14 تیر, 1401

بچه های طلاق در بزرگسالی

اگر می خواهید بدانید بچه های طلاق در بزرگسالی با چه مشکلاتی مواجه می شوند این مقاله را تا انتها دنبال نمایید.

تاثیر طلاق بر فرزندان

تاثیر طلاق بر فرزندان

در خصوص تاثیر طلاق بر فرزندان تحقیقات طیف وسیعی از مشکلات اضطراری در کودکان طلاق را نشان داده است. بیشتر مطالعات روانشناختی می گوید که، بچه طلاق به دلیل عواملی مانند عدم حضور والدین و انضباط و راهنمایی در مراحل اصلی رشد زندگی، بیشتر دچار اختلالات رفتاری و یادگیری می شوند. همچنین آمارها نشان می دهد که کودکان خانواده های مطلقه با پدر و مادر خود تعامل ضعیفی دارند.

این بچه ها معمولاً با والدینی که حضانتشان را ندارند کمتر ارتباط می گیرند و با گذر زمان رابطه والدین و فرزند بدتر هم می شود.

تحقیقات نشان داده که رابطه مثبت با یکی از والدین دید بچه را نسبت به والدین دیگر بد کرده است.این ممکن است بخاطر تمایل یک یا هر دو والدین به بد جلوه دادن طرف مقابل باشد.

 

بچه های طلاق در بزرگسالی

بچه های طلاق در بزرگسالی

بچه های طلاق در بزرگسالی نسبت به ایجاد رابطه و ازدواج دلهره دارند و این نگرانی تا حدی بخاطر مشاهده طلاق والدین و یادآوری درد ناشی از آن است. این نگرش منفی در مورد ازدواج باعث کاهش تعهد به روابط عاشقانه می شود که به نوبه خود با کیفیت پایین رابطه مرتبط است. افرادی که در خانواده های مطلقه بزرگ شده اند نگرش مثبت کمتری نسبت به ازدواج و نگرش مثبت بیشتری نسبت به طلاق دارند.

با توجه به تئوری مدل‌سازی، دید بی‌اعتمادی یا نارضایتی والدینی که طلاق می گیرند ممکن است به کودکان منتقل شده و تا بزرگسالی نیز ادامه پیدا کند.این یعنی فرزندان والدین مطلقه از طرد شدن می ترسند و فقدان اعتماد اغلب مانع عمیق شدن روابط آنها می شود. مطالعات نشان داده افرادی که والدینشان طلاق گرفته‌اند بیشتر از افراد دیگر باور دارند که روابط به خیانت منجر می شود.

اگر دنبال روانشناس برای بهبود حال روحی خود هستید به صفحه روانشناس خوب در تهران مراجعه نمایید.

طلاق همچنین می تواند بر رفتار جنسی کودکان اثر بگذارد و ثبات عاطفی و رابطه آنها را دچار مشکل کند.

افرادی که بیگانگی والدین را در کودکی تجربه کردند، عزت نفس پایین تر، میزان افسردگی بالاتر، دلبستگی ناایمن در روابط و کاهش خودکفایی در بزرگسالی را نشان داده اند.

تاثیر طلاق بر فرزند دختر

تاثیر طلاق بر فرزند دختر

خیلی ها دوست دارند بدانند طلاق چه اثری روی دختر می گذارد؟ تحقیقات نشان می دهد که دختران جوان تا یک سال پس از طلاق والدین با علائم منفی مانند افسردگی، عصبانیت و مشکلات روانی سرو کله می زنند. این علائم اغلب با گذشت زمان از بین می روند.

دختران جوانی که پس از طلاق با مادرشان زندگی می کنند زودتر از استرس طلاق بیرون می آیند.تحقیقات می گوید رابطه مادر و دختر در برابر استرس های طلاق بسیار مقاوم است.

اعتماد و رضایت کمتر در روابط عاشقانه تاثیر طلاق بر فرزند دختر است.دختران جوان خانواده های مطلقه نیاز به محبت و توجه دارند و در عین حال از رها شدن می ترسند. یعنی مستعد میل و اضطراب خواهند بود چون هم تمایل به رابطه دارند و از هم تنها شدن می ترسند. بنابراین دخترانی که والدینشان طلاق می‌گیرند احتمالاً هنگام تصمیم‌گیری در مورد ازدواج با مشکل مواجه شده و درگیر اضطراب می شوند.

طلاق می‌تواند بر فعالیت‌های تحصیلی و شغلی دختران جوان تأثیر منفی بگذارد. متأسفانه، حدود ۱۰ درصد از دختران طلاق تمایلی به موفقیت در مدرسه و کار ندارند.اما بیشتر دختران در مدرسه و فعالیت‌های شغلی خوب ظاهر می شوند مخصوصا اگر حمایت حداقل یکی از والدین را داشته باشند.

طلاق می تواند روی رشد جسمانی دختران نوجوان اثر منفی بگذارد و منجر به قاعدگی زود هنگام و بلوغ زودرس شود. از آنجاییکه در بسیاری از موارد این والدین (به ویژه مادران) در مورد مشکلات طلاق، روابط عاشقانه، افسردگی، تنهایی، مسائل مالی با فرزندان دختر خود صحبت می نمایند دخترها احساس می کنند که باید سریعتر به بلوغ برسند تا بتوانند همدم مادرشان باشند.

تاثیر طلاق بر فرزند پسر

تاثیر طلاق بر فرزند پسر

تاثیر طلاق بر فرزند پسر آن هم در سنین پایین طوری است که باعث افزایش برخی رفتارهای بد مانند پرخاشگری، نافرمانی، دعوا و …می شود. همچنین، پسران نوجوانی که والدینشان از هم جدا شده اند، بیشتر در معرض خطر رفتارهای بزهکارانه قرار دارند.

طلاق می تواند روی رشد روانی پسران جوان تاثیرات قابل توجهی بگذارد و رفاه روانی و عزت نفس آنها را کاهش دهد.

مهم ترین تاثیر طلاق برا فرزندان ترس از امر ازدوج است برای مطالعه بیشتر در این حوزه به مقاله ترس از آینده ازدواج می باشد.

بدترین سن طلاق برای کودکان

طلاق برای همه سنین سخت است. چه ۳۲ ساله باشید و چه ۲ ساله طول می کشد تا با آن کنار بیایید.اما بدترین سن طلاق برای کودکان چه سنی است؟ طلاق در هر سنی بر کودکان تأثیر می گذارد. احتمالاً بدترین سن طلاق برای یک کودک زمانی است که در دوره ابتدایی مدرسه مشغول به تحصیل است.

روانشناسان کودک معتقدند احتمال آسیب طلاق در دوران نوزادی کمتر است. البته این مساله تا حد زیادی به رشد توانایی های شناختی کودک قبل از ۳ سالگی بستگی دارد. حتی کودکان ۲ ساله حافظه دارند و به تغییرات احساسی (نه شناختی) آگاه هستند.

ممکن است کودک ۳ ساله شما واقعاً دعوای پدر و مادر خود را در ۲ سالگی به یاد بیاورد و ناراحت شود اما زمانی که بزرگتر می شود، احتمالا هیچ خاطره ای از این دعواها ندارد.

آیا این یعنی نوزادان و کودکان نوپا تحت تأثیر طلاق قرار نمی گیرند؟ متاسفانه نه. نوزادان یا کودکانی که ماه ها یا سال ها با دو والدین و مراقب مهربان زندگی کرده اند ممکن است به طلاق واکنش نشان بدهند.اما آسیبی که نوزادان می بینند به مراتب کمتر از کودکان است.

در سنین ۳ تا ۵ سالگی کودکان با دیدن وشنیدن دعوای والدین ممکن است احساس کنند که دنیایشان ترسناک شده است. این احساس باعث می شود فرزند شما با گریه، ترس و اصرار معصومانه به شما التماس کند فقط از دعوا کردن دست بکشید.

کودکان پیش دبستانی ممکن است احساس کنند که همه چیز تقصیر آنهاست و این استرس ها باعث ایجاد مشکلات خواب در آنها می گردد.

مشاوره آنلاین

پاسخ دادن

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.