واکنش مردان به جدایی، با زنان متفاوت است زیرا پسرها بعد از جدایی خیلی درک نمی کنند که چه اتفاقی افتاده است زیرا حس می کنند که دیگر یک مرد مجرد و آزاد هستند.این به معنای این نیست که مردان بی عاطفه هستند و به رابطه اهمیت نمی دهند.

دلتنگی مردان بعد از جدایی

بعد از جدایی پسرها تلاش می کنند تا با مهمانی، خوش گذرانی ، وقت گذرانی با دوستان و …از فکر کردن به رابطه فرار کنند.این تکنیک رایجی در مردان است چراکه می خواهند از این طریق به جنبه های مثبت جدا شدن فکر کنند.حتی ممکن است وارد رابطه جدید بشوند اما این رابطه دوام نمی آورد و این کارها خیلی زود تمام می شود و در نهایت مرد با جدایی و احساس دلتنگی بعد از آن روبرو می شود که برای برخی از مردان بسیار سخت است. این فرآیند تقریبا ۸ هفته و شاید کمتر طول می کشد.

زمانیکه دختر ارتباطش را بطور کل در همه جا با پسر قطع می کند کنجکاوی مردان بیشتر میشود.آنها دوست دارند بدانند که شما چکار می کنید.شاید سعی کنند حال شما را از دوست و آشنا بپرسند.در این شرایط وقتی مردها نتوانند به شما دسترسی پیدا کنند و احساس کنند که شما را برای همیشه از دست داده اند بشدت دلتنگ می شوند.

بعد از مدتی پسرها به مرور خاطرات می پردازند و تمام تمرکزشان را روی روزها و چیزهای خوبی که در رابطه داشته اند می گذارند.در این مرحله مردان ممکن است به خودشان شک کنند و بگویند من اشتباه کردم و با یک پیام دلم برات تنگ شده یا منو ببخش بخواهند که به رابطه قبلی برگردند.

دلتنگی بعد از جدایی

دلتنگی چیست و چرا دلتنگ می شویم؟

دو نوع دلتنگی داریم: دلتنگی ترمیمی و بازتابی

در دلتنگی ترمیمی فرد سعی می کند که چیزهای گذشته را بازسازی و دوباره زنده کند.
در دلتنگی انعکاسی فرد پذیرفته است که گذشته دیگر گذشته و باید برای زندگی جدید آماده شد.

دلتنگی در واقع یک واکنش رایج نسبت به تغییر در زندگی است.زمانیکه ما یک عزیزی را از دست می دهیم، یا به شهر دیگری مهاجرت می کنیم و … روال زندگی ما تغییر می کند و ما مجبور می شویم تا خودمان را با شرایط جدید سازگار کنیم.

درمان دلتنگی چیست؟

راه های رفع دلتنگی بعد از جدایی

خیلی از افرادیکه از یک رابطه احساسی یا ازدواج خارج شده اند بدنبال راه های رفع دلتنگی بعد از جدایی می گردند.

اما جالب است که حتی کسانی که قصد جدایی دارند و هنوز رابطه شان را تمام نکرده اند هم از قبل بدنبال داروی دلتنگی هستند و می پرسند که با دلتنگی بعد از جدایی چه کنیم؟

نکته منفی در مورد دلتنگی بعد از جدایی این است که ما را به سمت تصمیم گیری های نادرست سوق می دهد یعنی شروع کردن دوباره رابطه با فردی که می دانیم گزینه مناسبی برای ما نیست.

بنابراین برای درمان دلتنگی شدید بعد از جدایی کارهای زیر را انجام دهید:

  • اول باید تمام عوامل محرک را شناسایی کرده و کنار بگذارید.مثلا برای شروع شریک سابقتان را از شبکه های اجتماعی آنفالو کرده یا آنها را بلاک کنید.وقتی هر روز عکس عشق سابقتان را در اینستاگرام و … ببینید هی خاطرات را مرور می کنید و بیشتر متوجه نبود آن شخص می شوید و همین شما را تحریک می کند که به او پیام دهید.از طرفی مردم در رسانه های اجتماعی بهترین حالت خودشان را نشان می دهند و این باعث می شود شما فکر کنید آن فرد تغییر کرده و اگر رابطه را از اول شروع کنید همه چیز متفاوت خواهد بود.
    احساستان را بپذیرید.دلتنگی بخشی از زندگی همه ماست.وقتی با این حس روبور شدید به خودتان یادآوری کنید که این یک امر طبیعی است و برای خودتان قانون بگذارید که فقط ۱۵ دقیقه حق دارید که به رابطه قبل فکر کرده و حس دلتنگی داشته باشید.وقتی این زمان تمام شد نکات منفی و دردهایی که در رابطه متحمل شده اید را بیاد بیاورید و به خودتان یادآوری کنید که نکات مثبت جدایی از نکات مثبت رابطه بیشتر است.
  • تنها نمانید و سعی کنید با دوستان، همکاران، خانواده، فامیل و … وقت بگذرانید و روابطتان را گسترش دهید.با دوستانتان برای گردش و تفریح برنامه ریزی کنید.اینکار باعث می شود حواس شما پرت شود و کمتر دلتنگ شوید.
  • اهداف جدیدی برای خودتان بچینید.داشتن هدف در زندگی به انسان امید می دهد.کارهایی که همیشه دوست داشتید انجام دهید و نتوانسته اید را امتحان کنید.یاد گرفتن زبان ، کم یا زیاد کردن وزن ، افزایش درآمد، کسب مهارت در یک رشته خاص و … می تواند هدف های کوتاه مدت باشد که باعث افزایش انگیزه در شما بشود.
  • سعی کنید در لحظه حال باشید و هر روز بخاطر زنده بودن و زندگی کردن و برخورداری از این همه نعمت شکرگزاری کنید.کتاب معجزه سپاسگزاری از راندا برن می تواند برایتان بسیار مفید باشد.
  • حرکت کنید.ورزش کردن باعث افزایش هورمونهای شادی می شوند.سعی کنید پیاده روی کنید و فایلهای آموزشی عالی گوش دهید.آهنگ های شاد بگذارید و برقصید.کلاس های ورزشی ثبت نام کنید.تکنیک های یوگا را برای افزایش آرامش ذهن انجام دهید.
  • هر زمان که دلتنگی سراغتان آمدن خودتان را مشغول انجام کار کنید.بازی های کامپیوتری، تماشای فیلم، بیرون رفتن با دوستان، نظافت شخصی و مرتب کردن وسایل، تمیز کردن اتاق، تلفن کردن به دوستان، کتاب خواندن و … می تواند ذهنتان را از فکر کردن به رابطه قبلی دور کند.

با دلتنگی بعد از جدایی چه کنیم

دلیل علمی سخت بودن جدایی

محققان بر اساس اسکن مغزی FMRI که از افرادی که از همسرشان جدا شده بودند گرفته شده بود متوجه شدند که وقتی فرد به عکس شریک سابق خود نگاه می کند یکسری از نواحی مغزش روشن می شود و همزمان به تجربیاتی که با آن فرد داشته است فکر می کند.آنها این را با زمانی مقایسه کردند که فرد به عکس یکی از دوستانش نگاه می کند و سپس آنها را با یک میله داغ در معرض درد قرار دادند.از این طریق دانشمندان متوجه شدند که وقتی افراد عکس شریک زندگی شان را میبینند یا دچار درد فیزیکی می شوند یک نقطه مشترک در مغز آنها روشن می شود که این نقطه در هنگام نگاه کردن به عکس یک دوست روشن نمی شود.اما این به معنای این نیست که دلتنگی و جدایی باعث درد فیزیکی می شود اما نشان میدهد که چقدر برای مردم سخت است که شریک قبلی خود را رها کنند و به زندگی شان ادامه دهند.

نتیجه گیری

قبل از اینکه تصمیم به جدایی بگیرید به یک مشاور مراجعه کنید زیرا ممکن است مشکلات بین شما سوء تفاهم باشد و براحتی حل شود.

اما در صورتیکه مشکل شما حل نشد و جدا شدن شما دلایل منطقی و درستی دارد هم می توانید از یک روانشناس بعد از جدایی راهنمایی بگیرید تا احساسات خود را در این دوران بهتر مدیریت کرده و این مرحله را براحتی پشت سر بگذارید.

روانشناسی

پاسخ دادن

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *